התרופה להגברת חשק מיני אצל נשים המומחים בארץ מעלים טעונים בעד ונגדספקות רבים מרחפים עדיין סביב יעילותה של התרופה שפותחה תחילה בתור נוגדת דיכאון ומוצגת עתה כוויאגרה של הנשים. מהם ההבדלים והטיעונים של המומחים?

הפרעת תשוקה מינית היא מאוד נפוצה בקרב נשים. רוב הנשים חוות או יחוו אותה במהלך חייהן - בין אם על רקע פיזיולוגי ובין אם על רקע הורמונלי, כמו הנקה, או בשל נסיבות חיים אחרות, כמו שחיקה בחיי הנישואים, מתח נפשי וגורמים סביבתיים אחרים. לא כל הנשים מתלוננות עליה, אבל מחקרים שנעשו מראים שהיא למעשה אחת התופעות השכיחות ביותר אצל נשים.

בחודש שעבר מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר תרופה חדשה לנשים הסובלות מהפרעה בחשק המיני. התרופה כבר זכתה לכינוי "ויאגרה ורודה" והוצגה בכמה כלי תקשורת בעולם במונחים של גאולה נשית. מסתבר שסימני שאלה רבים מרחפים סביב יעילותה

אלו שיוצאות נגד התרופה מזהירות מפני  תופעות לוואי רבות ושיעורים הצלחה נמוכים.

אילו התומכות מדגישות את נחיצותה לנשים, משום שאין אף תרופה מקבילה לה לנשים בעוד שיש יותר מ–20 תכשירים המטפלים בהגברת החשק  לגברים.

יותר ממאה אנשי מקצוע, בהם גניקולוגים, סקסולוגים, פסיכולוגים ותרפיסטים אחרים יזמו עצומה הקוראת לדון מחדש באישור התרופה, נוכח האופן שבו אושרה לאחר שנדחתה כמה פעמים ובשל תופעות הלוואי שלה - סחרחורות, בחילה, נמנום. לא ידוע למשל מה קורה כשלוקחים אותן עם גלולות נגד היריון, או מה קורה כשלוקחים אותן לאורך זמן ".

ד"ר אריק שכטר, מנהל המרפאה להפרעות בתפקוד המיני בבית החולים רמב"ם ומומחה בנושא בשירותי בריאות כללית אומר:

"זו יכולה להיות מהפכה לחלק מהנשים. לא נכון לקרוא לתרופה ויאגרה נשית, משום שבכל הקשור לחשק מיני יש הבדלים גדולים בין גברים לנשים - אצל גבר אנחנו לא מדברים בכלל על חשק אלא על זקפה שזה עניין שונה ומכאני לגמרי - הזרמת הדם לפין. במובן הזה ההבדלים הם עצומים. גבר הוא כמו מכונה של מתג אחד עם פונקציות של ON ו–OFF. לעומת זאת, מנגנון החשק המיני אצל האשה הוא כמו מטוס קרב. הוא דורש איזון עדין והוא מושפע מהמון דברים חיצוניים שאינם נוגעים באופן ישיר לעניין המיני. לפתור את זה באמצעות תרופה זה פשטני מדי. כמו שאדם מעשן לא יוכל להפסיק רק באמצעות תרופה - הוא צריך גם לרצות להפסיק. עם זאת, בחלק מהמקרים זה בהחלט יכול להוות עוד נדבך".

לדברי ד"ר יעל ברקן, מנהלת תחום רפואת נשים במחוז שרון־שומרון של שירותי בריאות כללית: "התרופה עשויה לעזור, אך לא מדובר בגלולת קסם. התופעה של ירידה בחשק המיני שכיחה בעיקר אצל נשים אחרי גיל המעבר על רקע הורמונלי ופסיכולוגי. כשאנחנו יודעים על סיבה פיזיולוגית נציע לעתים טיפול הורמונלי. אבל בסופו של דבר גם כדי לקחת תרופה להגברת החשק צריך חשק, רצון לקיים יחסים, וגם אז זה מחייב הרבה עבודה. לאנשים יש נטייה לחשוב שלוקחים כדור והכול מסתדר. אבל כדי שזה יעבוד - גם אצל גברים שנוטלים תרופות לאין־אונות - יש לעסוק בפעילות מינית אינטנסיבית".

לדברי ד"ר עינת אלרן, גניקולוגית וסקסולוגית ממכבי שירותי בריאות ומהמרכז לרפואה מינית בבית החולים שיבא:
 "התרופה היא יותר סיפור תרבותי ושיווקי מאשר משהו רפואי אמיתי. מחקר על התרופה מצא שיש עלייה מאוד מינימלית במספר המקרים המיניים המספקים שאשה חוותה במשך חודש בהשוואה לפלסיבו. הם לא הראו השפעה משמעותית על חשק אלא על מספר יחסי המין המספקים בחודש.

מרבית התרופות לתפקוד מיני אצל גברים מבוססות על תרופות להגברת הזרמת הדם לפין כמו ויאגרה ואחרות, או מתן טסטוסטרון כאשר הוא אינו מאוזן. החשק המיני באשה לא דומה בכלל בצורת ההתעוררות שלו לזה של הגבר. הוא יכול להיות מושפע מכמה כלים נשארו בכיור או מהציונים של הילד בבית הספר - זה כמו להשוות בין תפוזים לתפוחים".

התרופה, בשמה המסחרי Addyi היא הראשונה מסוגה שהוכרה רשמית על ידי ה–FDA.

תוצאות הניסויים בגלולה הראו שיפור מסוים בקרב נשים שסבלו מחשק מיני נמוך, אך הן רחוקות מלהיחשב פריצת דרך.

נשים שנטלו אותה דיווחו על עלייה של עד אירוע מיני מספק אחד בחודש. תומכי אישור התרופה גורסים כי זו עלייה משמעותית, אך מבקריה אומרים שהיתרון קטן מדי בהשוואה לסיכונים הבריאותיים להם היא עלולה לגרום.

ה–FDA קבע כי על אין להשתמש בתרופה במקביל לצריכת אלכוהול, שכן היא יכולה להגביר את הסיכון ללחץ דם נמוך במיוחד והתעלפויות. כמו כן אין לשלב אותה עם תרופות נוספות או ליטול אותה אם סובלים מבעיות בכבד.

בניגוד לוויאגרה, את ה Addyi יש ליטול מדי יום ולא רק לפני קיום יחסי מין. היא תינתן במרשם רופא בלבד.

Addyi נולדה כמעט במקרה  ב-2009 יצרנית תרופות גרמנית ערכה ניסוי בתרופה, שיועדה במקור לטיפול בדיכאון אצל נשים וגברים. תרומתה של התרופה לנושא זה לא זכתה להצלחה, אך רבות מהמשתמשות בה דיווחו על תשוקה מינית מוגברת. בעקבות כך החליטה החברה לשנות את ייעוד התרופה והגישה אותה לאישור ה-FDA.

ביוני השנה, ועדת יועצים של ה–FDA נתנה את הסכמתה, תחת מגבלה של הצמדת תווית אזהרה לאריזה.

 

 

 
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה