ביטוח חובה לרוכבי אופניים חשמליים: האמנם?האופניים החשמליים הפכו את חייהם של רבים לקלים ומהירים יותר, כיום בעידן הפקקים האינסופיים האופניים החשמליים עונים על הצורך להתנייד ממקום למקום בזריזות וביעילות. כמו כן, יש להם יתרונות רבים: הם קלים לתפעול, מהירים, אינם צורכים דלק ועוד. מעצם היותם מהירים הם הופכים למסוכנים וישנן תאונות רבות בהן מעורבים רוכבי אופניים הגורמים לפגיעות גוף קשות ולעתים אף מוות. ריבוי התאונות הביא את הרשויות לקבוע תקנות ברורות ומחמירות לגבי רכיבה על אופניים חשמליים. במאמר זה נעמוד על תקנות אלו ונושאים נוספים הקשורים באופניים החשמליים.

Pixabay

תקנות החלות על אופניים חשמליים

 • הגיל המינימלי המותר לרכיבה הוא שש עשרה.
 • חל איסור להרכיב על האופניים החשמליים נוסע נוסף מלבד ילדים עד גיל שמונה וחובה להתקין עבורם מושב בטיחות יעודי.
 • חל איסור לרכוב על מדרכות. הרכיבה מותרת אך ורק בשבילי אופניים ואם אין כאלו יש לרכוב בצד ימין של הכביש.
 • חלה חובת חבישת קסדה על בני נוער עד גיל שמונה עשרה, מעל גיל זה חלה החובה להשתמש בקסדה בדרכים המוגדרות כלא עירוניות.
 • חובה על רוכבי האופניים החשמליים להכיר ולציית לכל חוקי התנועה.
 • חובה לרכוב כאשר שתי הידיים מונחות על הכידון וחל איסור מוחלט לאחוז במכשיר טלפון נייד במהלך הרכיבה. שימוש בטלפון מותר אך ורק באמצעות אוזניה אחת בלבד.
 • מהירות הנסיעה המרבית היא עשרים וחמישה קילומטרים בשעה. כל שדרוג שיעשה באופניים על מנת להגדיל את מהירות הנסיעה אסור.
 • הספק המנוע המרבי יהיה מאתיים וחמישים וואט ולא יותר.
 • חלה חובת התקנת איבזור בטיחות על האופניים הכוללת: פעמון, פנס קדמי ואחורי ומחזירי אור.
 • חובה על האופניים לעמוד בדרישות מכון התקנים.
 • יש לסמן אותם בתווית שבה כתוב "אופניים עם מנוע עזר".

  

 

 

פיצוי בגין תאונות אופניים חשמליים

האופניים החשמליים אינם נחשבים בעיני החוק ככלי רכב, למרות היותם בעלי מנוע. גביית חיי אדם בתאונות העלו את הנושא על סדר היום בועדות החקיקה של הכנסת אך טרם הושגה הסכמה או הגדרה כזו. לכן, כרגע הם מוגדרים כאופניים לכל עניין ודבר. אם כן, מה קורה במקרה של תאונה בה מעורב רוכב אופניים חשמליים?

תאונה עם כלי רכב – במקרה בו מעורב רוכב האופניים החשמליים בתאונה עם כלי רכב,  יחשב הרוכב כהולך רגל ויוכל לתבוע את ביטוח החובה של נהג הרכב על כל פגיעה בגוף, הוצאות כספיות כתוצאה מטיפולים רפואיים ופיצוי על אובדן ימי עבודה.

תאונה עם הולך רגל - במקרה בו מעורב רוכב האופניים החשמליים בתאונה עם הולך רגל, יכול כל אחד מהצדדים לתבוע תביעה אישית.

ביטוח חובה לרוכבי אופניים חשמליים

מכיוון שאינם מוגדרים ככלי רכב לא ניתן לרכוש עבורם ביטוח חובה. אנו נזכיר כי ביטוח החובה מעניק כיסוי במקרים של פגיעות בגוף הנגרמות לנהג הרכב, נוסעים ברכב או הולכי רגל המעורבים בתאונה. במסגרת ביטוח החובה ינתן פיצוי כספי עבור סבל וכאב הנגרמים עקב התאונה, אובדן ימי עבודה, הוצאות כספיות הנגרמות עקב טיפולים רפואיים ועוד. במידה ויעודכן החוק והאופניים החשמליים יוגדרו ככלי רכב, תחול חובה על פי חוק על כל רוכב אופניים חשמליים להיות מבוטח בביטוח חובה, כפי שנהוג גם בכלי רכב.

פסק דין תקדימי

בחודש אוגוסט 2017 נדונה סוגיה זו בבית משפט השלום בכפר סבא. במקרה בו תבע רוכב אופניים חשמליים, נהג ברכב אשר עמו היה מעורב בתאונת דרכים. הרוכב טען כי הוא נחשב להולך רגל ולכן עליו לקבל פיצוי בגין נזקי גוף מחברת הביטוח של נהג הרכב. חברת הביטוח מצידה טענה כי האופניים החשמליים הינם כלי רכב מנועי לכל דבר ולכן רוכב האופניים נחשב לנהג אשר נסע בכלי רכב ללא ביטוח חובה תקני ולכן אינו זכאי לכל פיצוי. השופט שדן בתיק בחן את ההגדרה לרכב מנועי המופיעה בחוק וקבע כי האופניים החשמליים עונים על שני קריטריונים בהגדרה – הם מונעים על ידי כוח מכני ומשמשים ככלי לתחבורה יבשתית בשימוש שוטף ויומיומי, לכן יש לראות בהם רכב מנועי. עקב כך, דחה השופט את התביעה וציין כי התובע אינו זכאי לקבל כל פיצוי מחברת הביטוח. ייתכן כי פסק דין זה יוכל לסייע לתהליך החקיקה אשר יגדיר את האופניים החשמליים ככלי רכב ויחייב את הרוכבים לרכוש ביטוח חובה מחברות הביטוח כתנאי לשימוש באופניים.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה