זמן לסיכומים: המצטיינים, המאכזב והשחקן היעיל- מ.ס אשדוד מסכמת עונהמ.ס אשדוד סגרה עונה ובעוד אנשי הקבוצה מתעופפים ונוסעים להם כל אחד לחופשתו זה הזמן לסכם את העונה, המטרה עצמה הושגה- הישארות בליגה. מי המצטיין? מי השחקן היציב? היעיל והרכש בינואר? ומי האכזבה?

מ.ס אשדוד סיימה את העונה והבטיחה לעצמה עוד עונה בליגת העל. אחרי הניצחון 1-0 על הפועל חיפה זה הזמן לסיכומים, מספרים, בחירת המצטיין, השחקן היציב והמאכזב של העונה אחרי 33 מחזורים מתישים.

קצת מספרים

אחרי 33 מחזורים מ.ס אשדוד סיימה את העונה במקום ה- 12 עם 37 נק', שהם: 10 ניצ', 7 תיקו ו- 16 הפסדים. 

שני דברים מעניינים במספרים הללו, לאשדוד למעט בית"ר ירושלים יש את מספר הניצחונות הגבוה ביותר בפלייאוף התחתון, מה שמראה את חשיבותם של חמשת הניצחונות בפלייאוף.

קבלו את הנתון הבא: בשבעה משחקים בפלייאוף התחתון השיגה אשדוד מספר ניצחונות שזהה למספר הניצחונות שהשיגה בכל 26 משחקים של העונה הסדירה (שני סיבובים), מדהים.

צילום: אורי קריספין

מספר ההפסדים של אשדוד הוא הגבוה ביותר לצידם של חדרה (17) שמשחקת בפלייאוף העליון וסכנין (16) שירדה ליגה יחד עם מכבי פ"ת.

במאזן השערים, אשדוד מציגה את ההגנה הכמעט הכי גרועה בליגה עם 54 ספיגות לצד חדרה עם 57, אך שוב במקרה של חדרה יש לה נסיבות מקלות בדמות משחקים קשים יותר בפלייאוף העליון.

אשדוד הבקיעה 34 שערי זכות, מה שמעמיד אותה על מאזן של מינוס 23, הכי נמוך בליגה יחד עם סכנין. 

בית- חוץ

בחלוקה של משחקי הבית מול משחקי החוץ, רואים שחרף מיעוט הקהל, אשדוד רשמה 22 נק' מ- 16 משחקים במשחקי הבית ומאזן של 22-17 לחובתה. מה שמציב אותה במקום ה- 8 בליגה.

במשחקי החוץ אשדוד נופלת חזק עם 15 נק' מ- 17 משחקים ומאזן של 32-17 לחובתה והיא במקום ה- 12 בליגה. הנתון המעניין: אשדוד הבקיעה את אותה כמות שערים בבית ובחוץ. 

המצטיין: דן ביטון

בעונה הרעה שעברה על אשדוד היו שני שחקנים שבלטו מעל כולם, הראשון הוא הקשר הצעיר דן ביטון, השני הוא השוער יואב ג'ראפי. לא תהיה טעות להניח שבלעדיהם אשדוד הייתה יורדת ליגה כבר מזמן.

חרף משחקים טובים ויציבות בשער, נראה שהבחירה בביטון כמצטיין נכונה יותר שכן מדובר בשחקן שעשה את ההבדל בסיבוב השני ובפלייאוף.

ביטון מחזיק בנתוני התקפה טובים מאד גם בהשוואה לשאר שחקני הליגה. הוא הבקיע 5 שערים ובישל 5 והיה אחראי על 10 שערים מתוך ה- 34 של אשדוד.

בנוסף, הוא ממוקם במקום השלישי בכל הליגה באיומים לשער עם 82 כאלה לאורך העונה. הוא שלישי בליגה גם במסירות מפתח (50), שלישי בליגה בשערים מחוץ לרחבה (3).

אם חיפשתם באנקר זה השחקן, לצד זה תוסיפו מנהיגות והרבה מאד פעלתנות בחלק ההתקפי הדי רדום של אשדוד רוב העונה, היו משחקים שביטון החזיק כמעט לבדו את ההתקפה של אשדוד.

היציב: יואב ג'ראפי

יואב ג'ראפי היה בקלות יכול להיות המצטיין של אשדוד. אמנם מדובר בעונה קצת פחות טובה שלו מהעונה שעברה, אבל ג'ראפי שמר על יציבות, הביא המון רוגע להגנה של אשדוד שבתחילת העונה הייתה מאד מבולגנת.

ג'ראפי אחראי במו ידיו על כמה הצלות ומשחקים שלבדו הביא נקודות לאשדוד, תזכרו רק בפנדל של בניון מול בית"ר, אם הכדור נכנס ובית"ר מבקיעה את ה- 2-0, אשדוד משחקת בעונה הקרובה בלאומית.

תוסיפו לזה זימון בכורה לסגל נבחרת ישראל, ואת שבירת רצף שוערי הנבחרת שמוזמנים לנבחרת במדי אשדוד ויורדים ליגה, ראו ערך אופיר מרציאנו לפני שלוש שנים או למיטיבים, בוני גינצבורג בעונת הירידה של עירוני אשדוד אי שם בשנת 1995.

