צביקה שרף כבר לא ישן בימים האחרונים. גם בשגרה הוא לא בדיוק מהאנשים שישנים הרבה. אבל השבוע האחרון הוא מיוחד. ההעפלה עם מכבי אשדוד/באר טוביה לגמר מרגשת אותו מאד. 

מדובר בהישג גדול, עצם ההעפלה, שלא לדבר על זכייה בגביע. עבור שרף זה גמר 14, 15, או 16. "כבר אמרו לי כמה מספרים, אני לא באמת זוכר". עבור אשדוד זה גמר ראשון. 

שרף ינסה לזכות בגביע לראשונה מאז 1991 ונגד הקבוצה איתה זכה בכל הגביעים שלו, ואותה ניצח העונה בשני המפגשים ביניהם. 

צביקה שרף נמצא על ענן. מאז החגיגה שכללה שתי הארכות, הטלפון של שרף לא מפסיק לצלצל עם ברכות מכל עבר.

"ההרגשה לעלות לגמר היא תמיד נהדרת. שהגענו לחצי גמר ידענו שאנחנו חייבים לסמן את המטרה. גם לפני שנתיים הגעתי למעמד עם ראשל"צ ואז אמרתי לשחקנים שלי: 'שאי אפשר לדעת מתי הם יחזרו למעמד של פיינל פור בגביע'.

יש כאלה שעוברים קריירה שלמה ולא מגיעים למעמד הזה. זה נהדר לאמן במכבי ת"א או קבוצות בכירות אבל בשביל אשדוד זה משהו אחר, הצלחנו לשנות לעיר שלמה את המחשבה על כדורסל". 

"אני מתרגש מההעפלה", הודה. "מהיום שהגעתי לאשדוד, אני זוכר איפה הקבוצה הייתה. ההעפלה לגמר היא איזשהו סוף, או אפילו אמצע של תהליך. 

הגעתי למצב שאני מסתכל בעיניים לקבוצה כמו מכבי ראשון לציון, שעד עכשיו קיבלה שבחים, הצליחה והצליחה גם באירופה. אני משחק גם נגד מכבי תל אביב, אני מביא את הקבוצה שלי לעונה טובה ומתרגש מזה". 

"עם כל המינוסים והעונה החלשה שלה, מכבי תל אביב היא קבוצה טובה", השיב שרף לשאלות על הקבוצה אותה יפגוש בגמר ואותה ניצח כבר פעמיים העונה. 

"מאז שגל מקל הגיע היא קבוצה שונה. בשני המשחקים ששיחקתי נגדם מקל לא היה וזה משנה את התמונה. ברבע השלישי נגד נס ציונה היה להם הרכב קצת שונה שלא שיחק עד היום, אז צריך להיערך קצת אחרת. אני יושב עם העוזרים הנאמנים שלי ואנחנו מנסים להחליט מה עושים ואיך עושים". 

"מקל ואוחיון הם עדיין שני גארדים שומרים, מהטובים שיש בארץ, הם יכולים פוטנציאלית להתמודד עם הגארדים שלנו, אני מקווה שלא. יהיה מאבק קשה מאוד. יכול להיות עד הדקה האחרונה ועד הסלים המכריעים. אי אפשר לחזות את מה שיהיה". 

"לנצח את מכבי זה אתגר, אני הראשון שחושב ויודע כמה כוח יש לה", הצטנע שרף, והבהיר כי למרות הניצחונות על התל אביביים קבוצתו אינה פייבוריטית. "ניצחנו אותם פעמיים אז פעם שלישית קשה יותר. במסיבת העיתונאים שהתקיימה לפני חצאי הגמר גם שרון דרוקר וגם עופר ברקוביץ' אמרו שמכבי היא הפייבוריטית, אז אני אשתמש באותו טיעון. 

אני לא חושב בשום מצב שהקבוצה שלי מגיעה פייבוריטית, אנחנו לא שחצנים, יודעים מאיפה באנו ומה המטרות שלנו. אנחנו צנועים".

"מכבי ת"א היא מועדון גדול, המועדון בו גדלתי ושם למדתי את תורת המכביזם, שהיא לעשות הכל כדי שהקבוצה שאתה שייך לה תצליח ותנצח.

המשחק יהיה במגרש של מכבי ת"א, עם הקהל שלה. למרות כל המחאות, האוהדים יבואו לעודד ואנחנו נצטרך להוות להם יריב שקול. אין לנו יותר מדי זמן להתכונן למשחק אבל נתחיל את ההכנות הפסיכולוגיות והמקצועיות".

האם זכייה בגביע עם אשדוד תהיה שיא הקריירה מבחינתו אמר שרף: "זה לא יהיה שיא הקריירה אבל זה יהיה משהו חשוב. יש לי גביעים, עשיתי היסטוריה אבל כרגע יש תואר שעומד על הפרק.

התואר חשוב גם למכבי ת"א אבל הוא לא פחות חשוב לאשדוד ועבורי. כבר שלושה שבועות אנחנו עובדים על הגביע וגם אחרי הפיגור מול ראשל"צ הם התעלו ונתנו את הנשמה. המעמד השפיע עלינו וביום חמישי יהיה לנו קשה יותר".

על הגיל והתשוקה לנצח ולכדורסל אמר שרף: "אני עובד כמו בן 30, עם דרייב כמו של בן 30. אני קם בכל בוקר בשש בבוקר ועובד עד 1 בלילה.

לפעמים אני מצליח לתפוס מנוחה בצהריים אבל אני בעבודה 18 שעות ביממה. כל זמן שאני בריא ואני מקווה שזה יימשך, אני אשאר מאמן עד כמה שיתנו לי.

היה לי משעמם בבית בתור פרשן ואולי אם לא היו מפסיקים לי את התפקיד, אולי לא הייתי חוזר לאמן. מאז שחזרתי רואים בכל פעם שלא שכחתי לאמן".

"אומרים שלנצח קבוצה שלוש פעמים בעונה זה בלתי אפשרי, אבל נחיה ונראה. אנחנו עושים את כל ההכנות הדורשות כדי לנצח את המשחק הזה".

על ההכנות הטקטיות למשחק אמר: "הקבוצות מאוד גלויות האחת לשנייה. היום ניתן להשיג ניתוחים של כל משחק ומשחק, כך שאפשר להגיע במוכנות שיא ולא ניתן יותר מדי להפתיע".

"אני מנסה להנחיל בכל מקום שאני בא, שאני רוצה לנצח בכל משחק ולא משנה מי היריבה. אני עושה הכל כדי להצליח עם הקבוצה שאני מאמן".

צילום: ברני ארדוב וקובי אליהו, וואלה!ספורט