בשבועות האחרונים אנחנו עדים לא אחת לביקורת וסוג של אפאטיות כלפי צורת המשחק של מ.ס אשדוד. "עזוב הם לא ממש מעניינים", "הם משחקים חלש", הם רק חלק מהמשפטים שאני שומע בשבועות האחרונים.  ניר קלינגר הגיע בקיץ לאשדוד ובנה קבוצה בכדי לשחק במערך של 4-5-1, עם חלוץ אחד. לא תזיזו אותו מזה, זה "האני מאמין" של קלינגר. ככה הוא זכה באליפות עם מכבי ת"א, ככה שיחק בהפועל ב"ש ובהפועל חיפה. אפשר להתווכח על מידת הנכונות של המערך, בחירת השחקנים וכדומה. אבל זה ניר קלינגר לטוב ולרע. לאוהדי אשדוד והפרשנים שמצפים למערך אחר, פשוט חבל, כי לא יהיה כזה.

אבל מה עם קצת גמישות מחשבתית? יטענו חלק בצדק, אולי, אבל קלינגר מאמין שהגמישות מגיעה מהקישור. בכלל הקישור אצל קלינגר שהיה קשר 50/50 היא החוליה החשובה. אשדוד חזקה מאד בקישור, פיזית, אגרסיבית וקשה לכל קבוצה (ראו ערך מכבי ת"א באשדוד) לשחק ולהגיע למצבים מולה. בהתקפה זה כבר סיפור אחר, המשחק של אשדוד מתבסס על הכוח של ירו בלו ועל היכולת שלו לגבור בקרבות הפיזיים מול בלמי היריבה. 

הבעיה? מהירות, אשדוד מסורתית הייתה קבוצה שחסרה מהירות בחלק הקדמי. בעיה מוכרת לאורך שנים. אם נסתכל על המשחקים של אשדוד העונה, אז להוציא את המשחק מול מכבי חיפה בבית שבאמת היה יוצא דופן, אשדוד ניצחה את רמה"ש 3-0 שכרגע נראית כמו השטיח של הליגה וזהו פחות או יותר. ב- 8 משחקי ליגה ראינו מאשדוד 2 וחצי משחקים. 

מקצועית, אשדוד תקום ותיפול על הקישור שלה, על רועי בקל למעשה. השחקן האנרגטי (ראו פרופיל על השחקן בעמוד נפרד) הפך להיות הברומטר של אשדוד, איתו ובלעדיו אשדוד היא קבוצה שונה. הסיבה שאל חמיד שחזר מפציעה נכנס מהר להרכב, כי הוא אמור להביא את מימד המהירות לקישור של אשדוד, תוסיפו לזה שהוא מוסיף יחד עם המהירות גם כוח פיזי ותקבלו עוד שחקן בדיוק ברוחו של קלינגר. 

ב- 8 מחזורי ליגה אשדוד הבקיעה 10 שערים וספגה 9 מאזן כיבוש של 1.2 שערים ממוצע למשחק, הבעיה: זה ממוצע של קבוצת מרכז טבלה ומטה, ואם נוציא את המשחקים מול רמה"ש וחיפה שבהם הבקיעה אשדוד שלישיות, יוצא שבעוד 6 משחקים הבקיעה אשדוד 4 שערים מה שמעמיד את ההתקפה של אשדוד על ממוצע של 0.6 למשחק. וגם אם נוסיף את שער הזכות שהובקע בסכנין ונלקח בבית הדין זה לא משפר יתר על המידה את הנתונים. 

בהגנה, ממוצע של 1.1 ספיגות למשחק הוא בסדר לקבוצה בסדר הגודל של אשדוד. הבעיה היא שכמעט באף משחק אשדוד לא שמרה על שער נקי, רק מול מכבי ורמה"ש הצליחה אשדוד לא לספוג. הגנתית מאמני קבוצות היריבות מסמנים את צד ימין של אשדוד כצד החלש, זו הסיבה שעופר ורטה ירד לספסל במשחקים האחרונים (לא רק). אלא שגם הציוות של גדי קינדה באגף ימין יחד עם ורטה יוצר אגף ימין לא מספיק חזק הגנתית. "ברגע שעוד קבוצות ומאמנים יסמנו את האגף הימני של אשדוד כחלש, הם ישחקו עליו ואז כבר יהיה קשה יותר", סיפר השבוע אחד ממאמני ליגת העל. 

קלינגר חיפש את הפתרון בדמות של ישראל ראש כמגן במקום ורטה, פתרון שלא יעבוד לאורך זמן ורק יפגע יותר. הזכרנו את האופי של אשדוד, ג'קי בן זקן סימן את ניר קלינגר כאיש שיביא את השינוי בפן של הזהות, האופי. הרצון היה שקלינגר ווינר  מוכח בכדורגל הישראלי, קפטן נבחרת ישראל ידביק את אשדוד באופי "הקלינגרי", קלינגר יודע שהתהליך ארוך ולא ממש פשוט. הבעיה כרגע היא שגם אם יש שיפור באופי ובזהות של הקבוצה, היכולת המקצועית על הדשא, פשוט פחות טובה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]