מ.ס אשדוד מסיימת ארבעה משחקים עם מאזן עגום של נקודה אחת בלבד, והפרש שערים של 6-2 לחובתה.

על פניו לאשדוד יש לא מעט בעיות והכי קל להאשים את ההגנה או משחק ההגנה המחפיר של הקבוצה. אלא שנראה שהבעיות של אשדוד הן יותר עמוקות ובין היתר גם מבניות.

נתחיל בפן הראשון בכדורגל, העבודה על המגרש. לאשדוד יש לא מעט כישרונות בקבוצה, אבל נדמה שכולם מחפשים את הברק, היופי, אף אחד לא ממש שש לעבוד במגרש. להוציא את גדי קינדה הצדיק היחיד בסדום ולא בכדי הוא קיבל את סרט הקפטן מול הפועל חיפה למשך 90 דקות.

חן עזריאל, אור אינברום, דין דוד, ניב זריהן, רועי בקל, כולם מאד מוכשרים, אך אף אחד מהם לא עולה עם סכין בין השיניים למגרש. אף אחד לא עובד, לא נלחם.

לפני כמה שנים, שהגיע ג'ון גרגורי לאשדוד באשדוד יישמו מהפכה, שנתפסה כמהפכת האקדמיה, אך הייתה הרבה מעבר לכך. בקבוצה חיבור לשחקנים צ'יפים, עבדו עם תוכנת ניתוח ורצו לקבל משהו אחר.

כמה שנים לאחר מכן, שנת 2016 בואכה שנת 2017, דומה שאשדוד היא מבין הקבוצות הבודדות שלא עובדות עם מערכת ג'י פי אס, ולא כדי זה נראה שהשחקנים שלה לא דורשים מעצמם עבודה על הדשא. אם לא המעסיק שלהם לא דורש מהם, למה שידרשו מעצמם?

אין לי את הנתונים, אבל לדעתי אף שחקן באשדוד אמש, להוציא את גדי קינדה לא רץ יותר מ- 7 ק"מ. מה שמצביע על חוסר העבודה במגרש, אפילו על חוסר האכפתיות.

"השחקנים מקבלים את הכוח בקלות ובלי מאמץ", אמר אמש (ש') גורם בקבוצה. "חולצת ההרכב באה בקלות, שחקנים צעירים שעדיין חיילים או רק סיימו צבא, מקבלים רכב מהקבוצה, משכורת גבוהה ומה הם נותנים בתמורה? כלום", הוסיף אותו גורם בתסכול.

יכול להיות שבאשדוד יצטרכו לעשות שינויים במערך, לשלב שחקנים כמו אל חמיד, משה אוחיון שאכפת להם ויעבדו במגרש.

"קח שחקן כמו אור אינברום שידע שהוא לא יפתח בהרכב מראש וראית איך הוא נראה שהוא נכנס, כאילו עושה טובה, מתעסק בדריבלים ולהראות את הכישרון ולא מה יכול לעזור לקבוצה", אומרים באשדוד בבוקר שאחרי ההפסד לחיפה.

"ואינברום זה רק אחד, כל הצעירים שלנו התרגלו שהכל בא להם בקלות ולא נוגעים בהם, וככה זה נראה, אבל ברור שיש עוד הרבה בעיות, אבל זה חלק מהעניין, הגישה".

ומה לגבי הצד המקצועי? ההגנה היא הסיפור. רוני אוואט יכול להגיד שמשחק ההגנה של אשדוד לוקה בחסר והוא צודק, אבל חוליית ההגנה פשוט לא מתפקדת.

כל התקפה של הפועל חיפה בעיקר במחצית השנייה הייתה חצי גול, השער השני והשלישי שחקנים היו לבד ברחבה של אשדוד.

"איך יכול להיות שמשחקים בהגנה שלושה שחקנים זרים, גבוהים, חזקים ואף אחד לא מרגיש אותם?", אמרו באשדוד.

אוואט גם מבין שיש לו בעיות בהגנה, הוא ניסה לשנות מערך, עלה לשחק עם שלושה בלמים ושני שחקנים בכנפים וזה לא עבד.

