תגלית השנה - רובע יד - הרובע החדש שהתגלה בעיר בתחקיר אשדוד נטלמעלה מ10,000 יחידות דיור התגלו ברובע שכל אנשי המקצוע חשבו כי הוא הפך לשמורת טבע, לאחר תחקיר שערך אשדוד נט וגילה כי הוא בעצם זמין מאוד לבניית דירות באופן שישנה את פניה של אשדוד. הירוקים מתנגדים, הצעירים מחכים בכיליון עיניים שסוף סוף הם יוכלו לרכוש בעיר דירות במחירים שפויים


האם השטחים המשמעותיים למגורים באשדוד הסתיימו?

אשדוד נט לקח על עצמו משימה לגלות שטחים לבניית מגורים בעיר אשדוד ומתחקיר מעקב אחרי אזור פארק החולות, ההסטוריה של ההחלטות ומעקב אחריהן, התגלה אוצר של ממש -רובע גדול (בסדרי הגודל של רובע י"א) שמוכן ומזומן לבנייה מידית מזרחית ל"ג ובנוסף ניתן לבנות שכונה חדשה בהמשך לרובע ט"ז. הגילוי מאפשר גם כניסה ויציאה שלישית לעיר הפקוקה המשוועת אליהן.

רובע י"ד הנעלם, שהיה מתוכנן למגורים כחלק מתוכנית המיתאר של אשדוד, בוטל בשנות ה90 בעקבות לחץ של  הארגונים הירוקים – אך תחקיר אשדוד נט גילה שהוא זמין לבניה אם רק תושבי אשדוד ירצו בכך.

מדובר בהליך המהיר ביותר שבו ניתן לאשר למעלה מ10,000 יחידות דיור (לעומת תוכניות עתידיות כמו רובע הנחל שנמצא בשלב רעיוני, פינוי בינוי וכו' שהתהליכים בהם יוכלו להבשיל עוד שנים רבות) כשהוא נמצא על כביש היציאה מהעיר, פותח יציאה וכניסה נוספת לאשדוד ולא יוצר עומס נוסף בתוך העיר אשדוד.

מהו אותו רובע י"ד הנעלם ?

רובע י"ד נמצא מזרחית לרובע י"ג ודרומית לרובע המיוחד (בית החולים, מד"א וכו).

שטחו? כשטחו של רובע י"א. הבעיה שלו שהוא חולש על פארק החולות והדיונה הגדולה ולכן בשנות ה90 החלו להפעיל הירוקים לחץ מסיבי לבטל תכנית זו. הטענה שלהם הייתה שרובע י"ד יגרום לכך שחול מהים לא יזין את הדיונה הגדולה ולכן היא עלולה להיפגע.

בעקבות הלחץ הציבורי אותו הובילו החברה להגנת הטבע באשדוד ועיתון כל הדרום, הוחלט בשנת 1996 בישיבת מועצת העיר, שלא לבנות את רובע י"ד ואף חלק נכבד מרובע ט"ז, כמו כן קוצץ קצהו של רובע י"ג ותוכנית מתאר חדשה הוכנה לעיר עם המלצה לשמר את החולות.

התגלית:

מאז 1996 ועד היום, כל הגורמים הרלוונטיים, כולל בעיריית אשדוד, הירוקים ואף במשרד השיכון, היו משוכנעים שהגולל נסגר על הרובע ומעולם לא יהיה ניתן לבנות בו עוד...

אז זהו שהיום, בדיוק 20 שנה לאחר מכן, כשמצוקת הדיור בעיר חונקת, החלטנו לחקור את הנושא לעומק  ולהפתעתנו גילנו שההחלטה מ1996.... לא בתוקף ולכן השטח עדיין אפשרי לבניית רובע חדש וגדול בעיר!

תחקיר אשדוד נט מצא כי התוכנית של שנת 1996 לא הופקדה, השר הממונה לא חתם על התוכנית עד לעצם היום הזה - מה שלא יצר לה תוקף....מכאן שניתן להחיות את רובע י"ד ואף להרחיב את רובע ט"ז באשדוד.

בעירייה מפשילים שרוולים:

העורך הראשי והמו"ל של אשדוד נט, אייל בן שמחון, פנה לאילן בן עדי מנכ"ל העירייה והסב את תשומת ליבו לגילוי. בן עדי התייחס בכובד ראש ראוי לציון למידע, ערך בדיקה מהירה ומקצועית משלו אצל כל הגורמים הרלוונטים, קיים ישיבה בהולה במשרד השיכון ושמח לאשר לנו כי אכן לעיר אשדוד (ששטחי הבנייה בה לכאורה אזלו), יש רובע חדש זמין לבנייה מהירה!!! מאז עובדו במרץ בעירייה על התוכנית ואף אשרו אותה עקרונית בועדות המקומיות.

הירוקים מתנגדים

לעומת העירייה, הירוקים מבקשים להפוך את הרובע לשמורת טבע ולהעבירו לשליטת רשות הטבע והגנים והם מתכוונים לצאת למלחמה כדי שהוא ישאר אזור חולי. הם הגישו השבוע תוכנית זו לעירייה שדחתה אותה על הסף.

הטענה הנגדית היא שיש מספיק שטח חולי (כ40 אלף מ"ר מרובע יד ודרומה לאשקלון) לעומת מצוקת הדיור שחונקת את הצעירים בעיר והצורך בכניסה ויציאה נוספת לעיר.

למי שייכת הקרקע?

הקרקע של כל האזור שייכת למדינת ישראל ולכן בכוחה להוציא לפועל את מתחן המגורים בשיטת הפרוייקט למשתכן לזוגות צעירים במחירים שפויים מאוד!

הסקר:

אשדוד נט ערך סקר מקיף לשאלת החולות או הדירות ו 67% הצביעו בעד הדיור, 33% הצביעו בעד שמורת טבע. לסקר אשדוד נט לחצו כאן - 

מה יוחלט?

השאלה כעת אמורה להיות מונחת לפתחה של הועדה המחוזית (לאחר שהירוקים מבקשים לערער על החלטת העירייה לבנות דירות ברובע) ולפתחם של תושבי העיר ונבחרי הציבור – האם הם מעדיפים לשמור את המצב החולי כדי לאפשר זרימת של חולות מהים אל הדיונה ובכך לא לסכן את הצמחייה והזנים בסביבה? או שתושבי אשדוד יעדיפו להקים רובע חדש בעיר (כפי שהיה מתוכנן בתוכנית המתאר המקורית של אשדוד) מה שיאפשר לצעירים ובני העיר לרכוש דירה בעיר בה גדלו במחיר שפוי?!

 
setImageBanner('2dfdbbf1-b6b0-4cad-b134-f55522b990d6','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה