נולד "רגיל"  ומגיל 15 נכה

כשמוטי בראל היה בכיתה י' (בן 15) שיחק בייסבול בשיעור ספורט בבית הספר ושבר את רגל ימין. למרות הכאבים הוא נשאר והמשיך את יום הלימודים- לא ידע אם זה נקע או שבר. הציעו לו להתפנות באמבולנס והוא סירב. כשראה שהכאבים נמשכים הלך לקופת החולים יחד עם הוריו וקיבעו לו את הרגל בגבס, הביאו לו כיסא גלגלים וקביים. מכיוון שלא ידע ללכת נכון עם הקביים ודרך בטעות על הרגל השבורה, גרם לעצמו לנזק ולהתדרדרות במצב הרפואי.

לאחר שלושה חודשים, כשהסירו לו את הגבס, חזר ללכת רגיל במשך שבוע ולאחר מכן, הליכתו התדרדרה והחל להיווצר שינוי ביציבה ובכל כמה צעדים שעשה היה נופל וקם מחדש.

בראל הלך יחד עם הוריו לקופת החולים ומשם עבר לבדיקות רבות שנמשכו כשנה עד שלסופן הגיע למצב בו הומלץ לו לעבור ניתוח בגבו התחתון בחוט העגינה. "הרופא אמר שינתח וזה ילך 100%", מספר בראל.

לאחר הניתוח ניסו לעשות כל מיני טיפולים ולגרום לו ללכת. בראל התקשה ללכת ועבר לשיקום בבית החולים תל השומר במשך של שמונה חודשים. במהלך כל הבדיקות, הניתוח והטיפולים ניסה בראל להמשיך ככל שיכל את לימודיו וסיים בגיל 21 את לימודיו.


אין פיצויים- אין חלומות?

מאז עד היום, מוטי עושה טיפולים רפואיים שונים, שוחה מידי יום בחדר הכושר 'גו אקטיב', עושה אימוני הליכה פעמיים בשבוע ופעמיים עושה אימון הליכה טיפולית בתל השומר ומטופל על ידי פיזיותרפיסט פרטי פעם בשבוע.

בראל מתגורר בבית הוריו על אף שקנה בית בעיר אשקלון- תתפלאו, את הכסף הוא חסך מהקצבאות של ביטוח לאומי שחסך מידי חודש ובעזרתם של הוריו, זאת מפני שלצערו לא קיבל פיצויים מבית הספר או מבית החולים.

אגב, רק לפני כחצי שנה נגמרה הפרוצדורה לגבי נושא הפיצויים וכשהבין בראל שלא יקבל אותם, חש אכזבה ושהחלום שלו לגבי פתיחת עסק ויצירת תעסוקה ופרנסה לעצמו- התפוגג ועמו גם הרבה חלומות.

מי אתה מוטי בראל?

בראל עצמאי, נוהג ברכב מיני וואן ועושה כל מה שגבר בגילו יכול לעשות: אוהב לשמוע ולראות מוזיקה, יוצא לשתות עם חברים, מבלה במסעדות, מלא בשמחת חיים, אוהב ספורט: כדורגל, כדורסל, שחייה ורוכב אופני יד ב'אתגרים' ולמרות כל אלו, הוא לא מוצא עבודה בגלל המוגבלויות שלו והעבודות היחידות שהציע לו לאורך הזמן היו עבור תמורת שכר נמוכה מאוד ואפילו סמלית.תתפלאו, אבל הוא לא רואה עצמו כקורבן ובטח לא "מתמסכן", אבל כן מעביר ביקורת על כך שהחברה והקהילה ה"נורמטיבית" לא מקבלת אנשים עם מוגבלויות וצרכים מיוחדים ולא נוטה לשלב אותם בשוק העבודה הפתוח ובכלל בחברה. אבל הדבר שהכי מפריע לבראל הוא נושא הזוגיות שאין לו.


בראל הוא בחור ביישן ומאוד חברתי אבל הוא לא מעז להתחיל עם בחורות. וגם כשניסו להכיר לו מישהי שגם היא בעלת מוגבלויות- למרות הרצון הטוב, הדבר לא צלח ופה, אי אפשר שלא להזכיר את נושא קיום יחסי המין- בראל מתפקד אבל כשמדובר בשני בעלי מוגבלויות- העניין הזה תלוי במצב הבריאותי של כל אחד ולרוב, לצערו לא עובד.

בנימה אישית

הכרתי את מוטי בראל כשעבדתי כמדריכת כושר בחדר הכושר 'גו אקטיב' באשדוד לפני כעשור. כמעט שלא הייתה משמרת שלא ראיתי את מוטי ותמיד היינו מדברים ומקשקשים, צוות העובדים עם בראל.  
בחול המועד פסח האחרון פגשתי את מוטי, אחרי הרבה זמן שלא התראינו יחסית, באמפי באשדוד, בהופעה של להקת היהודים שהתקיימה במסגרת פסטיבל תור הזהב.
בראל פנה אליי בבקשה שאכתוב כתבה שתראה את נקודת המבט שלו ומצבו, במטרה להכיר מישהי, והודה בפניי, כי הוא חפץ ביצירת מערכת יחסים עם מישהי, שתוביל לאהבה גדולה ואפילו לחתונה וילדים.

בראל פונה באופן אישי לכל מי שיקרא את הכתבה ומבקש את עזרת הציבור והקהילה במציאת מקום עבודה ובמציאת בת זוג.

ניתן לפנות למוטי בטל': 054-3035074
או דרך עמוד הפייסבוק שלו- לחצו כאן

*** תמונות מהאלבום הפרטי של מוטי בראל 

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected]