מחאת האפודים הצהובים בצרפת משפיעה מאוד על יהודי צרפת, זה התחיל כמחאה כלכלית על העלאת המס על הדלק ומשם לתלונות קשות על המיסוי הגבוה, הקטנת ההטבות הסוציאליות ומשם מופנים חצים רעילים גם לעבר הקהילה היהודית:

פרסומים בשלטים וברשתות החברתיות מצהרים "מקרון הוא זונה של היהודים",  הרשת החברתית מתמלאת במסרים נגד היהודים שהשחיתו את הכלכלה הצרפתית וחוגגים על חשבונה.
כתוצאה מכך, בחלק מבתי הכנסת יצאה המלצה שלא להגיע לתפילה בשבת מחשש לפגיעה במתפללים.

המחאה האחרונה רק מחריפה  את מצבם המורכב של יהודי צרפת -  הם חוששים מהמצב הכלכלי המידרדר, מרגישים היטב את יוקר המחיה המאמיר ואת הנגיסה המתמשכת בשכר העבודה במקביל הם מרגישים את האנטישמיות הגוברת ופחות בטוחים להפגין את יהדותם.תיאוריות קונספירציה אנטישמיות. הפגנה בצרפת | צילום מסך

היהודים בצרפת:

כחצי מיליון יהודים מתגוררים בצרפת. לפי נתוני משרד הקליטה, רק 50 אלף יהודים הם שומרי מסורת, 150 אלף מבקרים בישראל ובעלי עניין בעלייה ואילו 300 אלף מהם אינם מחוברים לקהילה ונוטים להתבוללות.

על רקע הגידול באוכלוסייה המוסלמית בצרפת, נשמעו בשנים האחרונות טענות מצד היהודים על ערעור של תחושת הביטחון.

בשנים האחרונות האסלאם הקיצוני תקף פעמיים מוקדים יהודיים בצרפת, גם בטולוז וגם בהיפר כשר. האירועים האלה גרמו לתחושה מאוד קשה בקהילה. גם בגלל האופי האכזרי של המעשים וגם בגלל התרופפות הביטחון. פתאום כבר לא מרגיש בטוח להסתובב עם כיפה בפריז, בעיקר בפרברים, האנטישמיות שם קשה ויום יומית.

אם האנטישמיות לא מספיקה, גם המצב הכלכלי בצרפת מקשה, עם צמיחה אפסית ו-3.5 מיליון מובטלים.

התחושות רק הלכו והתעצמו על רקע מחאת האפודים הצהובים בשבועות האחרונים.
המחאה, שמלובה על ידי גורמים רדיקליים מימין ומשמאל, מערערת עוד יותר את תחושת הביטחון השבירה ממילא.  היהודים הצרפתים כבר מכירים את הנוסחה - כשהכלכלה בצרות, האנטישמיות גוברת.

היהודים מסתכלים קדימה וחוששים מהעתיד וממה שצפוי לילדיהם, ומדווחים כי הם שוקלים לעלות לישראל. למעשה, רוב היהודים בצרפת מביעים את שאיפתם לעלות לישראל, השאלה מתי.....

פחות ופחות עולים מצרפת לארץ:
למרות המצב העדין בצרפת, היקפי העלייה לישראל נמצאים במגמת ירידה.  לפי נתוני משרד הקליטה - 
 מספר העולים מצרפת ב-2015 היה 7,684, ב-2016 צנח  ל-4,813 עולים, ב-2017 הגיעו לישראל עוד פחות - רק 3,505 עולים.  ב-2018 הנתון הנמוך ביותר - 2,600 עולים בלבד.

האם בעקבות המחאות ב2019 כמות העולים לישראל  תעלה שוב?

למה הם לא באים? הקושי בישראל אל מול התנאים הנוחים בצרפת:

מה שמעכב את רצונם של היהודים הצרפתים לעלות לארץ, למרות הקשיים בצרפת הוא שאלת הפרנסה בישראל ורמת המחיה בארץ. רבים מאלו שעלו לישראל וחזרו לצרפת, מסבירים זאת בקושי למצוא פרנסה הולמת.

