פותחים עונה: מבחן התלתלים של ראובן עטר באשדודדומה שאחד מהאנשים החשובים במ.ס אשדוד של העונה הקרובה, זה המאמן ראובן עטר. יותר ממה שזה מבחן עבור אשדוד זה מבחן עבורו. אחרי כמה שנים ללא הצלחה בקבוצות קטנות או בבית, עטר חוזר לבמה המרכזית של הכדורגל שהוא יודע שעונה טובה עם אשדוד שווה חזרה לקונזצוס. עונה רעה? וכנראה שלא נראה את עטר יותר על הקווים בליגת העל

ברור לכולם שאם לפני 20 שנה נגיד, מ.ס אשדוד הייתה מודיעה שהיא מחתימה את ראובן עטר, היה מדובר בידיעה בקנה מידה ארצי. השחקן עם מגע הקסם, היה כוכב כדורגל שעבורו קונים כרטיס. 

גם לפני כעשר שנים, ראובן עטר המאמן יכול היה בהחלט למשוך לא מעט סקרנים, היום בגיל 48 עטר הוא בעיקר שם גדול מהעבר עם הרבה הילה כשחקן, אבל שצריך להוכיח את עצמו בכדורגל הישראלי מחדש.

מ.ס אשדוד הימרה על ראובן עטר, בחוזה ל- 3 שנים אין ספק שמדובר בהמלך שיש בו הרבה מאד סיכון לשני הצדדים, אך יחד עם זאת סיכוי לא רע.

היה מספיק לראות את מספר אנשי התקשורת שהגיעו לאימון הראשון של עטר באשדוד באותו יום שישי, בכדי להבין שגם כמה שנים לא טובות, ולעטר עדיין נשארה ההילה סביבו.

אין ספק שעטר מקבל את אשדוד בנקודה לא הכי נוחה מבחינתו, שוער ראשון פצוע, אלחמיד עזב, אינברום עזב, וחיזוק כרגע טרם הגיע, שגם הבלם פבריסיו סילבה עזב, תוסיפו לזה שבטווח של חודש שני מאמנים עמדו על הקווים וקיבלתם מתכון שלא בטוח שהרבה היו נכנסים אליו.

צילום: ארכיון

אלא שגם עטר מבין שבמצבו הוא צריך את אשדוד לא פחות ממה שהיא זקוקה לו. שיקום הקריירה, הוכחה שהקסם עדיין שם.

ג'קי בן זקן בחר בעטר בשל ההילה, היכולת לסחוף אחריו קבוצה של שחקנים שחלקם רק גדלו עליו בתור ילדים ואחרים היו ממש צעירים שעוד שיחק, היכולת והתקווה להחזיק חדר הלבשה וכמובן העבודה עם צעירים, היכולת לשדרג שחקנים צעירים לשחקני ליגת העל מוכחים, את זה הוא עשה בצורה יפה מאד במכבי נתניה, תשאלו את תמיר כהן, איתי שכטר, חן עזרא ואחרים.

איזה מאמן מקבלת אשדוד?

חובת ההוכחה היא על עטר הוא יודע זאת ומבין זאת, נדמה שהוא יודע בדיוק לאיזה מצב וקבוצה הוא נכנס, מכיר את המערכת בזמן הקצר שננצא בה ובעיקר מבין את הנפשות הפועלות.

עטר משדר בימים האחרונים הרבה ביטחון, אך גם הוא יודע שללא חיזוקים שהובטחו לו לדבריו אשדוד תתקשה לשרוד בליגה, לפחות ללא מתח עד הסיום. 

עטר יגיע ברצון להוכיח את עצמו ויעבוד קשה. המערך שתשחק בו אשדוד הוא בעיקר 4-3-3 שיכול להתחלף ל- 4-5-1. קשה כרגע להגיד מי הפייבורטים של עטר, כי הוא נמצא יחסית זמן קצר, אבל נראה שרועי בקל מקבל ממנו מעט יותר קרדיט, גם גדי קינדה כמובן.

למי שיש תפקיד חשוב במערך הנוכחי הוא לאדילסון בהייה שיכול לשחק גם במרכז וגם באגף ועטר ישתמש בו רבות לפי צרכי הקבוצה.

אמרנו עבודה קשה? עטר שגר במושב ליד חיפה, יישאר כמה ימים לישון באקדמיה באשדוד, בכדי להיות קרוב לקבוצה, לשחקנים, לעיר. בעיקר בימים שיהיו אימונים כפולים או אימוני בוקר מוקדמים.

"עטר מבין שהוא צריך את העונה הזאת עבורו, הוא רוצה לחזור לתודעה, לעשות עונה יפה עם אשדוד במצבה הנוכחי ואחרי כל השינויים שווה הרבה מאד לעטר, והוא מבין את זה, מבחינתו שום דבר לא אמור לעמוד בדרכו בדרך לשם", אומר מקורב למאמן.

