צילום מסך מתוך google maps

ויקרא שם המקום "אשדוד ים": מסיבה שאיננה ברורה החליטו בגוגל לשנות את שמה של העיר ל"אשדוד ים", כפי שכונתה בראשית דרכה עת הייתה לעיירת פיתוח קטנה בשלהי שנות ה-50 ותחילת שנות ה-60, ואם ממש תרצו להרחיק לכת - כפי שכונתה עוד בתקופת הברזל. 

העדות הראשונה על העיר היא מפי סרגון השני, מלך אשור, שבנה וביצר אותה במהלך המאה ה-8 לפנה"ס כדי שתשמש תחנת מסחר ונמל בפחוות אשדוד. זאת לאחר שעיר הנמל המקורית של אשדוד היבשתיתתל מור, נחרבה במהלך המאה ה-10 לפנה"ס.

מאותה עת ועד לתקופה הביזנטית בארץ ישראל לא ידוע מה התרחש באשדוד-ים, ובמאה ה-4 גדלה והייתה לעיר מסחר משגשגת עם נמל עמוק-מים שנקראה בשם היווני אזוטוס פאראליוס שפירושו "אשדוד-חוף", ותועדה במפת מידבא.

מצודת אשדוד ים צילום מני בן הרוש

העיר המשיכה להתקיים בתקופה הערבית הקדומה, בין המאה ה-8 למאה ה-11 - התקופה ממנה נשמרו השרידים המרשימים שנמצאים לחופה הדרומי של אשדוד, וביניהם מצודת אשדוד-ים הגדולה. שרידי העיר עודם קבורים תחת חולות החוף הדרומי של אשדוד, ונחפרים לסירוגין על ידי חוקרים וארכאולוגים מהארץ ומהעולם החל מ-2013.

בשנת 56 של המאה ה-19, 11 שנה לאחר הכזרת העצמאות, עלו למקום כאמור 22 משפחות ממרוקו והחלה הקמת ההתיישבות באשדוד-ים. רוברט חיים, ראש המועצה הנבחרת הראשונה שינה את השם "אשדוד-ים" ל-"אשדוד" כפי שאנו מכירים אותה עד היום.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]