גם מערכת התמיכה הסוציאלית בצרפת גבוהה -  אפשר לקום בבוקר, לא לעשות כלום ולקבל כסף מהמדינה. למעשה ניתן לחיות שנתיים מדמי אבטלה בסך 80% מהמשכורת שהרווחת. הלימודים האקדמיים הם בחינם, וכך גם טיפולי שיניים ומשקפי ראייה.

יום הלימודים בצרפת מסתיים ב-17:00, משם הילדים נאספים הביתה ולא מסתובבים ברחובות. בישראל, לעומת זאת, יום הלימודים מסתיים ב-14:00. הילדים יוצאים מבתי הספר, ההורים עובדים והם מוצאים את עצמם ללא מעש ומתחילים להסתובב ברחובות.

העולים מצרפת לא מצפים לקבל את אותם תנאים בישראל, אבל מבחינה מנטלית, כשגדלים במדינה כמו צרפת, שנותנת כל כך הרבה לתושביה, המעבר למדינה שנותנת הרבה פחות אינו פשוט.

מחקר שבוצע במשרד הקליטה העלה כי בחמש השנים הראשונות לעלייתם, 63% מהעולים דיווחו על ירידה ברמת ההכנסה לעומת צרפת, אולם בחלוף הזמן מצבם השתפר - 40% העידו כי רמת ההכנסה שלהם עדיין נמוכה יחסית לצרפת, אם כי שיעור דומה דיווח דווקא על שיפור בהכנסה. בתחום הדיור, לעומת זאת, לא נרשם שיפור. בחמש השנים הראשונות העידו 30% מהעולים כי תנאי הדיור שלהם פחות טובים מאשר בצרפת.עולים מצרפת

המצב בארץ של יהודי צרפת:

בישראל מתגוררים 150 אלף ילידי צרפת, חמישית מהם עלו בחמש השנים האחרונות. חלקם עלו מתוך ציונות ולאחר שכבר היו להם בני משפחה בישראל, חלק הגיעו בגלל האנטישמיות הגוברת בצרפת, ואחרים בגלל המצב הכלכלי המידרדר בצרפת.

רוב העולים מצרפת בשמונה השנים האחרונות, כ-15 אלף, מתיישבים בנתניה, אחריה נמצאת ירושלים ולאחר מכן תל אביב, אשדוד, רעננה ואשקלון.

בניגוד לסטריאוטיפ, מרבית העולים אינם אמידים. 50% מהם לא למדו באוניברסיטה, 38% לא מוצאים עבודה בישראל, חצי מהם מקבלים תנאים הרבה פחות טובים מאלה שקיבלו בצרפת ו-60% מתגוררים בשכירות.

צרפתים רבים מתלוננים על היחס של הבנקים והקושי להעביר כספים לישראל - מתייחסים אלינו כאן כאילו עשינו משהו לא בסדר. היה לי מקרה, למשל, שרציתי להעביר לכאן את כספי ביטוח החיים שלי מצרפת, אבל בבנק התייחסו אלי כאילו אני מעביר כסף שחור. רצו שאביא חתימה מהקונסול בנוכחות עורך דין שהכסף חוקי. לקח המון זמן עד שאישרו לי להעביר את הכסף שלי, שלא הייתה אתו שום בעיה" אומרת עולה מצרפת והיא רק דוגמה לאווירה הכללית.

לפי נתוני הקליטה, 11% מהעולים החדשים חוזרים לצרפת לאחר שלא הצליחו להשתלב בישראל, בעיקר בגלל קשיי שפה ועבודה. חלקם לא מדבר עברית וגם לא אנגלית, כי הם לא התאמצו ללמוד שפות נוספות בצרפת. הם מגיעים לפה ומתקשים לתקשר.

הקשיים העיקריים הם בקרב המבוגרים. לבני 30-18, המהווים כשליש מכלל העולים, קל יותר להיקלט.

האם האנטישמיות הגואה, המצב הכלכלי בצרפת שמתדרדר, יגרום בכל זאת לעוד רבים מתוך ה 500,000 יהודים החיים בצרפת, לארוז את המזוודות בדרכם לישראל? 

ימים יגידו

 

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]