ראובן עטר, מאמן מ.ס אשדוד: על ההצעה של אשדוד לא רציתי לוותר - ראיון עם האיש והתלתליםרגע לפני הפתיחה של המשחקים בליגת העל נחת במ.ס אשדוד המאמן ראובן עטר עם עוזרו צדוק מלכה. השניים יעבדו לצד כל הצוות הקיים, כולל עוזר המאמן רוני אוואט. עטר לא מרבה לפזר הצהרות, אבל מגלה שפסל כמה הצעות מליגת העל עד שהגיעה ההצעה מאשדוד. יוסי מזרחי, שחזר בשמחה למחלקת הנוער: "עטר רעב להצלחות ואני בטוח שהוא יוביל את הקבוצה בצורה הכי טובה". עוברים לתלתלים

ראובן עטר - צילום אבי רוקח

אחת התהיות שעלו בשבת האחרונה בניצחון של אשדוד בגביע הטוטו  על אשקלון היא עמידתו על הקווים של המאמן רוני אוואט, שלאחר הגעתו של ראובן עטר ישמש כעוזר מאמן לצידו של צדוק מלכה. האם מה שהפריע לעמיר תורג'מן להגיע לא הפריע לראובן עטר? העניין הזה קצת משונה כי תורג'מן ואוואט דווקא נחשבים חברים טובים על הנייר, ואם לעטר לא הפריעה נוכחותו של אוואט איך זה שדווקא לתורג'מן זה הפריע? או שאולי לעטר הרשו להביא את עוזר המאמן הצמוד שלו ולתורג'מן לא? שאלות מעניינות אבל לא שכרגע זה משנה את העובדה שראובן עטר הוא מאמנה החדש של מ.ס אשדוד. עטר סיכם לשלוש שנים, ולצידו יעבוד כאמור צדוק מלכה, כשכל הצוות המקצועי הקיים של מ.ס אשדוד ממשיך בתפקידו, כולל כמובן אוואט עצמו.

עטר והתלתלים

עטר והתלתלים הפכו מותג לא רק בנבחרת ישראל. במכבי חיפה עטר היה אליל ההמונים ומהכוכבים הבודדים שלא יצאו לשחק בחו"ל. בהמשך עבר את הכביש להפועל חיפה, ולמעשה את רוב הקריירה שלו העביר בשתי החיפאיות, אבל בעיקר אצל זו הירוקה, בה רשם 281 הופעות וכבש 72 שערים.

מכבי נתניה הייתה קבוצתו האחרונה כשחקן וקבוצתו הראשונה כמאמן. אם מכבי חיפה הייתה הבית של עטר השחקן הרי שנתניה הייתה המשכן שלו כמאמן. שמונה שנים בקדנציות שונות הוא אימן שם, רובן מוצלחות, חלקן מוצלחות מאוד, שכללו מקום בצמרת והשתתפות במפעל האירופי, והייתה גם ירידה. היה גם גביע המדינה עם בית"ר ירושלים, בה דווקא לא המשיך בשנה שאחרי הזכייה.

בין לבין אימן בעוד כמה קבוצות, אצל אריאל שיימן במכבי הרצליה הוא לא גמר את העונה, אבל הטרגדיה הגדולה שלו כמאמן התרחשה במכבי חיפה. אלפי אוהדים חיכו בערגה לרגע בו עטר השחקן יחזור אליהם בתור עטר המאמן. אלא שעטר חטף סטירות מצלצלות, אחת אחרי השנייה, החיבור הטבעי לקהל התמסמס, וברגע שההפסדים נערמו מחזור אחר מחזור הקהל כבר לא הניף את התמונות שלו וגם ביציע כבר רצו שינוי בעמדת המאמן. בנובמבר 2013 עטר פוטר ממכבי חיפה, לאחר שהקבוצה תפסה את המקום ה־13 בטבלה מבין 14 קבוצות, כשבמאזנה ניצחון ליגה בודד. לא שזה עזר למכבי חיפה של שחר, שעד עצם היום הזה מחפשת את עצמה.

ההמשך מבחינתו של עטר לא היה מעודד ולא הזכיר את ההצלחות הגדולות שלו במכבי נתניה. במרס 2013 הוא קיבל צו 8 ממכבי נתניה, שפיטרה את טל בנין, אלא שגם עטר לא הועיל והקבוצה ירדה ליגה. ב־2014 יואב כץ מינה אותו למאמן הפועל חיפה, אבל בפברואר 2015 אותו כץ נתן לו מכתב פיטורין. כשעטר מדבר על 14 שנים כמאמן - 12 מוצלחות ושנתיים וחצי לא - הרי שהוא מכוון לכל מה שקרה לו מאז הגשים לכאורה את חלום חייו והלך לאמן את מכבי חיפה, כמו שאומרים מאיגרא רמה לבירא עמיקתא.

