"מייק בייק": תרבות הרכיבה על אופניים באשדוד חוזרת ובגדול!גל אייש (35), נשוי + 2, נולד וגדל בעפולה ונחשב לדמות מוכרת כיום באשדוד כאיש שמזוהה כל חייו עם תחום האופניים, פתח לאחרונה מחדש את החנות בה גדל ואותה הוריש לו אביו- מיכאל אייש, בשם "מייק בייק" ופועל כל העת לקידום תחום האופניים באשדוד והסביבה

נושא האופניים בחייו של גל אייש הוא מהותי ומשפחתי. אביו מיכאל, הקים את העסק הראשון עוד בעפולה בשם "מיכאל אופניים" ומאז עבר ל- "מייק בייק" והוא גדל לתוך העולם הזה.

העסק נדד מעפולה לאזור התעשייה באשדוד שם ניהל מיכאל והתעסק בכל הנוגע לייבוא, שיווק, ניהול ומכירה לחנויות ואחז מחסנים גדולים, קצת לאחר המעבר למושב קדרון אביו הוריש לגל את חנות האופניים. כשגל היה בן 18 קיבל את ה"מושכות" בעסק, אביו חלה וגל עבר לניהול של החנות במושב קדרון.

גל רכב באופן מקצועי כבר בגיל 16 ועד גיל 23 לערך, התחרה בתחרויות וזכה להשתתף באירועים והפקות אופניים ברחבי הארץ. אייש הצליח להתברג כדמות מוכרת בעולם רכיבת האופניים ולקח חלק ברכיבות כמו: סובב סדום שבדרום (נחל סדום), סובב מודיעין, סובב גליל עליון ועוד... וחלחל את התודעה לתחום בקרב חבריו הקרובים ותוך כדי עשה אימוני כושר נוספים.

***רגע אישי: לפני כשבועיים, בבוקר יום שבת בשעה 06.00 בבוקר הצטרפתי לגל יחד עם קבוצת בנות לרכיבה של כ- 30 ק"מ (מאשדוד עד העיר יבנה). אחרי שעברו הרבה שנים מאז שרכבתי על אופניים, נהניתי וגיליתי מקצועיות והנאה מחודשת לרכיבה. במהלך טיול הבוקר, גל נתן טיפים והסברים לרכיבה נכונה ובטוחה... לאחר החוויה החלטתי שאני רוצה לקבל תשובות על תחום האופניים הנרחב, אז קפצתי לגל לחנות לקפה וראיון:

מה ההבדל בין רכיבת אופני הרים/ שטח לרכיבת אופני כביש?

"אופני כביש נחשבים ל"פורמולה 1" של תחום הרכיבה ומתמקדים בעבודת פידול וניצול מרבי של כושר, על האופניים להיות קלים ככל שניתן על מנת להקל על הרוכב בטיפוס בעליות הקשות. כמו כן, אופני הכביש נטולי בולמי זעזועים, הם קלאסיים יותר והרכיבה נקייה ללא "לכלוכים". הרוכב יושב על האוכף ועובד בכל טווי כביש שמשתנה. ענף אופני הכביש נחשב לוותיק ביותר בתחום האופניים ומוזכר בכל העולם. מרוצי אופני הכביש היוקרתיים ביותר בעולם התקיימו מאז 1903 ("הטור דה פראנס" ו"הגירו דה איטליה"- התחרות הראשונה נערכה בשנת 1909).


בתמונה: גל אייש עם גארי פישר האגדי
אופני השטח/ הרים הם אופניים שנועדו לרכיבה שלא בדרכים סלולות. הענף החל להתפתח בסוף שנות ה- 70', חבורת רוכבים 'היפים' ורומנטיים הרכיבו גלגלי בלון והתחרו במורד ההר. גארי פישר השכיל לפתח את הנושא ויצר אופני הרים של ממש. אופני ההרים מתחלקים לשני סוגים: זנב קשיח עם שלדה קשיחה ובולם זעזועים (משכך) בגלגל הקדמי בלבד. הסוג השני נקרא שיכוך מלא ובו יש בולם זעזועים אחורי בנוסף לקדמי המצריך שלדה דינאמית עם צירים וזה מאפשר לרכיבת שטח בשבילים שדורשים טכניקה ושליטה. סגנונות רבים ומושגים מקצועיים בתחום אופני ההרים: קרוס קאנטרי, רכיבת שבילים, דאון היל ועוד..."

בתמונה: גל אייש עם גארי פישר האגדי
אייש נחשף בגיל מאוד צעיר לאופניים וכבר בגיל 18 ניהל את החנות שירש מאביו  ובמקביל השתתף בתחרויות.  לפני כשבע שנים החליט למכור את הפעילות של החנות במושב קדרון ויצא לצבור ולהעמיק את הידע בתחום האופניים. הוא התחתן והקים משפחה ותוך פחות מחודש מצא עצמו עובד כשכיר בחברה בשם "טראק ישראל" בתמיכה טכנית לחנויות אופניים ובכל הנוגע למתן שירות מקצועי- עיצוב ופתיחת חנויות, הקמת אירועים, תחרויות וליווי קבוצות מקצועניות כשש שנים.
בחודש מאי האחרון החליט גל לפתוח את החנות מחדש והגשים את חלומו בשנית, הפעם בוגר, בשל וסופר מקצועי.

"מייק בייק" החדשה

בחנות "מייק בייק" יש מבחר אופניים לכל המשפחה- החל מאופני איזון לילדים בגיל 3 ועד לאופניים הכי מקצועיות שתוכלו לבקש כשהדגש הוא שירותיות והכנסת התודעה לגבי אופניים מקצועיות- מה הן וכיצד ניתן לשדרג את חוויות הרכיבה עבור כל אדם. בחנות ניתן לראות את מגע ידו בעיצוב חנות עם שימוש באביזרי אופניים לצרכים שונים: מנורות, תאורה ועוד...


מה מיוחד בחנות? אתה מוכר גם אופניים חשמליים?
"אני נגד אופניים חשמליים באופן מוחלט ואני עומד על זה ומתעקש שלא להכניס אופניים מהסוג הזה אצלי בחנות. להפך, בחנות שלי אני שם דגש על מנח רכיבה נכון בעיקר לכאלה שעושים ספורט- כל מי שרוכש אופניים מקבל התאמה אישית על ידי באמצעות ניסיון וידע בהתאמת אופניים: תושבת מיוחדת שהאופניים יושבים עליהם ובאמצעותו מכוונים את גובה האוכף, מרחק האוכף מהכידון, הכידון עצמו- איך שהידיים נשענות, הראש מסתכל קדימה ועוד טיפים לבטיחות. מנח רכיבה מדויק משפר את הביצועים מבחינת הרוכב ומביא לרכיבה בטוחה יותר", מסביר אייש.

אדם שלא יושב נכון על האופניים יכול להביא עצמו לפציעות ספורט כמו בעיות ברכיים, גב, מפרקים, צוואר, שורש כף היד... כשיושבים על האוכף הרבה מאוד זמן במנח לא נכון הכאבים לא מאחרים לבוא ולכן חשוב לקיים התאמות אישיות לכל רוכב ורוכב, בעיקר לכאלו שרוכבים בתדירות גבוהה.

"כשחלמתי לפתוח את החנות זה היה מבחינתי הכרחי נושא התאמת האופניים, בדיוק כמו לתת פינה לאופני כביש, אופניים מקצועיות ואנשים שרוצים להתאים אופניים איכותיות לילדים בני 3-4- מדובר באופני איזון ששוקלים ממש מעט ואין להם פדלים כשהתזוזה נעשית עם הרגליים על הרצפה. משם המעבר לאופניים בלי גלגלי עזר מהיר יותר".

אופני "טנדם"- TENDAM

הרשות העירונית לספורט באשדוד, ביוזמתו של המנכ"ל יורם אסרף רכשה זוג אופני "טנדם" והעמידה אותם לשימוש ללא עלות בחנות "מייק בייק".
גל: "נושא הטנדם הגיע ביוזמתו של יורם אסרף, כשהוא נבחר להיות מנכ"ל רשות הספורט דיברנו על להרחיב את הפעילות גם להקמת מועדון רכיבה- זה עדיין בחיתולים... אבל יש תוכניות רציניות בכל הנוגע לתחום הרכיבה בעיר אשדוד. חיבקתי את הרעיון של אסרף בשתי ידיים- לתושבי אשדוד עם צרכים מיוחדים בלבד ללא עלות ובתיאום מראש, לרכיבה בטוחה בנחל לכיש במשך כשעה. שני הזוגות יחד יינתנו לבעלי מוגבלויות ונכויות מסוימות ועדיין מעניקות את החוויה ברכיבה, פעילות ספורטיבית וההנאה שברכיבה, ללא עלות- ובתיאום מראש. מדובר באופניים לשני רוכבים כאשר יש 'קפטן' שלו יש את השליטה בהיגוי ורוכב נוסף שמפדל גם הוא מאחור".

ב'מייק בייק' ניתן לרכוש אופניים כמעט לכולם. אחד הדברים שאייש לא מתפשר עליהם הוא בטיחות! "אני מכיר אנשים קטועי רגל שעושים ספורט גם ברמה תחרותית ומקצועית. יש גם עיוורים ולקויי ראייה, כאלה שמפדלים באופני יד ונחשפתי כל חיי לאנשים עם מוגבלויות כאלה ואחרות. אם בשלב כלשהו אני מבין שמשהו לא בטיחותי ויכול להוות סכנה עבור הרוכב, עם כל הרצון הטוב אני עוצר את זה באותו השלב וממליץ על ענף ספורטיבי אחר", אומר אייש.

השכרת אופניים

המיקום החדש של "מייק בייק" הוא אסטרטגי וממוקם בין ההתחלה של נחל לכיש וטיילת החוף ונותן מענה לכאלה שרוצים לקיים פעילות רכיבה מבלי לרכוש אופניים. לצורך כך, העמיד אייש אופני הרים להשכרה, שמגיעים יחד עם תדרוך, קסדת בטיחות ומתקן לבקבוק מים לכל משכיר בעלות נוחה של 25 ₪ לשעה וכל שעה נוספת בעלות של 10 ₪. כמובן שניתן להשכיר אופניים ליום שלם בעלות נוחה של 150 ₪.

טיולי בנות בשבת בבוקר
"אשתי מירית יזמה לפתוח קבוצה קטנה עם עוד כמה חברות שהגיעו להשכיר אופניים קצת אחרי שהחנות התחילה לעבוד. אחרי כמה פעמים הקבוצה גדלה וכיום יש כ- 20 בנות בקבוצה, הן משלמות עבור ההשכרה במחיר רגיל ויוצאות לטיולים בשעה 06.30 בשבת בבוקר- ואני יוצא איתן. אולי בהמשך אפתח קבוצות רכיבה מקצועיות יותר תחת השם "מייק בייק", יש רעיון לשיתוף פעולה עם איגוד האופניים וכבר נפגשנו יחד עם נציגים מהאיגוד לגבי פיתוח התחום בעיר אשדוד."

לאייש יש ארגז כלים מלא בהבנה וניסיון בתחום האופניים, הוא נחשף והכיר לאורך השנים הרבה רוכבי אופניים מקצועיים מרחבי הארץ שרבים מהם הגיעו לפרגן לו באירוע פתיחת החנות "מייק בייק" המחודשת שהתקיימה בשבוע שעבר- ביניהם רן מרגליות- מאמן נבחרת ו"סייקלינג אקדמיק" לרוכבים מקצועיים שפועלים ברחבי העולם ובישראל, רוכבים מוכרים מהעיר כמו אריה זנזורי, אביעד יזרעאל, הקבוצה של מכבי אלון אשדוד, יורם בן דוד שהיה מאמן נבחרת הנוער של ישראל, אורי ביטון ועוד... וכולם נהנו מפרסים, מוזיקה, אוכל ומופע אופני פעלולים של האחים גל ואורן חסון בניצוחו של עידו שביט המהמם.

צפו בגלריית תמונות מאירוע הפתיחה שצילמו: אושר יריב/ צחי כהן

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('360a84af-833e-490a-a32b-d98a6d4930e1','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה