פארסת הסל ואירועי אמש (א') באולם הקריה באשדוד ממשיכים להכות גלים ובאשדוד מנסים להסביר את הסיטואציה. 

גם בקבוצה מבינים שבכל מקרה יש להם אחריות כזו אחרת, השאלה היא עד כמה ומה ההשלכות העתידיות. 

"אנחנו מצרים על האירוע החריג ומתנצלים בפני כל האוהדים, הצהובים והאדומים", נכתב בהודעה הרשמית שהוציא המועדון.

צילום: אתר ערוץ הספורט

בקבוצה טענו כי הסל היה תקין לפני שאחד משחקני ירושלים נתלה על הטבעת, ולאחר שהתברר כי החלופה (סלים תלויי תקרה) לא הייתה בטיחותית, הוחלט לדחות את המשחק.

אשדוד תעמוד לוועדת משמעת באיגוד הכדורסל, לאור העובדה שהיו צריכים לספק סל חלופי, לא תלוי תקרה.

"באיזה אולם בארץ, חוץ מבהיכל מנורה, יש סל חלופי זמין?" תהו באשדוד, אך בכל מקרה לקחו את כל האחריות עליהם: "כל מה שקרה בעיקר מביך אותנו ולא מוסיף לנו כבוד. להבא נדאג שדברים כאלו לא יחזרו על עצמם".

לאחר האירוע אתמול, רשות הספורט העירונית רכשה סל חדש נוסף שישמש כגיבוי, במידה שמקרה כזה יחזור בשנית.

כמו כן, במהלך היום יתוקן הסל ע"י חברה המתמחה בעניין. עוד הודיעה אשדוד כי אוהדי הפועל ירושלים ייכנסו למשחק הבא ללא תשלום, ובנוסף תקצה העירייה שני אוטובוסים ללא תשלום לאוהדיה כפיצוי.

צילום: אתר ערוץ הספורט

אחד ממנהלי האולם באשדוד אמר לאתר ערוץ הספורט: "המנהלת מעולם לא דרשה מאיתנו לדווח לה על תקינות הסלים או האביזרים האחרים ביום המשחק.

לא ידענו שהסל מהתקרה אינו תקני והמנהלת לא דרשה מאיתנו להחזיק סל קרקע חלופי. יש לנו אישור מהנדס לתקינות הסל מהתקרה".

במשך כל השעה הארוכה שבה ניסו העובדים להרכיב את הטבעת החלופית ולא הצליחו, מנכ"ל הפועל ירושלים גיא הראל הזהיר את אשדוד ואת מנכ"ל המנהלת עדלי מרכוס כי הסלים החילופיים, אלו שתלויים מתקרת האולם, אינם בטיחותיים.

בהמשך גם במכבי אשדוד השתכנעו שהדבר מהווה סיכון והסכימו לביטול המשחק, זאת על אף ששלישיית השופטים בראשות ספי שמש טענה שניתן לקיים את המשחק.

בתום שעה של ניסיונות כושלים לתקן את הסל, הוחלט להוריד את הסלים מן התקרה. אנשי ירושלים, שלא היו מרוצים מהמהלך, החלו לרדת מהמגרש.

“זה מנוגד לתקנון, שאומר שחובה בכל משחק סלי קרקע” אמרו בקבוצה. אנשי התחזוקה המשיכו לטעון כי הסלים מהאוויר תקינים וניתן לקיים את המשחק, כשאחד מהם אף אמר: “הסלים הללו תקינים ויש לנו אישור בטיחות ממכון התקנים, אין לנו סל חלופי כי לא דרשו מאיתנו אחד שכזה”.

צילום: אתר ערוץ הספורט

למעשה, מדובר בטענה לא נכונה, שכן סעיף כזה מופיע בתקנון של המנהלת.

שחקני שתי הקבוצות עמדו אל מול הסל מהתקרה, כשהם אומרים: “אנחנו בליגת העל או בליגת שכונות? הטבעות רועדות ואי אפשר לזרוק שלשות”. כבר באותם רגעים היה ניתן לחוש כי האירוע איבד מערכו הספורטיבי, שכן הוא נמשך זמן רב.

מכבי אשדוד תספוג קנס כספי ולא ניצחון טכני, בין היתר כי ירושלים לא דרשה כזה. אלא שהחיצים צריכים להיות מופנים בעיקר למנהלת הליגה, שלא הקפידה לוודא מבעוד מועד את תקינותו של האולם.

על פי תקנון הליגה, כל אולם חייב להיות מצויד בסלים חלופיים, ואילו הסלים החלופיים באשדוד, אלו שנתלים מהתקרה, אינם תקניים ומצוידים במתכות חשופות שעלולות לפגוע בשחקנים. 

בעקבות האירועים החליט תובע איגוד הכדורסל עו"ד טל אור להעמיד לדין את מכבי אשדוד בגין עבירה על הוראות התקנון.

אור ממליץ לבית הדין המשמעתי לא לקבוע הפסד טכני בגין מאמציה של הקבוצה לתיקון הסל השבור ובשל עברה הנקי, אלא להורות על משחק חוזר בכפוף לכך שאשדוד תישא בהוצאות השיפוט והנסיעה של הפועל ירושלים.

עוד מבקש אור להשית על אשדוד קנסות כספיים משמעותיים, בגובה של עשרות אלפי שקלים, לצד עונש על תנאי של הפסד טכני למשך שנתיים במקרה של עבירה דומה.

דו"ח השופט

 "באיזה אולם בארץ, חוץ מבהיכל מנורה, יש סל חלופי זמין?" תהו באשדוד, אך בכל מקרה לקחו את כל האחריות עליהם: "כל מה שקרה בעיקר מביך אותנו ולא מוסיף לנו כבוד. להבא נדאג שדברים כאלו לא יחזרו על עצמם".

בינתיים, תובע איגוד הכדורסל פרסם את דו"ח השיפוט מהמשחק שלא התקיים וקבע כי אשדוד הפרה מספר סעיפים בתקנון כגון "אי קיום חובות הקבוצה הביתית" ו-"הופעה למשחק בניגוד להוראות".

בדו"ח נכתב: "כל קבוצה בליגת העל חייבת להחזיק ברשותה שתי מערכות סלים ולהיות מסוגלת להחליף סל שנשבר בזמן סביר של 30 דקות". התובע קבע כי הקבוצה תישא בעלויות של המשחק החוזר ולא תסבול מהפסד טכני.

בצד המקצועי, הבשורות הטובות מצד הדולפינים מגיעות מכיוון מארק טולפסן. הפורוורד האמריקאי, שחתם הקיץ במועדון הצהוב ונפצע בכתפו לפני תחילת העונה, הוריד את הגבס ואמור לחזור בעוד שבועיים לאימונים מלאים. 

החזרה של טולפסן יוצרת למאמן בראד גרינברג כאב ראש חיובי. המחליף שלו, ווינסטון שפרד, שהגיע וחתם על חוזה חודשי, גילה עד עכשיו יכולה טובה במשחקים בהם השתתף, וישנה אפשרות שאשדוד תנסה להשאיר אותו אצלה ולשחק עם זר חמישי. 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]