צילום : pixabay

מחיר ביטוח הרכב אינו סכום קבוע ומוגדר מראש. כמו בכל פוליסת ביטוח, בכל תחום, המחיר שישלם המבוטח בכל חודש עומד ביחס ישר לסיכון שלוקחת על עצמה חברת הביטוח כאשר היא מבטחת אותו.

על מנת להבין מה הסיכון שהן לוקחות על עצמן בביטוח הרכב, מתייחסות חברות הביטוח למספר קריטריונים שעלולים להשפיע על הסיכוי שהרכב ייפגע בתאונה או ייגנב, ועל גובה הפיצוי שייאלצו לשלם במקרה כזה למבוטח שלהן, בעל הרכב.

מה קובע את מחיר ביטוח הרכב?

הקריטריונים הקובעים את מחיר ביטוח הרכב שלכם נחלקים לשני סוגים – קריטריונים הקשורים לרכב, כמו סוג הרכב, שנת הייצור שלו ואפילו הצבע שלו, וקריטריונים הקשורים לנהג כמו גילו, הוותק שלו כנהג, מקום המגורים שלו והעבר הביטוחי שלו.

  • סוג הרכב – רכבים שנחשבים בטוחים פחות, ועל פי הסטטיסטיקות העולמיות והארציות נמצאו מעורבים ביותר תאונות, יגררו מחיר גבוה יותר, כך גם דגמים שהתיקון וחלקי החילוף שלהם נחשבים יקרים יותר. כאשר אתם בוחנים רכישה של רכב חדש – חשוב יהיה לבדוק את מחיר הביטוח שלו ודרישות המיגון שחברת הביטוח דורשת על מנת לקבל החלטה מושכלת יותר.
  • שנת הייצור של הרכב – רכבים שיוצרו בשנים האחרונות כוללים מערכות מיגון ובטיחות משוכללות יותר ולכן נמצאים בסיכון נמוך יותר לגניבה או למעורבות בתאונה. לפיכך, ככל שהרכב ישן יותר, כך יעלה יותר לבטח אותו.
  • שווי הרכב – מצד שני, ככל שהרכב ישן יותר השווי שלו כפי שנקבע במחירון של "לוי יצחק" יורד וכך הסיכון של חברת הביטוח יורד במקרה של "טוטל לוסט" ועקב כך מחיר הביטוח צפוי לרדת
  • צבע הרכב – גם כאן משתמשות חברות הביטוח בסטטיסטיקות שונות המעידות על מעורבות גבוהה יותר בתאונות של רכבים בצבע שחור או לבן. אם זה צבע הרכב שלכם, ייתכן שבחלק מהחברות גם הוא יהווה חלק מחישוב המחיר.
  • גיל הנהג והוותק שלו – ככל שהנהג צעיר יותר וככל שהוא פחות מנוסה בנהיגה, כך הביטוח יהיה יקר יותר.
  • ותק רשיון – יש סיכון מוגבר לחברת הביטוח ככל שהנהג עם פחות שנות ותק רשיון נהיגה ועקב כך השפעה גדולה על מחיר הביטוח
  • מקום המגורים – אם הביטוח כולל כיסוי מפני גניבה, יהיה המחיר גבוה יותר עבור נהגים שגרים בערים בהן שיעורי גניבות הרכב גבוהים יותר.

העבר הביטוחי של הנהג

אחד הקריטריונים החשובים בקביעת מחיר ביטוח הרכב הוא העבר הביטוחי של הנהג – האם הגיש בעבר תביעות נגד חברת הביטוח שלו. לצורך כך ייבחנו שלוש השנים האחרונות, וככל שמספר התביעות גדול יותר כך יעלה המחיר, וגם הסיכוי שחברת הביטוח תסרב לבטח את אותו הנהג. בסוף כל תקופת ביטוח יקבל נהג אישור העדר תביעות בביטוח רכב, בו יפורט העבר הביטוחי שלו ואיתו יוכל לגשת למשא ומתן מול חברת ביטוח אחרת.

לאור כל הפרמטים הרבים שמשפיעים על ביטוח הרכב חשוב מאוד לפנות לסוכנות ביטוח מקצועית בתחום הרכב שתוכלו להתייעץ איתה על האפשרויות השונות העומדות לפניכם ולקבל מידע כיצד ניתן למזער עלויות בביטוח.

 

נכתב ע"י סוכנות ביטוח אנגלמן.

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]