חן עזריאל עוד קיבל קצת כדורים במחצית הראשונה (היותר טובה של אשדוד) וסיכן את השער של הפועל חיפה, אבל אחרי 30 דקות בערך, אלי כהן זיהה את הבעיה, מיקי יאזו המגן השמאלי של חיפה החל לעלות להתקפה ויצר בעיה נגדית לאשדוד, שכל הזמן הייתה צריכה לשלוח לשם את נינו גלוביץ' לחיפוי.

לא ברור איך אשדוד בנתה סגל ללא מגן ימני מחליף טבעי, גם אדיר טובול פצוע וכבר די מבוגר ואף אחד לא נתן מענה לעניין. אוואט ניסה לעקוף את הבעיה עם מערך אחר אבל השחקנים לא מתאימים.

חן עזריאל הוא לא קיצוני ובטח לא כזה שיכול לעשות הגנה לאורך 90 דקות. באשדוד חייבים למצוא פתרונות, לעניין ההגנה.

עצה שלנו: ניבאלדו צריך לרדת לספסל. גלוביץ' ואיבקוביץ' במרכז ההגנה לצד קרלו ברוסיץ' בצד שמאל אל חמיד בצד ימין.

אלא שהבעיה נמצאת גם בקישור האחורי הוא יותר נכון היעדר הקישור האחורי. כבר בקיץ קבלנו על העובדה שלאשדוד אין ממש גרזן בקישור האחורי. קינדה היחיד שיכול להוות משהו דומה.

גם כאן אוואט ניסה לאלתר שציוות את ביטון, קינדה ובקל, ביחד במרכז. לכאורה מרכז שדה דומיננטי, אלא ששוב נחזור לעניין העובדה. חוץ מקינדה אף אחד מהשניים האחרים לא ממש תרם בנושא.

טוב יעשו באשדוד אם ינסו לצוות את אל חמיד בקישור יחד עם קינדה, בקל ואוחיון, נכון שאל חמיד יכול לפתור את הבעיה באגף ימין, אבל התרומה שלו בקישור היא משמעותית.

דן ביטון צריך ללכת שמאלה, ואז על שתי המקומות הנותרים יתחרו, אינברום, זריהן, דין דוד ובגאריץ'.

עוד משהו שמצביע על הכנה לא נכונה ועמידה טקטית לא טובה, וכאן הביקורת היא לרוני אוואט, זה בעמידה של אשדוד בקרנות.

השער השני של חיפה, הגיע מכדור קרן חוזר, שהגנת אשדוד יצאה/עמדה לא טוב וסזאר נגח פנימה, שגם במחצית הראשונה, קרן של אשדוד!! הובילה למתפרצת של חיפה בצד השני, שאין אף שחקן של אשדוד שעומד  במרכז בכדי לחסל אופציה ליציאה קדימה.

רק חזרה מהירה של גדי קינדה (שוב, היחיד שעובד) מנעה מבוכה גדולה.

לאשדוד יש בעיות מבניות, אם הגנה שבנויה לא נכון, לא מאוזן, ללא קשר אחורי אמיתי וגם ללא סקורר מוכח מקדימה (ראינו את ההחמצות של זריהן ובגאריץ' אמש), ללא כל זה באשדוד יצטרכו לאלתר ולנסות לחפש פתרונות יצרתיים.

והכי חשוב, מעבר לכל זה לאשדוד אין את בעל הבית, המנהיג שאמור להוציא אותה מכל הבלגן ולשים את האצבע בחור בכדי למנוע את השיטפון. נקודה אחת מ- 12 אפשריות זו עובדה. אשדוד הקבוצה החלשה בליגה בנקודת הזמן הנוכחית.

דבר אחרון לרוני אוואט: אני יודע שזה לא האופי שלך, אבל כל הנכתב לעיל, אמור להיבא לכך שתוריד את הכפפות, הגיע הזמן להפסיק לחייך לשחקנים ולסביבה וקצת להיכנס באנשים, האווירה הנינוחה היא לא טובה בנקודת הזמן הזו.

צילום: משה חרמון, באדיבות אתר ONE

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]