עטר הבין שהוא צריך פסק זמן, ורק בשנה שעברה הוא נענה לפנייה של ששי יעקב חברו, שמנהל את הפועל עפולה, והגיע לאמן את הקבוצה במקומו של אייל לחמן שפוטר. "זה יום חג לעיר עפולה כשמאמן בסדר גודל של עטר מגיע לאמן", אמר יעקב. עם עטר הקבוצה סיימה בפלייאוף העליון, עטר התחיל בעפולה גם את השנה הנוכחית, אבל רגע לפני שריקת הפתיחה הוא עזב בהסכמה את עפולה ונחת באשדוד, בינתיים בלי בנו רועי עטר שמשחק בעפולה. באשדוד הודו להנהלת עפולה ובמקביל יפצו אותם בכסף ושחקנים במידת האפשר.

מה שלומך, ראובן עטר?

"תודה רבה, הכול בסדר".

ברוך הבא לאשדוד.

"תודה".

אתה בקשר עם רן בן שמעון?

"לא".

תגיד, איך נולד הרעיון להביא אותך לאשדוד?

"עבור הלאה. מה זה משנה איך זה קרה, את מי זה מעניין?".

אותי.

"הלאה".

נחתת באשדוד ואמרת מהרגע הראשון שאתה מתלהב ושמח להגיע למועדון כמו מ.ס אשדוד ושיש קבוצה טובה. על סמך מה הביטחון הזה?

"אמרתי שיש קבוצה טובה למרות שהקבוצה צריכה להתחזק וזה ידוע לכל".

נכון, זה ידוע. מדברים על בלם, קשר וחלוץ.

"נכון".

לא חידשת את אמריקה.

"אני לא מחפש לחדש".

אומרים שעמיר תורג'מן לא בא לאשדוד בגלל קטע של עוזר המאמן. איך אצלך זה כן עבד? לך לא הפריע שיש מישהו במערכת שלא עבדת איתו ושאתה לא מכיר? אני מתכוון לרוני אוואט.

"יש לנו צוות מקצועי רחב. צדוק הגיע איתי ואין לי שום בעיה עם רוני. הוא איש מקצוע טוב ובאשדוד יש אנשי מקצוע שבאים מהלב. אני שמח שיש לצידי אנשים כאלה. לכולם יש את אותה מטרה, שזו ההצלחה של הקבוצה. זה משהו שהושרש פה ואני רואה את זה מבחוץ במשך שנים. אנשים נשארים במערכת לאורך זמן, אנשים מתפתחים במערכת תוך כדי תנועה וזה נהדר. זה מה שמבדיל את מ.ס אשדוד ממועדונים אחרים בהם יש המון שינויים, לא רק בצוות המקצועי אלא גם במנהלה. באשדוד, ואני עוקב כבר שנים, זה אותם אנשים שמשתבחים עם הניסיון. זה אומר שהמועדון מאוד מאורגן ומסודר, מועדון שיודע מה צריך לעשות".

מבחינת מטרות לעונה הקרובה סימנת כבר משהו?

"אני לא מסתכל כרגע רחוק מדי. חשוב לי להכיר את הקבוצה טוב יותר ממה שאני מכיר, כי בסך הכול מבחינה מקצועית אני מכיר את רוב השחקנים. אני רוצה להכיר זוויות נוספות, זה השלב הראשון שחשוב לי כרגע".

איך התרשמת ממשחק גביע הטוטו נגד אשקלון ממרומי היציע?

"התרשמתי לטובה. היו אנרגיות חיוביות, הייתה שליטה בקצב המשחק שאופייני לגביע הטוטו, וזה נראה טוב".

ראובן עטר השחקן היה אחד השחקנים הכי אטרקטיבים בארץ. זה מחלחל לראובן עטר המאמן?

"אני מאמן כבר 14 שנה, היו לי 12 עונות מצוינות ושתיים וחצי לא טובות, מאכזבות, מה שאתה רוצה. הממוצע שלי מאוד גבוה, כך שאפשר לדבר עליי כמאמן ולא כשחקן".

כשאתה מדבר על השנתיים הלא טובות אתה מתכוון למכבי חיפה, הפועל חיפה ומכבי נתניה?

"יותר מכבי חיפה ובנתניה בסוף, אבל הגעתי לשם באמצע עונה לא טובה גם ככה. כל שאר השנים שלי בנתניה הקבוצה נלחמה במרכז הטבלה ומעלה".

על זה אין ויכוח, עשית דברים יפים בנתניה, אבל מה קרה במכבי חיפה?

"אין הסבר. בגלל מה שקרה במכבי חיפה החלטתי לנוח קצת. הייתה שנה שבכלל לא אימנתי, העדפתי לא לאמן בליגת העל גם השנה והיו לי הצעות מכמה קבוצות אבל לא רציתי, אבל על ההצעה של אשדוד לא רציתי לוותר. כשמגיעה הצעה ממועדון כמו מ.ס אשדוד אסור לפספס אותה".

פורסם שהחוזה לשלוש שנים.

"כן".

זאת אומרת שבאשדוד עשו שיעורי בית אם הציעו לך חוזה לשלוש שנים.

"מועדון מאורגן ומסודר עושה שיעורי בית".

תמשיך עם הנסיעות מאשדוד לחיפה או שאולי תעבור לגור כאן?

"אשאר באשדוד פעם או פעמיים בשבוע, אבל שתדע, כשנהנים מהעבודה הנסיעה קצרה". ¿

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה