לפני כמה ימים באחד האימונים פנינו לאופיר מרציאנו וביקשנו ממנו להיפגש לראיון לקראת העונה הקרובה, אלא שמרציאנו אמר: "עזוב אותי, אני כרגע לא מדבר, תן קודם להוכיח את עצמי, מה יש לי לדבר?" גם אביו, ג'קי מרציאנו, שחקן עבר ואחד מחברי ההנהלה בקבוצה אמר: "תעזבו אותו זה לא הזמן עכשיו". עם כל מי שדיברנו לגבי השוער הצעיר, הייתה תמימות דעים לגבי היכולת של מרציאנו להיות שוער בליגת העל. "אין לו שום בעיה להיות שוער מוביל בליגת העל, לדעתי הוא אחד מארבעת השוערים הטובים בארץ והוא צריך רק כמה משחקים בכדי להוכיח את זה", אמר אחד ממאמני האגודה השבוע. לא הרבה שוערים קיבלו קרדיט גדול עוד לפני העונה ממאמן כמו יוסי מזרחי שבדרך כלל לא ידוע כמאמן שאוהב לקחת סיכונים מיותרים. מזרחי כבר הצהיר ערב תחילת העונה שהוא נותן את המשוכות למרציאנו ושקל, אלא ששקל כבר לא איתנו ונשארנו עם מרציאנו, אנגשלטיין, סטויקיץ' ואולי בויטר הנבחן. עדות לאמונה ביכולת של מרציאנו אנחנו רואים שכמה ימים לפני היציאה למחנה אימון באוסטריה, אף אחד באשדוד לא ממש מדבר על שוער כזה או אחר, אפילו על סטויקיץ' מדברים במונחים של שוער שני, או מאמן באקדמיה וכדומה. רק אחרי העזיבה של שקל לקזחסטן התחילו באשדוד להשמיע קולות שאולי זה מסוכן ללכת על שני שוערים צעירים בלתי מנוסים, אלא שכל דמות מקצועית ששאלנו טענה שבמקרה של מרציאנו אין סיכון ויש רק סיכוי.  
 
 
מצטיין בנוער
כמה שחקנים בקבוצה הבוגרת אתם מכירים שמחזיקים בתואר, למרציאנו כבר יש אחד כזה ומדובר בגביע המדינה לנוער. לאורך כל שלוש השנים שלו בקבוצת הנוער, מרציאנו הראה הרבה מנהיגות, קור רוח, פעמיים הוא נבחר לשוער הנוער בליגה וכמובן למצטיין של אשדוד. בשנתיים האחרונות הוא שימש כקפטן בנוער. כל מי שדיברנו איתו על מרציאנו משוכנע שאין לאשדוד כל בעיה בעמדה הקריטית בין הקורות. "הוא כבר הוכיח בנוער שיש לו את מה שצריך בכדי להצליח", בניגוד אולי לשוערים אחרים, הנתונים הפיזיים של אופיר מעמידים אותו בשורה אחת עם השוערים המובילים בארץ. "הוא חזק, גבוה, חסון, מאד גמיש, מבנה גוף של שוער אירופאי", אומרים באשדוד. לפני כשלוש שנים שמרצאינו עוד היה על תקן שוער צעיר שמתאמן עם הבוגרת, הוא שימש כשוער אימונים, באחד האימונים בסוף של אחד מהם, החליט דוד רביבו לבעוט קצת לשער, סטויקיץ' ושקל חטפו ממנו שערים לחיבורים, גם אחרים, שהגיע רביבו למרציאנו הוא שיגר כדור לחיבורים, כולם חשבו שהנה עוד שער אחד נכנס פנימה, אבל לא מרציאנו יהיה זה שיוותר בזינוק מרהיב הוא הוציא את הכדור מהחיבורים. "לצערו או שמחתו זה היה בסוף האימון ואף אחד כמעט לא ראה, אולם אם זה בזמן שכולם רואים הוא היה סחוט התפעלות מכול עבר", אמר עידן ויצמן שהיה באותו אימון אז בזמנו. חוץ מזה מרציאנו הוכיח במעט המשחקים שהוא שיחק בבוגרת שהכול זה עניין של ביטחון ואם הוא היה מצוין בנוער אין סיבה שהוא לא יהיה טוב גם בבוגרת.  
 
 
אופי אחר
מרציאנו בן ה- 21 סיים לאחרונה את שירותו הצבאי, מה שאומר שהוא כבר לא חתום על חוזה חייל, על חוזה באשדוד הוא לא חתם, אולם אל חשש גם זה יקרה בהקדם. בניגוד אולי לשחקנים צעירים אחרים, מרציאנו שייך לזן אחר, נכון שתמיד תראו אותו במוקד, מוקף שחקנים, אלא שאופיר ידע עם השנים לעשות את ההפרדה בין החיים החברתיים לחיים על הדשא. אם לפני כמה שנים היו תלונות על חוסר רצינות ועל התחושה שהכול בא לו בקלות קלה מידי, בשנים האחרונות הבין מרציאנו שבכדי להיות שוער מצוין בבוגרים הוא צריך להביא אקסטרה. בעונה שעברה בימי שני שהקבוצה הייתה בחופש, אופיר היה נוסע עד מרכז הארץ בכדי להתאמן יחד עם אלון מזרחי והחלוצים שלו. השוער הצעיר הבין שבלי עבודה קשה ומוגברת הוא כנראה לא יגיע לאן שהוא הגיע היום. גם הבית שממנו הוא בא, עם אבא תומך, מעורב ואחד שהדשא הירוק היה מרכז חייו אופיר יודע שעכשיו הכדור אצלו בכפפות ומה הוא יעשה איתו זו כבר בחירה שלו. "לא הרבה שוערים מקבלים כזה קרדיט משוער עבר כמו יוסי מזרחי, אופיר יודע שעכשיו חובת ההוכחה עליו, אם ייקח אותה אשדוד והוא ירוויחו אם לא, שוב נעסוק מידי קיץ בחיפוש שוער זר. אם דיברנו על האופי של מרציאנו אז בניגוד אולי לשחקנים צעירים אחרים, מרציאנו מאד מעריך ואוהב את סטויקיץ', לא אחת הוא אמר בעבר: "אני לומד ממנו (סטויקיץ') כל יום וכל אימון, זו ממש לא פחיתות כבוד להיות שוער שני לסטויקיץ'". גם היום מרציאנו משתדל לעשות את העבודה שלו ללא יותר מידי פוליטיקה ודיבורים סביבו.  
 
 
להיוולד חלוץ
 אם הייתם שואלים את מרציאנו, מבחינתו אולי הוא היה מעדיף בכלל להיות חלוץ, כזה שמבקיע שערים, באימונים לא אחת הוא משתעשע עם הכדור והחברים, לא אחת הוא יוצא מהרחבה ונוגח בכדור, או בועט בו ברגל, יחסית לשוערים אחרים הוא מאד טכני. באחד האימונים בשבוע שעבר הוא התערב עם מנהל הקבוצה תורג'י שהוא מצליח להבקיע ישירות מדגל הקרן, מרציאנו שם את הכדור ובניסיון הראשון פגע. גם במחנה האימון הוא הראה צדדים אחרים שלו, כולל כמה גלגולים וכדומה. לאורך שנים באשדוד סבלו ממחסור בשוער מקומי, כל השנים הביאו באשדוד שוערים זרים או רכש, חלק מוצלחים יותר וחלק פחות. גם בכדורגל שלנו, המגמה היא להביא שוערים מבחוץ. דווקא מכבי ת"א נתנה בגיל 25 לגיא חיימוב "בשרה מבשרה" להיות העונה השוער הראשון במכבי ת"א שמתחתיו יש את הילד ברק לוי בן ה- 18. באשדוד ייתנו העונה למרציאנו את הקרדיט ויהיו מוכנים לקבל כל מיני "החלקות" שלו. העובדה שיש לפניו מרכז הגנה חזק ואיכותי כמו פטי ואמברוז אמורה לסייע, גם העובדה שההגנה של אשדוד למעט פטי כבר די מתואמת בהחלט תעזור לו. עד כה במשחקי האימון זה נראה לא רע בכלל, השאלה תהיה איך זה בליגה. מבחינתו של מזרחי הוא יודע שהעונה ראשי אשדוד באו לקראתו בכל הקשור לרכש, במקרה של מרציאנו הוא יצטרך לגלות הרבה יותר סבלנות, אם כי לפחות לדעת כולם אין בכלל סיבה להיות לחוצים בנושא.  
 
 
טעון שיפור: משחק הגובה, הביטחון והגיבוי מאחורה
אף שחקן לא מושלם, בטח לא שוער בן 21 אם פחות מעשרה משחקים רשמיים בליגת העל. למרציאנו יש יתרון שלהרבה שוערים לא היה באשדוד, וזה שכל המערכת מאחוריו ורוצה שיצליח. אם לא הוא זה כנראה כבר לא יהיה אף אחד. אלא שגם במקרה שלו יש כמה נקודות שגם הוא יודע שהוא יהיה חייב לשפר, אחת מהן היא היציאה לכדורי גובה, למרות הגובה שלו לא אחת הוא מעדיף להישאר על קו השער ופחות לצאת לכדורי גובה. מאד יכול שההחתמה של פטי ואמברוז הגבוהים תסייע לשקט של מרציאנו מאחורה. נקודה נוספת, היא הגיבוי מאחורה, או אי הגיבוי. אם מרצאינו יידע שהשוער השני שלו יהיה גל, או שוער צעיר אחר ולא מנוסה זה יכול לשמש כחרב פיפיות, מצד אחד ביטחון לשוער, מצד שני בטווח הארוך עלול להוביל לשאננות. אלא שמנגד, אם סטויקיץ' יהיה השוער השני, מאד יכול להיות שהעובדה שמרציאנו ידע שיש מאחוריו מי שנושף בעורפו עלולה להשפיע על הביטחון האישי שלו. הביטחון שהוא מקבל מהצוות המקצועי הוא כרגע יכול לקחת אותו לכמה כיוונים. אלא שכל מי שמכיר את מרציאנו יודע שזה לא מה שישנה עבורו. "הוא צריך רק כמה משחקים בכדי להראות שהוא אחד מהשוערים הטובים בארץ, הביטחון זה משהו שיגיע במהירות, הוא מוכשר מאד ואם רק ייתנו לו לשחק הוא יראה מה יודע וכולם ירוויחו", אמרו באשדוד. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]