כשאילנה (שם בדוי) הגיעה בפעם הראשונה אלי לקליניקה, היא הציגה את עצמה כאמא לארבעה ילדים, בת 48, עובדת כמזכירה בעסק המשפחתי שבעלה מנהל. את רוב זמנה הפנוי היא משקיעה בטיפוח הבית, ובילדים.

לפני כחודשיים אמה נפטרה, ואילנה הבכורה מבין אחיה, התקשתה מאוד בהתמודדות עם הפרידה והאבל על אמה האהובה, שהקשר ביניהן היה הדוק ועמוק. לדבריה לא עבר יום בלי שדיברו לפחות פעמיים בטלפון.

אילנה ביקשה אצלי בקליניקה מזור לכאב העצום על מות האם, כאב שהיה קשה מנשוא עבורה. ההתמודדות עם החלל שנותר בחייה איים ממש לשאוב אותה אליו.

צילום: pexels

התחלנו בתהליך שעל פניו נראה תהליך קלאסי של פרידה והתמודדות עם אבל, אבל גם בתהליך של אילנה, כפי שקורה בתהליכים רבים אחרים, אנחנו מתחילות כביכול מנושא אחד בחיי האישה והדרך לוקחת אותנו למחוזות אחרים לגמרי.

כשאילנה היתה בת 9 היא עברה אירוע ששינה את חייה. יום אחד בדרך חזרה הביתה מבית הספר, כאשר נותרה לבדה, תקף אותה מינית נער בן 15, אותו הכירה כאח של אחת מחברותיה לכיתה.

את הזוועה שעברה שמרה אילנה בסוד. בהתחלה מתוך בושה, וככל שעברו השנים, היא הדחיקה את הזיכרון הזה עמוק עמוק בתוכה. אילנה חשבה שכך היא מוחקת את האירוע הזה כלא היה.

במפגשים שלנו התגלה צד מאוד עצור באישיות של אילנה. שיקפתי לאילנה בכמה הזדמנויות את שפת הגוף והמילים שבהן השתמשה שהתחברו לאמונות מגבילות ומקטינות, בעיקר "צעק" אלי תיאור אחד  שלה: "אני מעדיפה לא להתבלט, כשאני מוזמנת למפגשים חברתיים אני מעדיפה להגיע בלבוש שמטשטש את הנשיות שלי, אני יודעת שאני יכולה להראות הרבה יותר טוב, אבל אני רוצה שהאחרים ירגישו בנוח לידי אז אני קצת מקטינה את עצמי".

בשלב מוקדם יחסית בתהליך אילנה שיתפה אותי ב"סוד הגדול" שלה. את הסיפור הכל כך מודחק הזה שלה היא פתחה בפני ולראשונה בחייה, אילנה הילדה בת ה-9 "התארחה" בטיפול של אילנה האישה בת ה-48 ותרמה תרומה ענקית ומשמעותית ביותר בתהליך.

אילנה עברה במפגשים שלנו תהליך שאיפשר לה לשחרר את ה"שד" שהודחק בה במשך עשרות שנים והשפיע על כל תא מתאי גופה, על עיצוב אישיותה ועל כל מהלך חייה. ההדחקה של החדירה לפרטיות של גופה באופן כה בוטה ואלים בגיל כל כך צעיר, יצרה התפתחות של צד מתנצל המבקש להאפיל על עוצמה פנימית אדירה שצצה והרימה ראש ככל שהתקדמנו בתהליך.

אילנה, שהגיעה עם מטרה אחת, להקל ולהשלים עם הכאב על מות אמה, מצאה את עצמה "מאווררת ומתנקה" מהבסיס. ברור שהתהליך הזה פתח בפניה עולם חדש של אפשרויות, ואילנה שינתה את הגישה המתנצלת שלה לחיים. מה שבעיקר עזר לה היתה ההבנה העמוקה שכשהיא מקטינה את עצמה, היא לא משרתת בכך אף אדם בעולם, נהפוך הוא.

כשאת מקטינה ומצמצמת את הנוכחות שלך, את לא עושה שום דבר נאור או אצילי עבור עצמך ובטח לא למען סביבתך. כשאת מונעת מהסביבה להיחשף לגדולה ולאיכויות הייחודיות שלך, את עושה עוול של ממש, כי כשאת כן מאפשרת לזוהר שלך להתגלות, את מהדהדת מהאור שלך על האחרים והם "גדלים" ומתעצמים רק מעצם היותך בסביבתם.

זה מין חוק טבע שכזה, דומה מושך דומה, לכן האחריות שלנו היא לזהור במלוא תפארתינו למעננו ולמען העולם סביבנו.

חג אור שמח, 

אפשר לפנות אלי לשיחת ייעוץ ללא עלות, באהבה רבה. 

אשמח לתגובות ולשאלות שלכם, ניתן לשלוח לי תגובה למייל, אני עונה לכולם.

ענת אהרוני, NLP coach, מומחית לזיהוי וחיבור רגשי עמוק לנקודות החוזקה שלך

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]