זוג קשישים בשנות ה-70 לחייהם, שנישאו בעבר בברה"מ בנישואין אזרחיים והספיקו להתגרש עוד בטרם עלו ארצה, התחתנו בשבוע שעבר בביתם כדת משה וישראל. במחלקת הנישואין של הרבנות עשו מאמץ כדי לסייע לבני הזוג לממש את חלומם ולהתחתן כדין, זאת בטרם יכנס הבעל לניתוח קשה. כתב אשדוד נט היה שם והתרגש ביחד עם מתנדבי איחוד הצלה דרום, שבאו לשמח את בני הזוג

זה לא קורה כל יום שאדם חולה מתחתן. זה לא קורה הרבה שמתחתנים בבית, ואפילו ללא כיבוד מינימאלי. אבל יש חתן ויש כלה ויש רצון, ובלב שמח , אז הכל אפשרי.

לפני כחודש הגיעה אל הרב חיים קלמנוביץ', רב במחלקת הנישואין ברבנות באשדוד, אישה מבוגרת, בשנות ה- 70 לחייה. היא הגיעה בליווי ביתה. השתיים סיפרו לרב קלמנוביץ' שלפני שנים רבות, עוד בבריה"מ לשעבר, נישאה האישה בנישואים אזרחיים לבעלה. באותה העת אסור היה לקיים טקסים דתיים והשניים נישאו בנישואין אזרחיים.

במהלך השנים נולדה להם בת אחת, אך יחסיהם עלו על שרטון ועוד בטרם עלתה המשפחה לישראל, התגרשו בני הזוג.

לאחר שעלו ארצה חיו שניהם בנפרד, כאשר הגורם המקשר היחידי ביניהם הוא ביתם. בערוב השנים חלה האיש במחלת לב ודלקות קשות בכיס המרה. בשנים האחרונות חלה החמרה קשה במצבו והוא נזקק לטיפול וסיוע יום יומי.

האישה, שהייתה נשואה לו בעבר, החלה לטפל בו ולמעשה חזרה לחיות איתו. מצבו הקשה והטיפול היומיומי בו החל לקרב את השניים שוב. לפני כחודש התברר להם שעל האיש לעבור ניתוח מורכב מאוד וקשה מאוד. האישה, שכל חייה רצתה להינשא כדת משה וישראל, הגיעה לרבנות באשדוד על מנת שיסייעו להם להינשא, עוד בטרם הולך אישה לניתוח הקשה.

"במקרים כאלה דרושה בדיקת יהדות של בני הזוג. כמו כן דרושה נוכחות שני בני הזוג בעת פתיחת התיק, אך בגלל מצבו הקשה של הבעל, שלא יכול לצאת מביתו, ולאחר שקיבלנו את כל האישורים מבית הדין הרבני, הגעתי לביתו של האיש כדי לראות שהוא אכן צלול בדעתו וכדי שיחתום על פתיחת התיק", מספר לנו הרב קלמנוביץ'.

שבועיים לאחר שהגיעה האישה לראשונה למשרדי הרבנות באשדוד, נקבע מועד לחתונה, שמפאת הנסיבות אמורה להיערך בביתם של בני הזוג. האישה, שהייתה צריכה לטבול במקווה לפני חתונתה, עברה הדרכה ע"י רבנית וטבלה במקווה לפני החתונה.

על פי היהדות, כדי לקיים חופה וקידושין, צריך מניין של לפחות 10 יהודים. הרב קלמנוביץ' פונה למתנדב איחוד הצלה דרום, אברהם פורגס, כדי שיסייע בקיום המצווה ויגייס את האנשים למניין.

מתנדבי איחוד הצלה דרום ששומעים על המקרה, מתגייסים להשלים את המניין. החתונה נקבעת ליום רביעי בשעה עשר בערב בבית המשפחה. בשעה היעודה עולים המתנדבים לבית המשפחה. הרב מביא את הכתובה, מוזגים כוס של יין, פורשים מפה כעין חופה, והרב מתחיל את הברכות ומקריא את הכתובה. הדמעות מתחילות לזלוג מעיני החתן והכלה. הם כבר זכו לחתן נכדים, אך בגלל מוצאם - עד היום הם לא עשו חתונה יהודית. הם מרגישים שזה יהיה חטא לעזוב כך את העולם ללא חופה יהודית.

"נעלה את ירושלים על ראש שמחתינו",  קורא החתן אחרי הרב.  "אם אשכך ירושלים תשכח ימיני", ממשיך החתן הטרי. המתנדבים שרים לזוג שירי חתונה וההתרגשות בעיצומה. אחד המתנדבים מסייע לחתן בשבירת הכוס והמעמד הוא מיוחד מאוד ומרגש עד דמעות. הנוכחים מבקשים מהחתן שיברך אותם, שכן משאלותיו של חתן ביום חתונתו מתגשמות, כך אומרים. בליבו הוא מבקש עבור עצמו רק בריאות. בשבוע הקרוב הוא אמור לעבור ניתוח שאיש לא יכול להבטיח לו שהוא יתעורר ממנו. אך כעת, הרב קלמנוביץ' ומתנדבי איחוד הצלה דרום סייעו לו לסגור מעגל.

עבור הרב קלמנוביץ' מדובר בשליחות של ממש. "כבר חיתנתי מספר חולים בביה"ח הרצפלד, גם כן מבוגרים מחבר המדינות, שהרגישו שהם עושים דבר גדול". באחד המקרים, בזמן מבצע עופרת יצוקה, נסע הרב קלמנוביץ' לבית החולים ברזילי באשקלון, שהייתה תחת מתקפת טילים. שם הוא חיתן חולה שלווה על ידי מחלקה שלמה אל החופה.

הרב מיכאל שוארץ יו"ר הצלה דרום , ויוסי וייסנשטרן מנכ"ל איחוד הצלה דרום , שהיו מעורבים במבצע המשמח של החתונה המאוחרת, מוסיפים ומברכים את בני הזוג, והברכה אחת היא למתנדבי איחוד הצלה דרום, שרוב האנשים מכירים אותם באירועי חירום ובטיפול בנפגעים וחולים, אבל לא הרבה יודעים כמה עזרה במגוון נושאים ותחומים המתנדבים פועלים.

מפאת צנעת הפרט והנסיבות המיוחדות, נמנענו מלהביא תמונות מהאירוע המרגש, בו נכח גם כתב "אשדוד נט" והיה אחד מהמניין.

מצאת הפרת זכויות יוצרים צרו קשר במייל: [email protected] 
setImageBanner('8c9f84d3-00e9-492f-b9b7-6f70826f5d51','/dyncontent/2017/6/1/c41baeb6-e29b-4415-b67b-b3940dd9bdf5.gif',1807,'',525,78,false,19242);
 
x
pikud horef
פיקוד העורף התרעה במרחב אשדוד 271, אשדוד 271, אשדוד 271
פיקוד העורף מזכיר: יש לחכות 10 דקות במרחב המוגן לפני שיוצאים החוצה