צוות חוקרים בינלאומי – בהובלתה של הישראלית פרופסור שירה כנפו – הצליח להחזיר מוחות שנפגעו מאלצהיימר לתפקוד מלא; כך לפי מחקר חדש שפורסם בינואר בכתב העת היוקרתיNature Neuroscience.

פרופסור שירה כנפו, תושבת אשדוד, בוגרת לימודי רפואה ומדעי המוח מאוניברסיטת בן גוריון וכיום ראש המעבדה לקוגניציה מולקולרית ותאית באוניברסיטה של חבל הבסקים (ספרד), עבדה עם שותפיה על המחקר במשך חמש שנים.

צוות המחקר הצליח לאתר מנגנון חדשני, המאפשר "לעקוף" אלצהיימר בשלביו המוקדמים.

התרופה שפיתחו החוקרים הוזרקה במשך שלושה שבועות למוחם של עכברים שחלו באלצהיימר התחלתי. התוצאה שהתקבלה היא  שזיכרון העכברים לא נפגע, אלא היה מושלם.

שירה אומרת מביתה שבספרד:

"אנחנו לא רוצים לטפח באנשים תקוות שווא, אך המנגנון שאותר הוא ללא ספק פריצת דרך. אנו זקוקים כעת להרבה מזל ולשיתוף פעולה של חברות התרופות. כרג הניסי מצליח במסגרת מעבדה וניסויים על עכברים". על פי הערכתה תוך מספר שנים ניתן להויא את התרופה לשוק.

השלב הבא הוא פיתוח תרופה מהמנגנון שאותר והתחלתם של ניסויים קליניים, תהליך שעשוי לקחת כמה שנים. 

לשאלה - מדוע לאנשים מסוימים יש אלצהיימר, ולאחרים לא, משיבה  כנפו, " אין לנו תשובה. אנחנו יודעים שמדובר בשילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים, כמו השכלה, תזונה ופעילות גופנית. עודף עמילואיד בטא משמעותו שהמוח יוצא מאיזון.

כיום מבינים כי המחלה "מתבשלת" במוחם של אנשים עשרות שנים לפני שתסמיניה נותנים אותותיהם. השאלה היא כיצד ניתן לתפוס את האלצהיימר בשלביו ההתחלתיים, כי אחרי שהוא מתפרץ – כבר די מסובך לטפל בו. בניסוי הראינו שניתן להחזיר את תאי העצב לתפקוד רגיל, כאשר המחלה היא בשלביה המוקדמים".

מאחר שהחוקרים איתרו מנגנון חדש לטיפול באלצהיימר, המחקר משך תשומת לב גדולה מאוד בקרב מדענים בכלל, ובקרב מדעני מוח בפרט. "הממצאים שלנו משתלבים עם ההבנה העכשווית בנוגע לאלצהיימר, שלא מדובר בגורל שנגזר מראש. איתרנו מנגנון שמאפשר 'מעקף אלצהיימר', אלא שמעקף כזה גם עשוי להתרחש בזכות תרגול שוטף של המוח, תזונה נכונה ופעילות גופנית.

לנו ניתן לפנטז שהגברת מאשדוד תביא את הבשורה לעולם, תציל עשרות אפי חולים ומשפחות ו..אם אפשר תזכה עבור כולנו בפרס הנובל היוקרתי ביותר בעולם MADE IN ASHDDO

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]