מכירים את זה שאתם לא מרגישים שלמים עם עצמכם? שאתם לא בטוחים שהמהות והנוכחות שלכם בעולם ממצה ומקרינה כלפי חוץ את כל החלומות שלכם ואת מי שאתם אמורים להיות? כמה מאיתנו חשים כך אבל מוותרים מראש וחוזרים לשגרה, מכירים במציאות כפי שהיא ו'זורמים'?

אם יש כאלה שלא מרגישים בנוח עם הגוף שלהם בגלל כמה קילוגרמים עודפים או חוששים לצאת "החוצה" בגלל חצ'קון שצמח באמצע המצח- תחשבו מה עובר על ילדה או נער שמסתכלים על עצמם במראה ורואים שהדבר שהם לא שלמים איתו זה הדבר הכי בסיסי- הגוף שלהם.

דילן היה מביט בעצמו במראה, כשהוא מרגיש שאמור היה להיוולד זכר אך הוא "כלוא" בגוף של נקבה. במשך כל תקופת הילדות והנערות הרהר ובחן את עצמו עד שהגיע לתובנה הזו בעודו בגיל 16. "אפשר לגלות את זה בכל גיל. יש טרנסים שיוצאים מהארון בגיל 4 או בגיל 40. מבינים את זה כנחשפים לנושא או שמבינים איך אדם שהוא טרנסג'נדר מרגיש. היו רגעים שהרגשתי גבר והיו ימים שהרגשתי אישה. כשנחשפתי לעניין של הקהילה הטרנסג'נדרית הבנתי שכל חלקי הפאזל של האישיות שלי התחברו".


תספורת לגברים-70 ₪ ותספורת לנשים- 170 ₪

בגיל 16 דילן רצה ללכת למספרה בתל אביב, כשהוא עם שיער ארוך ולהסתפר קצר. באתר האינטרנט של המספרה הוא ראה שמחיר של תספורת לגבר עולה 70 ₪ ואילו תספורת לנשים עולה 170 ₪ והחליט לראשונה להציג עצמו כזכר כדי לחסוך 100 ₪ ולהילחם בסקסיזם שבא לידי ביטוי במחירים ללא קשר לתספורת המבוקשת.

"שמתי תחבושת אלסטית על החזה, חבשתי כובע גרב, לבשתי חולצה רחבה, קראתי לעצמי "שון" והבאתי איתי חבר שיתקשר איתי במקום בלשון זכר כדי ל"אמת" את המין שלי כביכול. הייתי מעט מפוחד אולם מצד שני זה הרגיש לי מאוד טבעי וראיתי בכך התנסות מאוד מעניינת. הסתפרתי, שילמתי 70 שקלים חדשים וכשיצאתי מהמספרה ביקשתי מאותו החבר להמשיך לפנות אליי כזכר. מכאן בעצם החל התהליך הממשי".

היציאה מהארון בבית הספר

בגיל 16 החליט דילן לצאת מהארון והודיע ראשונה להורים שלו שהוא טרנס. חלק מהחברים בבית הספר באשדוד ומחוצה לו פנו אליו כזכר, אולם הוא לא יצא בהצהרתיות אל מול כולם זו זמנית אלא היציאה הפומבית הייתה בתהליך איטי יחסית. "לאט לאט החלו לפנות אליי בלשון זכר וגם פתחתי עוד עמוד פייסבוק כך שחרושת השמועות פרשה כנפיים", אומר דילן.

מחנך הכיתה של דילן בבית הספר המקיף בו למד, סולק לימים לאחר שדילן נלחם בדעותיו ואמירותיו הלהט"בפוביות מה שגרם לתלמידים בבית הספר לעשות עליו חרם. לאחר מכן עבר טיפול עם פסיכולוג ולאחר מכן היציאה מהארון מול המחנכת החדשה נעשתה על ידי הפסיכולוג בעצמו שאל אותו "מתי אפשר לפנות אליך בלשון זכר בבית הספר, דילן?" ביום הראשון של כיתה י"ב דילן כבר הציג עצמו בלשון זכר ודרש ממערכת החינוך להתייחס אליו כמי שהוא. למרות שהיו קשים וגילויי אלימות- בעיקר מילולית מצידם של תלמידים בבית הספר דילן הצליח לסיים את הלימודים בהצלחה רבה עם בגרות מלאה וציונים טובים.

אבל לא הכל טוב ויפה אצל כולם

הקהילה הטרנסית חווה לא אחת קושי להיטמע בתוך החברה. החל מחיפוש עבודה בעוד מעסיקים רואים בטרנסים סוג של נכים ונותנים להם יחס מדכא ופוגעני. עצם נוכחותו של מייקל כדייר בבית האח הגדול בעונה הנוכחית (השביעית) נותנת קיימות ונראות- ראשית לציבור הרחב שלא מכיר את הקהילה והרגשות שמתעוררים אל עבר תחושת הזרות ואי הקבלה וההבנה הבסיסית של מה זה אומר בחברה ובמקביל לחברי הקהילה עצמה.

"זה שצלחתי את תקופת התיכון נחשב למצב די טוב יחסית לאדם כמוני. חשבתי לא פעם מה היה קורה לי אילו ההורים שלי לא היו מקבלים ואוהבים אותי כפי שאני. לצערי, המציאות הפחות טובה מתרחשת בקרב המון נערים ונערות בקהילה והכי נוראי שישנם אחוזי התאבדויות גבוהים יחסית בקרב אנשים טרנסים ומעבר לכך ניכר שישנן טרנסיות שעובדות בזנות, נערים ונערות שנזרקים מהבית מכיוון שאין הכוונה וקבלה בחברה- בין אם הם חווים דיכוי בחיי היומיום מצד החברה, מערכת הרווחה והחינוך, הרפואה, משרד הפנים ומי לא. לא אחת מתייחסים אלינו כאל תתי- אדם או כ"כותרת בעיתון", מסביר דילן.
לקבל ולאהוב את עצמי

אי אפשר להתעלם מכך שהחברה מזריעה לקהילה תחושת של 'אאוטסיידריות', בלשון המעטה. תהליך הקבלה העצמית קשור לחברה כללית תומכת ומקבלת. השאיפה הכי גדולה של כל אדם, ללא קשר לנטיותיו המיניות ולזהותו המינית והמגדרית היא לדעת שזה בסדר להיות הוא עצמו. לקבל ולאהוב את עצמו שהוא וללכת בדרכו ועל פי אמונותיו.
"אני אישית מאמין שכל הדברים שחוויתי בעברי בנו את מי שאני היום וברגע שיצאתי מהארון היה לי צורך בקבלה מהחברה והסביבה הקרובה. אנחנו חיים בחברה שהמילה "קוקסינל" נחשבת לסלנג או קללה בעוד המילה קוקסינל בצרפתית= פרת משה רבנו. לצערי אנשים מתנסחים ומשתמשים בביטויים שונים מבלי להכיר במושג או לדעת מה המשמעות- זה נובע מבורות".

זקוקים לתמיכה, ייעוץ ואוזן קשבת? 

לקבוצת "טרנס במרכז- הדור הבא"- לחצו כאן
מוזמנים לפנות ל"איגי" - ארגון נוער גאה- לחצו כאן 

 

 

 

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]