בעקבות עליית מחירי האנרגיה רשות החשמל מפרסמת השבוע לשימוע ציבורי עדכון שנתי לתעריף החשמל, במסגרתו צפוי תעריף החשמל לעלות בממוצע לצרכן הביתי בכ-6% ויעמוד מעתה על כ-49 אג' לקוט"ש.

משמעות ייקור תעריף החשמל בשיעור זה על משק בית ממוצע הוא כ-30 שקל בחודש או כ-360 שקל בשנה. לאחר השימוע התעריף החדש ייכנס לתוקף החל מ-1 בינואר של 2019.

ברשות החשמל מבהירים כי לרפורמה שאושרה השנה במשק החשמל לא היתה כל השפעה על עליית התעריף.

על פי רשות החשמל, שתי סיבות עיקריות הובילו להתייקרות בתעריף החשמל: עליית מחירי דלקים וכניסה נרחבת של אנרגיות מתחדשות. התייקרות מחירי דלקים, בעיקר מחירים עולמיים נגרמה בין היתר כתוצאה מהתחזקות הדולר - בהיקף של כ- 1.5 מיליארד שקל שתרמה כ-6% לייקור התעריף. בין השאר התייקר ה-LNG (הגז הטבעי הנוזלי) בכ-37%, ומחירי הפחם והגז מתמר עלו בכ-10%.

כניסה מאסיבית של אנרגיה מתחדשת למשק החשמל, שכוללת בין השאר מתקנים סולאריים חדשים - קרקעיים ועל גגות - גרמה לייקור של כ-3% בתעריף החשמל.

מנגד, הפחתה של עלויות בלו שנגבו על ידי חברת החשמל במסגרת משבר הדלקים בשנים 2011-2013 הוזילו את התעריף בכ-0.7 מיליארד שקל, המהווים כ-3% בתעריף.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]