כדורגל של דיכאון קליניאנחנו אמנם לא רופאים לבריאות נפש, אבל דומה שמאז המחצית השנייה מול הפועל ת"א מ.ס אשדד נראית כמו קבוצה בדיכאון קליני. מצד אחד, מקום שלישי חרף התוצאות האחרונות, מצד שני אי אפשר להתכחש לכדורגל הלא טוב שהקבוצה משחקת. מול סכנין גם המבצר בבית לא עזר, אבל לפחות מקרייב כבש אחרי 7 משחקים ללא שער. בשני הקרוב: אשדוד מול בית"ר בטדי במשחק המרכזי. האם דווקא שם אשדוד תחזור לקצב של פתיחת העונה?/צילום: אורי קריספין

מה שקרה למ.ס אשדוד מאז המחצית השנייה במשחק העונה מבחינתה מול הפועל ת"א, זה בהחלט תופעה שצריך לחקור. לאף אחד בקבוצה אין ממש הסבר מה קרה לקבוצה, לא ברור, לא מובן. אשדוד ירדה למחצית מול הפועל ת"א ביתרון של 1-0, הציגה כדורגל טוב, הכול נראה ורוד והשמיים הם הגבול. אלא שלמחצית השנייה עלתה אשדוד אחרת, כלומר זאת הייתה אותה קבוצה, אבל אחרת. החולצות עלו, השחקנים לא. אנחנו לא נופתע אם יגלו לנו מתי שהוא, שהבחור שלובש את החולצה מספר 15, הוא כפיל של אבו ענזה, אותו דבר לגבי מקרייב, מרציאנו ואחרים. לא מובן, לא ברור. אגב, גם יוסי מזרחי ואנשי אשדוד לא ממש יודעים להסביר את התופעה. מאז נראה שאשדוד פשוט נמצאת בסוג של דיכאון.

"תבין המשחק מול הפועל ת"א היה משחק של צומת, משחק של עונה, אחרי שהפסדנו אותו זה כאילו יצא כל האוויר, האנרגיה נעלמה לגמרי", אמר אחד השחקנים השבוע. אי אפשר לברוח שזו כבר שנה שנייה ברציפות שאשדוד מציגה ריקוד טנגו של חצי עונה, מתחילים טוב ואז שמגיעים הגשמים אשדוד כאילו נעלמת, טנגו כבר אמרנו? צעד קדימה, שניים אחורה. ההתחלה הטובה גמרה לכולם להאמין, הקהל חזר, האמון בקבוצה חזר, אלא שבשבוע שעבר כבר כתבנו, אשדוד היא הצלחה, המקום השלישי עדיין שלה ומבחינתה פלייאוף עליון הוא המטרה בתחילת העונה וגם עכשיו. אשדוד לא שווה יותר מזה. יוסי מזרחי תמיד הזהיר מאותה נפילה שעלולה לבוא, אבל ספק רב אם גם הוא ציפה לנפילה כל כך כואבת ובשלב יחסית מוקדם, בעונה שעברה זה הגיע באזור המחזור ה- 20. אולי העונה עם הפתיחה המושלמת אחרי 5 מחזורים, הדלק נגמר. בחמשת המשחקים האחרונים צברה אשדוד רק 3 נקודות מתוך 15 אפשרויות והתרחקה מהפסגה מרחק של 6 נקודות. אז מה הביא לנפילה? הציפיות הגבוהות? הסגל המצומצם? פספוס בזרים? או שפשוט אשדוד היא קבוצה שהמקום הנוכחי שלה הוא הריאלי וההפתעה היא דווקא עשרת המחזורים הראשונים. 

חוסר ביטחון וחוסר שקט

למרות הסטטיסטיקה של מקרייב שכבש עד 7 שערים גם הוא וגם אשדוד יודעים שהחלוץ עדיין רחוק מהכושר ההבקעה המחודד שלו. אז נכון שאת מקרייב אף אחד לא חושב להחליף, אבל כמות ההחמצות שלו והעובדה שהוא הופך עצבני ממשחק למשחק לא מוסיפה למערך הקבוצתי. מול סכנין הוא כבש שער ואולי זה יעזור לו ברמת הביטחון. המשחק של מקרייב מבליט את חוסר הביטחון שיש לו וחוסר השקט, פעולות שפעם היו נגמרות ברשת שזזה, מסתיימות הפעם באיזו פעולה לא מובנת. מזרחי שם לב לזה, ומנסה להחזיר את הביטחון לחלוץ שלו. שמקרייב היה טוב וכבש בפתיחת העונה, כולם נהנו מכך, עכשיו המשחק המפוזר שלו פוגע בקבוצה. מקרייב ייאמר לזכותו, משתדל, מנסה, משקיע, וגם הפעולה שלו בשער המצמק מול סכנין הייתה פעולה של חוסר ביטחון וחוסר שקט ליד השער.

איך פותרים את הבעיה? ביטחון ועוד ביטחון. מבחינתו של מקרייב, תביאו לו את סכנין כל מחזור, 6 שערים כבש מקרייב מתוך 52 השערים שלו באשדוד. טיפה יותר מ-10 אחוזים מכמות הכיבושים הכללית שלו בארץ. מקרייב הוא סקורר מוכח בליגה שלנו, אלא שמבט על המספרים שלו מראה שחלוץ שעומד על 11-12 שערים בעונה כולה, לא מספיק בכדי להיות חלוץ מוביל, דווקא פתיחת העונה סימנה אולי שינוי, אבל מאז מקרייב נתקע. חייבים לתהות האם לאשדוד הכוחות לרוץ לאורך תקופה ארוכה ולקרוא תיגר על מאבק אמיתי בצמרת. בהתחלה זה היה נראה שכן, בתקופה האחרונה כבר הרבה פחות. אם כרגע מדובר במשהו שהוא מעל לציפיות של המועדון, פלייאוף עליון נמצא בתווך הריאלי של המועדון. אשדוד נמצאת כרגע במקום הריאלי פלוס. 

מלכודת הדבש של ההפתעה

הפתיחה הנהדרת וההיסטורית של אשדוד יצרה את הציפיות שיש עכשיו, סוג של מלכודת דבש של ההצלחה. אשדוד "משלמת" עכשיו את מחיר ההצלחה שלה בפתיחת העונה. הבעיה בכדורגל שלנו שבנייה של קבוצה ושל דרך ומועדון כמו שבאשדוד עושים בשנים האחרונות לא בדיוק מסתדרת עם קבוצה שרוצה לקטוף תואר ולהיאבק עד סוף העונה בצמרת. לאשדוד נוח להנמיך ציפיות מידי עונה, או יותר נכון להתעלם מהן, פשוט לא ליצור אותן. היא תמיד עמומה, מתחמקת, משדרת שכל המאבקים האלה, בצמרת ובתחתית, הם לא חלק ממנה, מטעמים מובנים. בזמן האחרון הטון קצת השתנה, ג'קי בן זקן כבר אמר שהוא רואה את אשדוד מתמודדת על אליפות מידי עונה, וזו כבר שנה שנייה שאשדוד נמנית על חבורת הצמרת הגבוהה לאורך זמן רב של העונה. הבעיה, שנראה לפעמיים כאילו יש איזה פחד לא מובן בקבוצה מהאפשרות הזאת. אין שום סיבה.

יוסי מזרחי טען אחרי המשחק מול הפועל ת"א שבזמן שלו באשדוד הקבוצה לא נופלת ומפחדת מהגדולות. "תבדקו אותי" הוא אמר. אז בדקנו, העונה אשדוד שיחקה שני משחקים גדולים באמת, מכבי ת"א בבלומפילד והפועל ת"א באשדוד, את שניהם הפסידה אשדוד. את מכבי חיפה אשדוד פגשה שהיא לא הייתה קבוצה בצמרת, בעוד שבועיים תהיה לאשדוד ולמזרחי אפשרות להראות לנו ולהוכיח שאנחנו טועים, שחיפה תגיע לאשדוד, הפעם כקבוצת צמרת שחזרה למאבק. בשני הקרוב (20:50, טדי) מחכה לאשדוד בית"ר ירושלים, והשאלה הגדולה איך השחקנים יתייחסו לבית"ר כקבוצה גדולה או כעוד קבוצה. 

המסר של מזרחי?

''יש לאשדוד את אחד משלושת מאמני הליגה הטובים ביותר. יוסי מזרחי זה שם אמצעי למ.ס אשדוד, הוא מאוד מחובר למקום. הכול ברמה של עשייה ואהבה'', אומרים באשדוד על יוסי מזרחי. מזרחי הוא האיש שמנווט את הקבוצה הזו ובכל עם מצליח להביא אותה למקום מבטחים. אלא שבמשחקים האחרונים נדמה לנו שמזרחי מנסה להעביר מסר לשחקנים שלו, בני יהודה, עכו,רמה"ש וסכנין בשבת האחרונה המשותף לכל המשחקים הללו, זה שיוסי מזרחי ביצע חילוף מוקדם עוד בחצי הראשון או מיד בפתיחת החצי השני (עכו). מזרחי נהג בעבר לעשות זאת, אלא שנראה שמעבר לשינוי המקצועי מזרחי מנסה להעביר מסר חד לשחקנים שלו, תעוררו, אף אחד מכם לא חסין.

