Pixabay

כאשר מצטבר בלאי לאורך זמן בתקינות המבנה אנו חשופים תחילה לשינויי מזג אוויר ולאחר מכן אף לסוגים שונים של חרקים ומזיקים. בד"כ עקב אכילס של מרבית המבנים הינו הגג. גגות המבנים הינם האזורים בהם ישנו מגע מרבי של איתני הטבע ובכדי להימנע מסיטואציות שאינן אסתטיות ואף מסוכנות בחלק מן מהמקרים עלינו לוודא כי החומר שמיועד עבור איטום גגות במרכז, בדרום או בצפון הארץ, שבו אנו משתמשים נתמך על ידי מומחים ועבר בהצלחה מבדקים שמוכיחים את יעילותו ועמידתו במגוון מצבים.

כיצד ניתן לדעת שיש צורך בשימוש של חומר איטום גגות?

התקופה הנכונה ביותר לבצע בדיקה מקיפה לגג המבנה הינה לפני הגעתו של החורף אשר מלווה בגשמים ורטיבות ועלול ליצור בעיות מורכבות יותר בעתיד. בנוסף, הקיץ הישראלי עלול לחשוף בפנינו סדקים ויובש שגורמים לעייפות החומר האוטם. במרבית המקרים כדאי להיעזר בצוות מקצועי אשר מיומן בבדיקת המתחם וגילוי נקודות חולשה של המבנה ובכך למנוע אפשרות נזיקין לחלל.

במידה והחלטנו כי אנו רוצים לבדוק בעצמנו את תקינות המבנה, עלינו לסייר בתוך הבית ולחפש סדקים משונים בתקרה או רטיבות ועובש שהצטברו. חללים שכיחים בהם ניתן למצוא בלאי הינם המטבח והאמבטיה מפני שישנו שימוש במים אשר יוצר לחות ובכך עלול לגרום נזק מזערי שיכול להתפתח לממדים גדולים יותר.

בנוסף, אם אנו בעלי גישה לגג החיצוני של המבנה, כדאי לבצע בדיקה בזהירות רבה עבור סדקים חיצוניים או הצטברות של שקעי מים ואף לוודא את טיב החומר אשר מונע נזילות.

סוגים שונים של חומרי איטום גגות

כמו כל מוצר בכל תחום שהוא, גם בעולם החומרים לאיטום גגות ישנו דירוג אשר נע מן הפשוט והחובבני אל עבר המורכב והמקצועי ובהתאם לזאת גם ההוצאה הכספית עלולה לגדול. כמובן ששימוש בחברה מוסמכת מייקרת את העלויות אך חשוב לזכור שאם אין לנו את הידע הדרוש בכדי לבצע איטום מדויק הדבר עלול להוביל לאי נוחות ובמקרים מסוימים לסכנה אמיתית.

אם החלטתם כי בכל זאת ברצונכם לנסות לחסוך כסף ולבצע את האיטום בכוחות עצמכם, ישנן חנויות רבות בהן ניתן לרכוש מגוון מוצרים ועליכם לוודא שאתם מודעים ליכולותיו:

  1. אקרילפז הינו חומר איטום אקרילי לבן אשר מיועד לציפוי ואיטום הגג. חומר זה הינו על בסיס מים והוא נמצא ידידותי יותר לסביבה אך עם זאת יכולות האיטום שלו מוגבלות והתדירות בשימושו גבוה יחסית לחומרים אחרים.
  2. אקרילפז סופר – גם כאן מדובר על חומר איטום אקרילי לבן, אך חומר זה מחוזק בסיבים לאיטום וציפוי הגג. מרקם החומר הינו משחתי עקב השימוש בסיביים הטבעיים והוא עמיד ביותר בפני רטיבות ולכן מעבר לאיטום גגות חומר זה נפוץ בקרב ספנים רבים כאוטם מרבי לספינה.
  3. אקרילפז פלטינום – מדובר על חומר אקרילי מתקדם לאיטום גגות. חומר זה סמיך ביותר והוא ניתן ליישום רק על ידי מריחה או שימוש במכונת התזה מקצועית. החומר מיועד לתנאי סביבה קשים ואכן עלותו גבוהה מן האחרים אך צפיפותו גורמת לאיטום משוריין.
  4. יריעות ביטומניות – ישנם שני סוגי יריעות בהם מרבים להשתמש בארץ, אך הסוג בו משתמשים בכדי לבצע איטום גגות נקרא יריעת P.P והיא עשויה מביטומן משובח. אטימה על ידי יריעות מסוג זה דורשת עבודה מקצועית ואיכותית ועל כן המלצתנו הינה לשכור את שירותיה של חברה מקצועית, אמינה ובעלת ניסיון עשיר בתחום.

לסיכום, תמיד תהיו עם יד על הדופק בכל הנוגע לאיטום הגג וזכרו שאין הבדל בין איטום גגות במרכז או בשאר חלקי הארץ. הזנחה של הסיטואציה עלולה לגרום לנזילות, סדקים רציניים ופלישה של חרקים לא רצויים. וודאו שצברתם מספיק ידע בתחום ובחרתם את החומר הנכון לאיטום הגג. במידה שהחלטתם לפנות לגורם מקצועי, בדקו את אמינותו וניסיונו בתחום וקבלו המלצות ממכרים.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]