כמו ביטון גם ג'ראפי לא יהיה חלק ממ.ס אשדוד בעונה הבאה ויילך לכיוונים אחרים בארץ (כנראה) או בחו"ל.

המאכזב: רומן הבראן

קשה לבחור מאכזב אחד במ.ס אשדוד, העונה כולה הייתה מלאה בשחקנים שאכזבו, חלקם כבר הלכו (דודו ביטון, גדי קינדה) וחלקם סיימו את העונה במדי אשדוד כי פשוט לא היה להם כנראה ביקוש. גם שחקנים שהגיעו בינואר אכזבו למעט כמה בודדים, הרוב היו בינוניים ולא יותר.

במקרה של הבראן הוא כמעט היחיד שהיה כאן מתחילת העונה, ולכן עונה "לתואר" המאכזב ביתר קלות.

לצד פוטנציאל גדול של מהירות, כוח ויכולות, התגלה שחקן די מפוזר, מחמיצן גדול וכזה שרחוק מלספק את הסחורה.

במשחקים האחרונים הוא קיבל אשראי בהרכב, אבל לא ממש הביא מספרים, רוב עונה הוא נע בין הספסל להרכב. וכמובן פרשת התאונה בטח שלא הוסיפה לו נקודות. כשחקן שהגיע עם הטייטל המחייב של "עבר בפ.ס.ז", ציפינו ליותר, אז ציפינו. 

היעיל: עובדיה חטאב

נפתח בוידוי, ביום ההחתמה של עובדייה חטאב במ.ס אשדוד, אחרי שיצאה ההודעה הרשמית, אחד מהקולגות אמר לי: "עם ברדע וחטאב אשדוד רוצה להישאר בליגה? שיהיה לה בהצלחה".

אז מסתבר שלצד כל הבלמים שעברו/שיחקו באשדוד לאורך העונה, הצמד הזה(חטאב את ברדע) היה הכי יעיל, טוב ויציב. עם חטאב וברדע אשדוד נשארה בליגה ולחטאב שהגיע כאלמוני בינואר יש הרבה מניות בכך.

הוא נראה קצת גמלוני, לא תמיד נראה שהכל מחובר אצלו, אבל הוא מביא תשוקה, הוא "ילד רע" שחסר כל כך באשדוד, הוא התחבר מאד לאשדוד והיה חתום על שלושה שערים (אחד חשוב מאד) בזמן הקצר שהיה כאן וכל זה מעמדת הבלם. 

הוא פיזי מאד, גבוה והביא לאשדוד בדיוק את מה שהיה חסר לה, לעיתים הוא משחק קצת פרוע, לא תמיד נמצא בשליטה, אבל בסך הכל בעלות מול תועלת מדובר בנכס.

באשדוד יחזיקו אצבעות שהוא ישחק כדורגל גם בעונה הבאה ואם כן, נראה שבאשדוד ישמחו לראות אותו לובש את החולצה עם המספר 4 גם בעונה הקרובה.

הרכש ששינה את הקבוצה: רועי גורדנה

רועי גורדנה הוא אולי אחד השחקנים הכי פחות מוערכים בכדורגל הישראלי ולא בצדק, עם עונות טובות בבני יהודה, הפועל ת"א והפועל ב"ש, גורדנה הגיע לאשדוד מקרואטיה ומיד הביא את מה שהיה חסר לאשדוד, קשיחות לצד טכניקה בקישור ובעיקר הרבה מנהיגות.

לא קל להיכנס לקבוצה במצבה של אשדוד ועוד במהלך העונה, עד כמה שגורדנה הוא מנהיג הקבוצה, או לפחות אחד ממנהיגיה, תעיד העובדה שבמסיבת/מפגש סיום של הקבוצה בשני בערב, גורדנה היא האיש שדיבר בשם השחקנים.

17 איומים לשער, 13 מסירות מפתח, רשם גורדנה בחצי עונה ונראה שהוא התאים כמו כפפה ליד לתמהיל שהריץ את אשדוד בפלייאוף התחתון. באשדוד רוצים מאד שישאר ומתכוונים להגיש לו הצעה גבוהה יותר ממה שהרוויח העונה. רכש מדויק ביותר בינואר.

התגלית: גיל כהן

לצד כל האכזבות, העונה המאכזבת והבלגן, נראה שמעז יצא מתוק והשחרור של קרלו ברוסיץ' יחד עם הבעיות בהגנה, גילו לאשדוד מגן שמאלי חדש. 

גיל כהן שחקן נבחרת הנוער ושחקן קבוצת הנוער, נכנס לוואקום ומילא נהדר את המקום. מגן שמאלי חדש גדל באשדוד ונראה שיש מגן לשנים רבות.

אוחיון זרק אותו למים מגן שמאלי, האמין בו מיד בהתחלה וקיבל את הפירות די מהר, כהן נמוך הקומה, הראה במשחק המון נחישות, אופי ובעיקר שהוא לא מפחד משום דבר, הוא כמעט לא טעה, ידע לחפות ולסגור מצוין את הצד שלו ונראה שעם קצת ליטוש, ניסיון וחוצפה חיובית נוכל לראות אותו לא מעט גם עולה להתקפה כמו שמגן צריך להיות. 

צילום: אורי קריספין

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה