מי ששוקל ומתכנן להקים עסק חדש רוצה כמובן שהוא יצליח, ומתחיל לדמיין כיצד ההצלחה נראית מבחינת חשבון הבנק, הגאווה, הסיפוק והפעילות השוטפת. ואולם, לאור הסטטיסטיקה האומרת שחלק גדול מהעסקים החדשים אינם צולחים את השנים הראשונות, ואף לא את השנה הראשונה, נשאלת ביתר שאת השאלה – איך מקימים עסק מצליח? ייעוץ עסקי נותן את התשובות לשאלה זו ועוזר ליישם אותן בדרך שקולה ונכונה.

 

כאמור, חלק נכבד מהעסקים החדשים אינם מצליחים לעבור בשלום וברווחה את השנים הראשונות. דברים אלו נכונים לגבי מגוון רחב של תחומי פעילות ולכן ניתן להבין שלאו דווקא תחום הפעילות הספציפי הוא הקובע (למרות שהדבר בהחלט חשוב ומשפיע), אלא האופן שבו נעשים הצעדים של הקמת העסק והרצתו. בשורות הבאות נראה כיצד ייעוץ עסקי עוזר לעשות את זה נכון ולבסס את היסודות לעסק שלא רק עובר בשלום את השנים הראשונות, אלא גם נוחל הצלחה.

 

בדיקת כדאיות כלכלית

 

צעד ראשון וחשוב שעושים במהלך ייעוץ עסקי הוא בדיקת כדאיות כלכלית, שנקראת גם GO NOGO. זוהי בדיקה האומדת את היתכנות העסק מבחינת ההון והתקציב העומד לרשות המקימים, עלויות ייצור/אספקה, היכולת למכור ברווח, שיעור הרווחים וכדומה. למען מטרה זו בודקים היבטים שונים כמו הערכת תקורות, עלויות העסקת כוח אדם, רכישת ציוד, תשלומים על אישורים מהרשויות, פעילות של מתחרים, וכדומה. הבדיקות האלו מראות ליזם אם יש בידיו יכולות כלכליות מתאימות על מנת להתמודד עם עלויות פתיחת העסק ועם עלויות תקופת ההרצה בה בדרך כלל ההכנסות אינן קבועות או גדולות. בסוף הבדיקה הזו שמבוססת על ניסיון רב והבנה כלכלית מעמיקה (להבדיל מחלומות ופנטזיות...), מגיעים למסקנה אם כדאי ללכת על הקמת העסק כפי שתוכנן, לבצע מספר שינויים נדרשים, או לוותר עליו מכל וכל.

 

פרמטרים שמחזקים את היכולת להצליח

 

בהנחה שההחלטה היא שכדאי להקים את העסק, ייעוץ עסקי מסייע ליזם במספר פרמטרים מרכזיים. ראשית, יש לבצע תמחור נכון ומקצועי של מוצרי ושירותי העסק. זהו למעשה המנגנון המרכזי שדרכו העסק עתיד להרוויח ויש לקבוע את התמחור בהתאם לגישה המתאימה לשוק ולאופי העסק, תוך התייחסות לעלויות ייצור ותפעול, תמחור של מתחרים, כמה היזם רוצה להרוויח, מיתוג העסק, מאפיינים ייחודיים של המוצרים, וכדומה. מדובר בנושא קריטי שבו נוטים יזמים חדשים לבצע שגיאות המובילות לפעילות ברווחיות נמוכה ואף להפסדים, לכן כה חשוב לבצע את התהליך עם יועץ עסקי מנוסה.

 

היבט חשוב נוסף הוא ארגון ההיבטים והצרכים הפיננסיים של תקופת ההקמה וההרצה של העסק, לרבות בדיקה של ההון העצמי, בחירת רואה חשבון, גורמים שניתן לגייס דרכם את ההון הדרוש, השגת מימון בתנאים הטובים והנוחים ביותר, ובכלל התארגנות פיננסית לקראת ההקמה. כמו כן יש לתכנן היטב את התחום השיווקי שהנו חשוב במיוחד בשלבי ההקמה וההרצה כשהעסק עדיין אינו מוכר. את תכנון האסטרטגיה השיווקית יש לבצע בהתאם למתחרים הצפויים, הייחודיות והבידול של העסק, ודרכי המיתוג והשיווק שלו באפיקים השונים, כדוגמת שיתופי פעולה, שיווק דיגיטלי, נטוורקינג וכדומה. בתהליך ייעוץ עסקי גם בוחנים את התשתיות הנכונות לפעילות העסקית (חברה בע"מ, עוסק מורשה), היקף גיוס העובדים, האופציה של הכנסת שותף ומשמעויותיה, חלוקת תפקידים ועוד.

 

בסופו של דבר, תהליך ייעוץ עסקי מתבטא בתוכנית עסקית מפורטת וברורה שנותנת לוחות זמנים, ואומרת מה בדיוק עושים, איך עושים זאת, עם מי ומתי. כאמור, הבסיס להקמת עסקי מצליח היא הכנה הולמת ולכן רצוי לקבל ייעוץ מקצועי ואת הכלים לקבלת החלטות נכונות שיובילו להצלחה.

 

לפרטים נוספים בנושא ולקביעת פגישת ייעוץ ללא התחייבות, פנו אלינו בטלפון 035377088  או במייל

 

 

 

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]