הרעיון ליצור עגלה חדשה צץ במוחו של גיאת לאחר טיסות רבות שחווה, מתוקף עבודתו בעבר. גיאת חש צורך לנסות לשנות את הבעיה הידועה ובכך מצד אחד להקל על הנוסעים וגם לייעל את שירות הצוות בטיסה. העגלה, שפיתח כחלק מפרויקט הגמר שלו במכללת אפקה, נקראת AirCart.

היא מתוכננת בצורה כזאת שהיא נמצאת בתקרת המטוס ותשונע על מסילות מצד לצד בין המטבחים ובכך תאפשר לנוסעים לעבור תוך כדי ה"סרביס" - חלוקת המזון, השתייה ומוצרים שונים במהלך הטיסה. 

לאחר ביקור של גיאת במפעלי יצרנית המטוסים האמריקנית - בואינג בסיאטל שבארצות הברית, הוא פיתח את המודל הראשוני עבור מטוסי בואינג מסוג 747.

לדבריו, ניתן להתאים את העגלה גם למטוסים החדשים יותר של החברה ה"דרימליינר" - בואינג 787 ואף למטוסים של המתחרה האירופית איירבוס.

צילום: אסף גאם הכהן

גובה העגלה שפיתח גיאת הוא כ-30 סנטימטרים כשהיא מקופלת מעלה, לעומת העגלה שקיימת היום, שגובהה כ-60 סנטימטרים - כמעט פי שניים.

עם זאת, כשהעגלה תיפתח למצב שבו ניתן להוציא ממנה את הפריטים - אז היא תאפשר מעבר בגובה של כמטר וחצי בלבד אך תהיה נגישה לדיילים ואלו יוכלו לקפל ולפתוח אותה לפי הצורך. 

"בכל מהלך חלוקת המזון יש לדיילים אפשרות להעלות את ה-AirCart חזרה לתקרת המטוס ולאפשר לנוסע לנוע במעבר, מה שלא ניתן לבצע כיום. בנוסף, המערכת מצויידת בחיישני ביטחון כך שבכל קפיצה של נוסע שינוע במעבר המטוס במהלך תנועתה, החיישנים ישלחו את העגלה חזרה אל תקרת המטוס", מסביר גיאת.

צילום: אסף גאם הכהן

ומה עם כמויות המזון שיצטמצמו עבור כל עגלה?

"העגלה שקיימת בשוק כיום מכילה כ-26 מנות כאשר ה-AirCart מכילה 12 מנות. מספר אנשים שיקבלו את השירות בכל פעם תהיה קטנה יותר אבל היעילות תהיה הרבה יותר גבוהה". 

לדבריו, העגלה תוכל להגיש מנות לשתי שורות של מושבים בכל פעם, כשבכל שורה שישה מושבים - שלושה מכל צד, ושהיא מתרוקנת היא תישלח למטבח בצד השני - שם היא תיטען במגשי אוכל מחדש ובזמן הזה תצא עגלה אחרת מלאת מגשים מהמטבח הראשון וחוזר חלילה. ופה גם טמון הסוד הגדול.

"לפי הצורה הזאת של חלוקת המזון לנוסעים, לא יהיה צורך יותר בשני דיילים עבור כל עגלת שירות אלא רק באחד ופה ההתייעלות הגדולה והחיסכון עבור חברות התעופה", כך גיאת.

 "AirCart מתווה את הדרך של עולם התעופה העתידי בכך שהיא תורמת רבות לחברת התעופה בייעול חלוקת המזון, בצמצום הדיילים ובשיפור חוויית הלקוח במהלך הטיסה בכלל ובזמן חלוקת האוכל בפרט".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]