לפני כמה שנים הגיע לאשדוד בלם צעיר וגבוה בשם ניר ברדע. הבלם שהיה נחשב כהבטחה יועד תחילה לקבוצת הנוער ומשם קפץ לקבוצה הבוגרת. ברדע הגיע לאשדוד בגיל 18 דרך הסוכן דודו דהאן (כמובן).

ברדע יועד כאמור לקבוצת הנוער ומשם הייתה כוונה שיגיע לקבוצה הבוגרת. מחלקת הנוער סיפקה בשנים האחרונות הרבה מאד כישרונות בעיקר בחלק ההתקפי והמחשבה הייתה לבנות בלם צעיר חדש מקבוצת הנוער, לא מקומי אמנם, אבל כזה שיכיר את המערכת עונה או שתיים וימשיך משם.

באשדוד אוהבים להחתים שחקנים צעירים שיש להם עוד גיל נוער, ואז להקפיץ אותם לקבוצה הבוגרת שהם כבר מכירים את המערכת. ראו מקרה מוחמד כנעאן שהגיע העונה מקבוצת הנוער של מכבי חיפה היישר לנוער של אשדוד ואף נטל כמה דקות בקבוצה הבוגרת.

ברדע הגיע ובאשדוד חשבו שהנה מצאו את בלם העתיד. זימונים לנבחרת הצעירה ויכולת טובה במשחקי הנוער גרמו לאשדוד לחשוב שיש להם יהלום ביד.

אלא שלאט לאט ברדע התקשה לתקוע יתד בהרכב של הקבוצה הבוגרת ושכבר עשה זאת התקשה להטביע חותם והראה יכולת גבוהה. ברדע נדד מהספסל, להרכב ולעיתים ליציע, היהלום הפך לסתם אבן.

נעים רצה בלם בעל שיעור קומה

האירוניה שבחלון הנוכחי אשדוד כבר הודיעה על שחררו של ברדע מהקבוצה והוא היה בדרכו לקבוצה חדשה, דיברו על רעננה, אפילו על הפועל ת"א, שתי קבוצות שנלחמות עם אשדוד על הירידה.

אשדוד כל כך לא חשבה שברדע יכול לעזור לה, שלא חששה שהבלם יעבור לאחת היריבות הישירות שלה על מאבקי הליגה.

בחלומות של אנשי הקבוצה הם חיפשו בעל שיעור קומה, דיברו על טל כחילה, על בלם זר, וברדע נדחק החוצה. החלון עבר, בלם הגיע, אלא אם כן מרסיאל נחשב לבלם בעל שיעור קומה (והוא לא).

"בלית ברירה" ברדע המשיך לקבל את האשראי ויחד עם בלם אלמוני נוסף לצידו, עובדייה חטאב הם אחראים ליכולת הטובה של אשדוד במשחקים האחרונים ולשיפור ההגנתית של הקבוצה.

"צריך להגיד את האמת, מי שבעיקר דחק את ברדע החוצה היה יובל נעים שלא החזיק מהבלמים שהיו בקבוצה, נעים רצה לפחות בלם אחד חדש ודיבר אפילו על בלם נוסף, הודעת השחרור הגיעה בעיקר בשל הרצון של נעים", אומר גורם באשדוד.

נעים הלך, בלם חדש לא הגיע, וברדע היה על תקן "בינתיים". לצידו שיחק עמית ביטון עוד בלם צעיר ומושאל מב"ש שבינתיים כבר הספיק לעזוב, ברדע היה על תקן המבוגר האחראי בהגנה.

"אני חושב שאם היה לצידו בלם שמשלים אותו, או יותר מנוסה, זה היה נראה אחרת, ברדע לא בלם  רע, הוא יכול להיות בלם ליגה טוב, יש לו את כל הנתונים, גובה, כוח, הבנת משחק, אפילו מהירות, אבל הוא תמיד על תקן סוג של בלם משלים וכאן לדעתי הבעיה", מספר אחד מאנשי הצוות המקצועי שכבר לא באשדוד.

צילום: אורי קריספין

בלם כובש

מעבר לשיפור בהגנה, ברדע הוסיף לאשדוד מימד שהיה חסר לה, גובה ומצבים נייחים בהתקפה, הוא התחיל להבקיע שערים, עולה להתקפה במצבים נייחים וזה נראה אחרת, משהו השתנה אצלו בגישה, הרעב, התשוקה, כאילו הוא הבין שהוא כאן להישאר ובונים עליו.

"אשדוד הנוכחית, לא יודע אם זה היה מתוכנן הפכה לקבוצה מסוכנת מאד במצבים נייחים, ברגע שיש מרימי כדור כמו דן ביטון וגורדנה ויש בלמים גבוהים כמו ברדע וחטאב שעולים להתקפה, זה נראה פתאום אחרת וזה מוסיף משהו שלא היה", אומר גורם בצוות המקצועי.

וצריך לזכור עוד משהו, ברדע בסך הכל קיבל ביטחון כמו כל הקבוצה, אשדוד נראית טוב באחרונה, השחקנים משחקים כאילו אין להם מה להפסיד, ועכשיו המצב מעט ישתנה, כבר יש מה להפסיד. לאורך העונה ברדע היה אחראי כמו כולם לחוסר ההצלחה ולבעיות בהגנה.

עכשיו שפתאום יש על מה לשחק, יהיה מעניין לראות איך אשדוד וברדע יתמודדו עם הלחץ והציפיות וכן העובדה שקבוצות כנראה ילמדו אותם.

מול ק"ש בראשון יהיה מבחן ראשון בנושא, מול התקפה לא רעה שסובלת מחוסר ביטחון. ולגבי ברדע, הנתונים תמיד היו שם. הוא רחוק מלהיות בלם מושלם, ובסך הכל עד כה לא הצליח להטביע חותם משמעותי באמת באשדוד, יהיה מעניין לראות איך ינהג אוחיון אחרי החזרה של מרסיאל, והאם מי שישלם את המחיר יהיה חטאב או ברדע.

מדברים על אחד, שכחו את השני

בתוך בליל הראיונות, הכתבות והמחמאות שקיבל עובדייה חטאב על המשחקים האחרונים, שכחו קצת את ברדע שבשני המשחקים האחרונים נראה נהדר ונראה כמי שעזר לחטאב להיות טוב.

הקרדיט לבלם הגבוה קצת נשכח, אולי מכיוון שהוא תמיד היה כאן ואף לא באמת היה מוערך יתר על המידה.

בינתיים ברדע עזר לחטאב ולהגנת אשדוד לספוג רק שער אחד בשני המשחקים האחרונים וגם הוא בפנדל. ואחרי כל המחמאות וכל מה שכתבנו, צריך לזכור, אשדוד וברדע ניצחו בסך הכל שני משחקים, זה הרבה במושגים של אשדוד, אבל עדיין רק שני משחקים והקבוצה עדיין מתחת לקו האדום עם פער מהישארות.

בראשון מול ק"ש (19:00) נראה אם הפריחה של ברדע ואשדוד נמשכת.

צילום: אורי קריספין