צילום: אבי רוקח, YNET

מתחבר לצעירים

אחת מהסיבות המרכזיות שעטר הגיע לאשדוד זה הזיכרון של כולם מהעבודה שלו במכבי נתניה, שם הצליח לקדם הרבה שחקנים צעירים, טרם פריצתם, מאד דומה למה שקורה באשדוד.

באשדוד כבר מכרו בשנים האחרונות לא מעט צעירים יוצאי מחלקת הנוער, ביטון, זריהן, אוחנה ואינברום. בסגל של הקבוצה יש בעיקר את גדי קינדה שהוא פוטנציאל שכבר מביא חלק מהקבלות.

אלא שחלק מהמטרות שהציב ג'קי בן זקן לראובן עטר, היה קידומם של שחקנים כמו דין דוד, בנצי מושל, יצחק אספה, ניר ברדע ואמיר בן שמעון.

שחקנים שכבר שנים מדברים עליהם ככישרון ומשחקים כבר כמה שנים בליגת העל ובקבוצה הבוגרת (למעט אספה) אך לא מצליחים לפרוץ החוצה.

אם עטר יצליח בנוסף להצלחה הקבוצתית לקדם את אותם צעירים או חלק מהם שיהיו שחקני מפתח בקבוצה הבוגרת, יכול להיות שיהיה מדובר בהצלחה לא פחותה מפלייאוף עליון.

"יודע לאן הגעתי, אשדוד מועדון מסודר" 

עטר עצמו מבין בדיוק את גודל המעמד, רגע לפני המשחק הראשון בשבת מול מכבי פ"ת הוא מסמן את המטרות שלו ומדבר על העבודה באשדוד והעתיד. 

"ברור שאשדוד צריכה להתחזק, בעיקר אחרי שחאתם עבד אלחמיד עזב, אבל אני לא חושב שאנחנו מועמדים לירידה", אומר עטר.

"אשדוד זה מועדון מסודר, מאורגן, בשנה האחרונה מכרו במועדון שלושה שחקנים מובילים, שניים להפועל באר שבע (מיכאל אוחנה וניב זריהן) ואת אור אינברום.

בעונה שעברה מכרו שלושה שחקנים, וצירפו שני שחקנים, על חשבון שחקן אחד שעזב. עכשיו עזב אותנו חאתם, אנחנו רוצים להתחזק בשני בלמים, ואנחנו מחפשים. היה שחקן אחד שהחליטו לשחרר אותו בדיוק לפני שאני הגעתי. הרצון להתחזק קיים.

אנחנו מחפשים בלם, קשר אחורי וחלוץ שאנחנו רוצים לצרף לסגל הקיים, שהוא לא רע. בעמדות האלה עוד רן בן שמעון חיפש להתחזק לפני שעזב, היה בלם שהיה צריך לחתום אבל שוחרר בסופו של דבר. קשר אחורי אני מחפש, גם רן לא מצא. אני עוקב אחרי הרבה שחקנים".

על המינוי כמאמן אשדוד והחזרה לליגת העל אומר עטר: "הופתעתי. קיבלתי את ברכת הדרך מהפועל עפולה, לא היה לי סעיף יציאה או אמרתי להם שאני עוזב וזהו.

זה מבחינתם גם השתלם להם. לגבי אשדוד, זה מועדון שתמיד הסתכלתי עליו כמקום שטוב למאמן. יש שם קבוצה מאורגנת, הכל מסודר, אותם אנשים עובדים כמה שנים". 

"החוזה שלי הוא לשלוש שנים. זה לא שאני אמרתי את זה בעצמי, זה היה רעיון של ג’קי, וזה עוד יותר נותן ביטחון. כמעט כל בעלים מביע את דעתו בדרך שלו".

צילום: ארכיון

על העבודה באשדוד אומר עטר: "יש הרבה בעלי מקצוע, אני מתקשר עם כולם. גם עם ג’קי יוצא לי לדבר הרבה. הכל מתוקתק ומאורגן, כל דבר שצריך. באשדוד תמיד הכל בזמן, תמיד היה סדר, הכל מאורגן, מועדון טוב ויציב.

זה לא קשור רק לכסף. מ.ס. אשדוד לא יכולה להתחרות עם הקבוצות הגדולות, אבל אפשר להיות בפלייאוף העליון. יש תמיד בפלייאוף העליון שתי קבוצות שהן באותו מעמד של כל הקבוצות שבפלייאוף התחתון. יש ארבע קבוצות כמעט קבועות בפלייאוף העליון".

העבודה עם צעירים: "זו המדיניות של המועדון. הייתי במצב דומה במכבי נתניה, מכרנו לא מעט שחקנים במעל 20 מיליון שקל, בארץ. אני לא מרגיש שאיבדתי את מגע הקסם שלי. בניתי את עצמי בנתניה יחד עם המועדון כל מה שהיה בשנים האלה זה שחקנים שאני בניתי אותם, המחויבות שלהם הייתה אליי”.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה