1. כמה שחקנים צעירים יש בשוק השחקנים?

2. כמה מקומות שוריינו לצעירים על ידי איגוד הכדורסל?

3. שאלת רשות – הייתכן כי אף אחד באיגוד לא חשב לפתור את שתי השאלות לעיל טרם אושרה ההחלטה ?
שוק השחקנים הצעירים מורכב משלושה דורות של שחקנים שסיימו גיל נוער (19-22). בכל שנה מסיימים גיל נוער בסביבות שמונה שחקנים, שניים מהם פורשים וארבעה מפסיקים או לא יכולים לשחק כדורסל בגלל הצבא (נשארנו עם שניים). בליגת הנוער הלאומית 24 קבוצות, משמע 48 שחקנים בכל שנה, 144 בכל זמן נתון. ומנגד, 24 קבוצות הליגה הארצית, חמישה צעירים בכל אחת (120), 12 קבוצות לאומית, ארבעה שחקנים בכל אחת (48). משמע, 168 שחקנים צעירים בביקוש, 144 צעירים בשק ההיצע. תוסיפו עשרים שחקנים שהגיעו מליגות הנוער הנמוכות, תורידו עשרים שחקנים שיושבים על ספסלי ליגת העל, וכל זאת ועוד לפני שדיברנו על איכות השחקנים. מאיפה נביא כל כך הרבה שחקנים צעירים? מהירח?  אני בוחר שלא לענות על שאלת הרשות. היא מכשילה מדי.
אז מה זה אומר בשטח? אם ניגע במחוזותינו אז מכבי אשדוד לדוגמא צריכה לבנות קבוצה בצורה "הפוכה" קודם כל צעירים ושחקני ספסל ורק אחר כך שחקני מפתח וזרים. מכבי אשדוד לדוגמא כבר החתימה את מיכאל בדלוב שאמור לשמש כשחקן צעיר בכיר שיהיה רוב הזמן על הפרקט. 

איתי לוי חתם במכבי אשדוד

וללא קשר ל "חוק הצעירים" במכבי אשדוד ממשיכים להתחזק לקראת העונה הבאה, לאחר שהחתימו את מיכאל בדלוב החתימו בתחילת השבוע את איתי לוי בן ה-23. לוי 194 ס"מ משחק בעמדות 2-3, שיחק בעונה שעברה במכבי באר יעקב מהליגה הארצית וקלע מעל ל- 20 נק' בממוצע למשחק. לוי בוגר מחלקת הנוער של ראשל"צ הוא שחקן שבאשדוד עקבו אחריו בעקבות החיפוש אחר שחקנים מוכשרים ובקבוצה שמחים שהצליחו להביא אותו אליהם. שי האוזמן אמר בעניין: "אני בהחלט יכול לומר שמדובר בגניבה, אני שמח שהבאנו אותנו אלינו, הוא שחקן מוכשר מאד, וטוב שלקחנו אותו לפני קבוצות אחרות. הוא אמור להיות שחקן מרכזי ולא עוד שחקן, הוא שחקן שחי על אנרגיות ויוסיף לנו המון". אם לא יהיו בעיות מיוחדות, בהחלט אפשר יהיה לסמן אותו כבר עכשיו כפוטנציאל לא רע ל"תגלית העונה". איתי לוי: "אני שמח מאוד להצטרף לאשדוד. אמנם לא יצא לי להתאמן אצל רמי, אבל אני יודע שהוא מאמן מצוין והבנתי שבונים שם קבוצה טובה. התקווה שלי היא שנעשה עונה טובה מאוד. ברמה האישית, אני לא רוצה לרדוף אחרי ליגת העל, וכרגע אני חושב שהליגה לאומית זה מספיק טוב עבורי". חוץ מלוי, אמורים במהלך השבוע גם גל איתן ועומר רוב לסגור באשדוד לעונה הבאה. רוב ואיתן שהיו חלק מצוות הגארדים בעונה שעברה אמורים להמשיך ולהוביל לצד רכז זר שכנראה יוחתם. בהחלט ייתכן שעד קריאת שורות אלה איתן ורוב כבר יוחתמו בקבוצה. בימים הקרובים ינסו בקבוצה לסגור עם זר בעמדת הגארד שיוכל לשחק בעמדות 1-3, יש כבר מועמדים על הכוונת ובימים הקרובים מקווים תצא הודעה מסודרת על החתימה. מי שכמעט בוודאות לא יהיה באשדוד בעונה הבאה זה תומר אטלס שכנראה מנסה למצוא קבוצה בליגת העל וגם באשדוד אין כוונה לחכות לו יותר מדי זמן, שנית יש את עניין הכסף שכרגע הצדדים לא הגיעו לעמק השווה, וחשוב לזכור שבדלוב שכבר הוחתם משחק על העמדה של אטלס. 

ובנשים: שוורץ וגרינבוים חתמו, צעירי על הכוונת

לאחר שהחתימו את אורנית שוורץ ואת ריבי גרינבוים בשבוע שעבר, רוצים במכבי אשדוד להחתים גם את שירן צעירי הרכזת המוכשרת. חוץ מלייסי שכבר חתומה באשדוד מעוניינים גם להחתים עוד שתי זרות ולחזק את מצבת הישראליות בעוד שחקנית אחת בכירה לפחות. בת אל לזמי ששוחררה מהקבוצה חתמה בשבוע שעבר באליצור חולון. מי שכן תמשיך בעונה הבאה באשדוד היא נופר שלום, ויש רצון להשאיר גם את קרין אגסי. ובתוך כך, בעונה הבאה צפויים שינויים בשיטת המשחקים בליגת העל לנשים, ביטול הסיבוב השלישי, סדרות רבע גמר של הטוב מ-5 וסדרה על ההישארות בליגה. ועדת הנשים של איגוד הכדורסל התכנסה בשבוע שעבר והמליצה על שינויים בשיטת המשחקים. ההמלצות יעלו לאישור הנהלת איגוד הכדורסל, שבדרך כלל נוטה לאשר. הועדה המליצה לבטל את הסיבוב השלישי, שנקרא הפלייאוף העליון והתחתון. לסיבוב השלישי קבוצות גררו את המאזן מהעונה הרגילה בניסיון לשפר מיקום, להיכנס לארבע הראשונות ולחצי הגמר, או לברוח מהמקום האחרון והירידה. עקב לא מעט מקרים של קבוצות שאיבדו עניין בסיבוב השלישי, היה ברור שהשיטה תשתנה. הועדה ממליצה לעבור לפורמט של סדרות של הטוב מחמישה משחקים החל מרבע הגמר, כלומר הראשונה נגד השמינית, שנייה נגד שביעית וכן הלאה. בנוסף על הירידה תיערך סידרה בין הקבוצה התשיעית לעשירית, של 5 משחקים. חצי הגמר והגמר יתקיימו גם הם בשיטת סדרות של הטוב מחמישה משחקים, כנהוג בשנים האחרונות. העונה תיפתח ב-19 באוקטובר ותסתיים לכל המאוחר ב-26 באפריל 2010. גמר גביע המדינה יתקיים בשמונה במרץ. בנוסף, מועד סיום ההעברות (זרות וישראליות) הוקדם למחזור ה-16 בעונה הסדירה.