רביבו כבר ירד לספסל, פטי הוחלף בשבת בשלהי החצי השני. מסר? או סתם החלטה מקצועית? היה באשדוד מי שהגדיר השבוע יפה את המצב של הקבוצה, "הכול בסדר, חוץ מהתוצאות". יוסי מזרחי אימן 19 פעמים נגד בני סכנין וניצח בדיוק מחצית מהן. 3 משחקים נגמרו בתיקו וב-7 סכנין ניצחה. מצד שני, סכנין ניצחה רק פעם אחת בתולדותיה באשדוד עד המשחק בשבת האחרונה. הניצחון האחרון  קרה לפני 7 שנים, במחזור ה-13 של עונת 2005/06 (1-2, שער ניצחון של אחמד קסום בדקה ה-88). בשבת האחרונה זה התהפך שמקרייב רק צימק בדקה ה- 88. מזרחי יודע שהוא צריך את השחקנים המובילים שלו בכושר כמו בתחילת העונה, אולי הדרך להחזיר אותם לכושר זה דרך ביטחון. מזרחי שועל ותיק שכמוהו בוודאי יודע ומכיר את המערכת באשדוד וידע איך לפתור את הבעיה. 

הפרויקט של רביבו

באשדוד ידעו היטב כבר בקיץ שאי אפשר לסמוך אך ורק על דוד רביבו אבל לא ממש עשו משהו בנדון. זה לא שרביבו לא טוב. נכון להיום הוא נמצא גבוה בסטטיסטיקה עם 4 שערים ועוד 4 בישולים ואחראי על 8 שערים מתוך 19, תפוקה נהדרת. אלא שנראה שבמשחקים האחרונים האפקטיביות של רביבו מעט יורדת, אולי בשל המשחקים האחרונים שמזרחי החליט שהוא זקוק למנוחה והמהלך הזה פגע בקבוצה. בנוסף, כל קבוצות הליגה כבר למדו את החשיבות של רביבו באשדוד, ושמירה עליו מסרבלת עוד יותר את המשחק של אשדוד. בשורה התחתונה כשרביבו לא משחק, אין מי שיביא כדורים לחלוצים ולראייה מקרייב ואבו ענזה כמעט ולא כבשו במשחקים האחרונים. נכון לעכשיו באשדוד רק מתפללים שהוא יהיה כשיר לאורך כל העונה. דוד רביבו, בן ה-35 מראה שגם בגילו לא נס ליחו. ''אפשר לכנות את אשדוד כ''דוד והצעירים''. צריך לראות ולא להאמין. דוד רביבו יושב עם כולם בסבלנות, הצעירים רואים בו מוקד להערכה והערצה וזה מרכיב מאוד חשוב במועדון'', אומרים באשדוד.

רביבו מרכז סביבו את המשחק, ואם אשדוד רוצה לחזור לפתיחת העונה היא חייבת את רביבו טוב. כשיוסי מזרחי מסתכל לספסל שלו הוא מבין שמשם לא תבוא לו הישועה. זה לא שאין שם שחקנים טובים. יש גם יש, אבל את הפירות מהם תקצור אשדוד עוד כמה שנים. יושבים שם שחקנים כמו מיכאל אוחנה הכישרוני, גדי קינדה הצעיר ובנצי מושל ועוד כמה ילדים. כל אחד מהם באמת שחקן שמחלקות נוער בישראל ישמחו לגדל. הבעיה שאשדוד היום היא קבוצת צמרת, וכשמשהו לא עובד בקבוצה היא צריכה שחקנים עם שם ומוניטין כדי שישנו משהו בצורת המשחק. עם כל הכבוד לספסל האשדודי הוא נועד לבנייה לעתיד. אם כי שמסתכלים על שחקנים כמו ציון צמח, סירוטשיין ואחרים זה לא ספסל רע, תוסיפו להם את אמיר בן שמעון, בנצי מושל ואחרים הבעיה היא בעומק אבל לא רק. מיכאל אוחנה בן ה- 17 עלה בשבת להופעת בכורה בבוגרים, הרעיון היה נחמד מאד, בפועל זה לא עבד, אבל אשדוד צריכה להמשיך עם זה, אוחנה ואחרים הם העתיד.

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה