יגאל סמואלוב. צילום: אבי רוקח

יגאל סמואלוב מאשדוד כבר ראה את המוות מול העיניים. במהלך משמרת הבוקר שלו בפיצוציית "רוסנו" שבמרכז המסחרי ברובע ב' נכנסה נהגת עם רכבה בעוצמה אל תוך החנות ונבלמה כחצי מטר מהדלפק שמעברו השני ישב סמואלוב. סמואלוב (28) נפצע במספר חלקים בגופו והובהל לבית החולים אסותא בעיר.

"קרה לי נס גדול", אמר סמואלוב, ששוחרר עוד באותו היום. "עברו לי כל מיני מחשבות בלילה של מה שהיה יכול לקרות לי אם הייתי רק חצי מטר ימינה או שמאלה מהמקום שבו ישבתי. אני בעצם משחזר שוב ושוב את האירוע וזה לא עוזב אותי לרגע".

הנהגת, תושבת העיר בשנות השבעים לחייה, יצאה ללא פגע, ולאחר שהשוטרים שוחחו עימה היא שוחררה לדרכה. לחנות לעומת זאת נגרמו נזקים שנאמדים בכמאה אלף שקל. "החזית של החנות נהרסה, הדלפק נהרס, המחשב, המדפים עם הסחורה ועוד כמה דברים ופריטים", מספר הבעלים, הלפר רוסנו, "אבל הכי חשוב שיגאל יצא מזה בשלום, והוא ימשיך לעבוד אצלי מתי שרק ירצה. אני מעריך שהנזק בפיצוצייה נאמד בקרוב למאה אלף שקל ומקווה שנצליח לקבל החזרים מחברות הביטוח".

צעד אחורה, שניים קדימה 

ביום שני בבוקר עשה סמואלוב את דרכו מביתו שברחוב הנורית ברובע ח' אל הפיצוצייה של משפחת רוסנו, בה החל לעבוד לפני כשנה. בסביבות השעה 8:30 הגיעה אישה בשנות השבעים לחייה למרכז המסחרי כדי לערוך קניות וסידורים. היא החנתה את מכונית המרצדס שלה במתחם החניה שנמצא מול הפיצוצייה. לאחר שסיימה את הסידורים וביקשה לצאת מהחניה ברוורס החלה לפתע בנסיעה מהירה קדימה, מסיבות שעדיין לא ברורות. 

הנהגת עלתה על המדרכה והמשיכה לנסוע היישר אל תוך הפיצוצייה של רוסנו. בדרך היא הרסה כמה מדפים ודלפקים ונבלמה ממש בצמוד לדלפק שמעברו השני ישב סמואלוב. האישה נשארה לשבת באוטו דקות ארוכות, ולדברי עדי ראייה היה נראה כי היא מצויה בהלם. סמואלוב החל לדמם והתושבים הזעיקו את כוחות ההצלה ואת המשטרה.

דניאל בוקובזה, כונן איחוד הצלה, הגיע למקום ראשון: "בהתחלה לא הבנתי מה קורה, לא הבנתי איפה הבעיה. פתאום ראיתי את האוטו בתוך החנות. הדבר הראשון שעשיתי זה לבדוק אם יש לכודים בחנות וראיתי את המוכר שעמד בצד. בסך הכל היה נראה שהוא מאושש ובמצב קל, ראיתי שיש לו פציעה ברגל ובברך". 

"פתאום ראיתי רכב בתוך החנות"

סמואלוב הובהל באמבולנס לבית החולים אסותא כשהוא בהכרה מלאה וקיבל טיפול רפואי. הוא סבל מפגיעות בגפיים הימניות - בקרסול, בברך, בכתף ובכף היד. "ערכו לי מהבוקר סדרות של בדיקות, כולל צילומי סי.טי ובדיקות דם", מספר סמואלוב. "רופאים פנימיים ואורטופדים בדקו אותי ובערב שוחררתי הביתה. אני צריך לעשות מעקבים, להגיע לרופא המשפחה, ומקווה שלא יהיה שום דבר חריג שיופיע אצלי בהמשך".

למחרת, ביום שלישי בבוקר, התייצב סמואלוב בתחנת המשטרה כדי לתת עדות על האירוע. "ישבתי על הכיסא בפיצוצייה והתעסקתי בטלפון הנייד שלי", הוא משחזר. "לא היו ממש לקוחות באותם רגעים והתחלתי להסתכל בטלפון. פתאום, משום מקום, אני שומע שכל החנות מזדעזעת בגלל רעש חזק. שמעתי 'בום' ענק ולא הבנתי מה קורה בדיוק, ופתאום ראיתי רכב בתוך החנות. לא הבנתי באותן שניות מה קרה ואיך זה קרה. הייתי בהלם מוחלט. אנשים הגיעו לחנות וניסו להוציא אותי כי הייתי תקוע מאחורי הדלפק".

מתי הצלחת לקלוט מה עבר עליך?

"רק אחרי כמה דקות, כשאנשים באו וניסו להרגיע אותי. ראיתי גם את הנהגת, שעדיין היתה בתוך הרכב, והיא נראתה לי בהלם מוחלט".

איך הגיבו בני המשפחה שלך כשהם שמעו מה קרה?

"לא התקשרתי לאמא שלי כדי לא להלחיץ אותה, אבל אחרי שהייתי בבית החולים ועשיתי חלק גדול מהבדיקות הרשיתי לעצמי להתקשר. היא כמובן לא הבינה מה בדיוק קורה ומה אני מספר לה בדיוק. היא היתה בלחץ ונאלצתי בעיקר להרגיע אותה".

סמואלוב מספר כי רק לאחר כמה שעות החל לעכל את מה שהוא מגדיר כנס שקרה לו: "אני כל הזמן חושב על זה. בלילה שאחרי האירוע המחשבות לא עזבו אותי במנוחה. כל הזמן חשבתי מה היה קורה אם הייתי הולך ימינה או שמאלה ואם הרכב היה נכנס בחנות בעוצמה חזקה יותר. בהתחלה לא ממש חשבתי על הדברים, אבל אחרי שהאסימון נפל התחלתי להבין שקרה לי נס. אני מאמין שככל שיחלוף הזמן הזיכרונות והפחדים ימשיכו לצוף".

לדבריו, רבים ממכריו אמרו לו בעקבות התאונה ללכת לבית הכנסת בשבת ולומר את "ברכת הגומל": "יכול להיות שאני אעשה את זה. אני לא ממש מאמין בדברים האלו, אבל אחרי המקרה הזה הכל יכול להיות. נשארתי בחיים, ואני צריך להגיד תודה רבה".

"למזלנו לא היו לקוחות בחנות"

הבעלים של הפיצוצייה, הלפר רוסנו, מתרוצץ בימים אלה ממקום למקום - מהמשטרה לחברת הביטוח, מהספקים לבעלי המקצוע שיסייעו לו להשיב את החנות לקדמותה. הוא עדיין לא יודע האם חברות הביטוח יסכימו לכסות עבור כל הנזק שנגרם לפיצוצייה, אך העניין הכלכלי מתגמד כשמנגד ניצבים חיי אדם. "הכי חשוב שיגאל העובד שלי יצא מזה בשלום, והוא ימשיך לעבוד אצלי מתי שרק ירצה", אמר רוסנו. "לדעתי ייקח לו עוד קצת זמן כדי להתאושש מהטראומה, אבל אני מאמין שבקרוב הוא יחזור בדיוק לאותה העמדה".

סמואלוב לא חושב כרגע על חזרה לעבודה אבל לא פוסל זאת בהמשך. "אני צריך עוד זמן כדי להתאושש", הוא אומר. "עברה עליי טראומה לא פשוטה. אני מדבר איתך עכשיו ויכול להיות שלא הייתי מדבר איתך אם הרכב היה סוטה עוד קצת הצידה. למזלנו גם לא היו לקוחות בתוך החנות, אחרת האסון היה גדול פי כמה".

לדעתך יהיה לך קשה לחזור לעבוד באותו מקום?

"אני באמת לא חושב על זה ולא יודע מה יהיה. אני לא יודע מה זה אומר שבן אדם חוזר למקום שבו חייו ניצלו. בעל הבית שלי נותן לי את כל היחס, שואל לשלומי, דואג לי, ואני לא רואה סיבה שלא אחזור אחרי שאתאושש".

יש בך כעס על הנהגת שבגללה כמעט שקיפחת את חייך?

"אני לא יכול לכעוס עליה, גם לא יכול להאשים אותה. מצד שני, היא לא הביעה שום התעניינות לגבי מה שקרה לי, לא שאלה לשלומי, שום דבר". 

לפעמים אחרי שעוברים חוויה כל כך טראומטית מקבלים כל מיני החלטות חשובות על החיים. זה קרה לך?

"ברור שכמה ימים אחרי התאונה עברו לי כל מיני מחשבות בראש. בסופו של דבר, אני אחזור לעבודה כי לא תהיה לי ברירה".

מהמשטרה נמסר בתגובה:
"התאונה נבדקה ונחקרה כמו כל תאונה אחרת. הנהגת והבחור שנפגע הגיעו למסור עדות מפורטת בתחנת המשטרה".  

 

הכתבה המלאה מתפרסמת בידיעות אשדוד