השילוב של היוזמה של אורן חברה באופן מושלם לחזון רשות הספורט העירונית, הרשות מעודדת פעילות גופנית מכל סוג, וכשבאים עם יוזמה ברוכה ורצון לקדם נרקמות שותפויות מדהימות כדוגמת ״אליפות המטקות״.

השאלה הראשונה שעולה כשמדברים על אליפות מטקות, היא כמה הענף נחשב לענף ספורט רציני, שהרי כולנו נוטים לראות שחקני מטקות כאלה ואחרים בחופי הים, בעיקר בעונת הקיץ החמה.


ובכן, מדובר בענף תחרותי לגמרי בו מתחרים זוגות אל מול זוגות אחרים, המנצחים הם אלו שמצליחים לחבוט מספר גדול יותר של חבטות מבלי שהכדור יפול.

תתפלאו אבל ענף המטקות הפך לספורט מקצועי לכל דבר. יש חופים מוכרזים כחופי מטקות ברחבי הארץ - בחיפה יש אפילו מתחם מיוחד למטקות שמקווים שיוקם גם בחוף הקשתות בקרוב כאן, אצלנו באשדוד בשיתוף רשות הספורט.

צילום: חנבו תקשורת

בן חמו הגיע למטקות דרך האחיין שלו. בת הזוג שלו רצתה לקנות לו זוג מטקות וביקשה ממנו שילמד ויסביר להם אודות רזי… המטקות, ומשם חזר לו ה'חיידק' לדבריו.

כשהגיע לחוף היה יושב ומסתכל, עוקב עם הראש מצד לצד אחרי התנהלות המשחק, כמו כמעט כולם. הראש מתחבר באופן כמעט אוטומטי.

החבר'ה הוותיקים הכירו אותו משכבר הימים, הוא חזר לשחק, בעמדת המגן (האדם שהודף את החבטות ומחזיר לחובט בצורה נוחה ש״מרים להנחתה״ ופחות מאתגר אותו בתנועות מפתיעות).

"עד שלא קולטים שאתה שחקן לא נותנים לך צ'אנס להשתלב. כל זמן שאני אוהב את המטקות... אני אנסה להפוך את הנושא לבית- כל אחד שרוצה לבוא ולהתאמן, ללמוד, יכול לבוא ולהיכנס לקבוצה.

אמנם ייקח זמן עד שהוא יתקדם אבל המטרה שלנו היא להרחיב את הקבוצה וללמד כמה שיותר. חשוב לזכור שמטקות זה כמו ריקוד. על הזוגות להיות מתואמים, עם כימיה והתאמה טובה", אומר בן חמו.

הוא עצמו שיחק בעבר והפסיק בגלל פציעה אולם התחיל מחדש בגיל 45 ושם לעצמו כמטרה לקדם את תחום המטקות באשדוד והוא מוביל, עקב לצד אגודל עם ארשות הספורט העירונית את אליפות המטקות מזה ארבע שנים.

כיום, יש במטקות הרבה סגנונות משחק, אולם החלוקה העיקרית היא לשחקני הגנה והתקפה, תחרותי, פרי סטייל, משחקים בשלשות ועוד...

צילום: חנבו תקשורת

בחוף הקשתות באשדוד יש ריכוז של שחקנים טובים ומקצועיים יחסית ושם הם נפגשים בכל עונות השנה, כל עוד לא יורד גשם וכשזה קורה- הם מוצאים פתרון.

"שמתי לעצמי דגל לחבר את כל האנשים, מיתגתי אותם בקבוצה "מטקות אשדוד" שמתחלקת ל- 60-40 שחקנים קבועים שמתאמנים גם בחורף באולם ספורט ("חזון יעקב") וקבוצה מורחבת של כ- 200 שחקנים. המקצוענים משחקים כל השנה", אומר בן חמו.

בחופים מוכרזים אגב, בהם יש מצילים ואין אישור אסור לשחק מטקות ולהפריע את מנוחתם של באי החוף.  כמו כן, בענף אין הרבה מגנים- המצב תמיד תפוס כי כל אחד רוצה לשחק עם המגן ולעבוד על התקפה.

איך ישבת על הקמת תחרות?

"אספתי מידע לגבי איך מקימים תחרות, גל משה השותף שלי הסתובב איתי ברחבי הארץ, הכרנו שחקנים ואספנו מידע.

שאלנו אם נעשה תחרות באשדוד תהיה היענות ושמחנו לגלות שכן. החשיפה רק הולכת וגדלה, יש קבוצה בפייסבוק עם מעל ל- 280 חברים", מסביר בן חמו כיצד החליט לקדם את הענף התחרותי באשדוד...

בשנה שעברה היו 40 זוגות בתחרות... בתחרות הקרובה, השלב הראשון – "מוקדמות" יהיה פתוח לכולם - אנשים יכולים להירשם בזוגות ולהגיע לשחק בתחרות.

הזוגות שיביאו את התוצאות הטובות ביותר יתקדמו לשלב הבא. יש שני מקצים- גברים ומעורב, בתקווה שהענף יהפוך פופולארי יותר בקרב נשים ובתחרויות הבאות תפתח קטגוריה נוספת.

צילום: חנבו תקשורת

בן חמו בעצמו לא רואה עצמו כשחקן תחרותי, הוא מתעסק בתחום המטקות ממקום של אהבה לענף ולמשחק ומוביל את התחרויות, מחבר בין האנשים ונהנה מהתוצאות וה'פאן' של המשתתפים. הוא מבחינתו קיבל אופציה לעשות משהו שיעשה כיף והנאה לכלל הציבור- מבחינתו זו זכות.

בתחרות הקרובה תהיה גם חצי שעה של מסיבת זומבה, הפתעות – ארטיקים, שתייה, כרטיסי הגרלה עם מטקות במתנה, חולצות, כובעים ועוד…

יורם אסרף, מנכ״ל רשות הספורט: ״אליפות המטקות זה מיזם מבורך שחייב להתקיים בעיר כמו אשדוד, מטקות היו תמיד ב-DNA של אוהבי הים, אני שמח שאורן הרים את הכפפה ואת המטקה וגרם לזה לקרות, זו השנה הרביעית שהאליפות מתקיימת וסדר הגודל רק הולך וגדל. זה המקום להודות לבני חזקיה שמנהל את האירוע ומסייע לאורן בכל אשר ניתן.״

השנה תתקיים התחרות הרביעית באשדוד, בחוף הקשתות בחסות ראשית של 'ביג פאשן' אשדוד (מזה כשלוש שנים), חסות נוספת של אולמי "טרויה", חברת "השבחת נכסים" ורשות הספורט העירונית באשדוד.

התחרות תתקיים ביום שישי, 11 באוגוסט בחוף הקשתות, החל מהשעה 10.00 בבוקר.

צילום: חנבו תקשורת

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]