מאיר מסוארי | זום 101

מאיר מסוארי (25) מאשדוד, נשוי פלוס 2, מביא עימו ניחוח חדש ומרענן לנוף המוזיקה הישראלית והדתית בפרט, ומשלב בין היותו אברך כולל שגדל וצמח בישיבות המובחרות בעולם החרדי לבין התכתבות עם המוזיקה הישראלית.

מסוארי, מוזיקאי, זמר ויוצר, השתתף בריאליטי המוזיקה החרדי "הקול הבא" ונחשב לאחד המתמודדים האהובים והזכורים בזכות בחירת שירים וביצועים מרשימים, מה שהביא לחשיפתו הגדולה בקרב הציבור החרדי ואף גרם לו לשקול צעד נוסף ומשמעותי בקריירה המוזיקלית שלו - הוצאת סינגל בכורה. מסוארי בוחר לשלב בצורה מושלמת בין יצירה מקורית ייחודית, לבין הופעות על הבמות בחתונות ואירועים פרטיים.

את הצלחתו כמובן הוא תולה בסיעתא דשמיא ובלימוד התורה. כחרדי שגדל לצד אוכלוסיות שונות הפך מסוארי לאדם ליברלי, מקבל ואפילו מקרב, לדבריו. ללא כל רקע מוזיקלי, עוד מימיו בישיבה האזין למוזיקה מגוונת ולסגנונות רבים, מה שהביאו לכדי התבשלות מוזיקלית וזו סייעה לו במציאת טעמו האישי. בעודו נער בן 15 כבר התגלה כמוזיקאי בעיני הסביבה ולאחר מכן החל לנגן על גיטרה ולשיר בפני חברים באירועים שונים ובהמשך גם למד פיתוח קול.

אם תשאלו אותו, במקרה שלו זו הייתה היד שמכווינה מלמעלה. כך ע"י מסרים וחיזוקים מהסביבה, הוא מצא את עצמו שר, מנגן, כותב ומלחין שירים מהמקורות. "בגלל שנחשפתי לכל כך הרבה ז'אנרים, למדתי לחבר בין החלקים" הוא אומר ומסביר כי ההשפעה המוזיקלית שלו רחבה מאוד וממוקמת בין מוזיקה ישראלית למוזיקה חסידית-יהודית ומזרחית.

מאיר מסוארי | קרדיט: זום 101

"בזמן הזה", הינו סינגל הבכורה של מסוארי שמושמע בימים אלו בגל"צ, בו הוא מגיש אינטרפרטציה לא שגרתית למילים "על הניסים ועל הפורקן, בימים ההם בזמן הזה" בצירוף מילים מקוריות אותן כתב, כשהוא חתום גם על הלחן המרגש. על העיבוד וההפקה המוזיקלית אחראים לא אחרים מאשר הצמד החם בתחום המוזיקה החסידית-היהודית, אלי קליין ואיצי ברי.

"רצוי להאזין לשיר באוזניות איכותיות מפני שההפקה מאוד מושקעת וכל צליל וצליל עבר מלאכת מחשבת בכדי להגיע לתוצאה שהתקבלה" אומר מסוארי.

תהנו >>

מאיר,
מה גורם לחרדי-תלמיד ישיבה, לתפוס גיטרה, להתחיל לשיר ולהקליט סינגל?
"אין הסבר. לפני כשנתיים ישבתי מול נרות חנוכה, תוך שניגנתי בגיטרה. ברגע אחד הגיעה ההשראה ללחן שחובר למילים מהמקורות. אחרי ששלחתי את השיר למפיקים, הם הציעו לחבר לשיר בנוסף מילים מקוריות משלי וכך נולד לו הסינגל."

מדוע דווקא החיבור הזה לחג החנוכה?
"מה שבאתי להציג בשיר הוא שהמילים האלו כדוגמת 'על הניסים ועל הפורקן' הנאמרות בחנוכה, רלוונטיות בכל עת ובכל זמן, לכל השנה ולא רק לחנוכה. צריך ללמוד להודות על הניסים שקורים לנו מדיי יום, על כך שאנחנו קמים בבוקר ובפרט בתקופה כזו כשברקע תאונות דרכים ומלחמות. בכל רגע יש ניסים גלויים."

כיצד משתלבת העשייה המוזיקלית עם אורח חייך החרדי? מה המוזיקה מסמלת עבורך?
"אני הולך כחרדי שחור לבן בגאווה - כיפה שחורה, ציציות בחוץ, אני מנהל אורח חיים כשר למהדרין ועושה את כל מה שאני עושה במקביל, זה לא סותר. אני מגיע ממקום מאוד ליברלי וכמוזיקאי אני רואה במוזיקה שפה משותפת שיכולה להביא איחוד לכל גווני הקשת, שפה שלא מבקשת לשנות אף אחד ומקבלת את השונה, שפה שיכולה להביא שלום לעם ישראל."

מאיר מסוארי | קרדיט: זום 101

מעורר התרגשות.
מהיכן אתה שואב השראה?
"ההשראה המוזיקלית שלי מגיעה מעצם החשיפה שלי להמון ז'אנרים. אני מכבד כל ז'אנר והתוצאה היא שהמוזיקה שלי נעה בין מוזיקה חסידית למוזיקה ישראלית מקורית עם נגיעות אתניות. מעבר לכך, יש לי השפעה מהאמנים הישראליים הדתיים - מחנן בן ארי וישי ריבו דרך אביתר בנאי, שולי רנד ויונתן רזאל ועד אמנים כמו אברהם פריד, יעקב שוואקי וחיים ישראל, אני שואב השראה מכולם יחד. באלבום העתידי שייצא בע"ה יוכלו לראות עד כמה ההשפעה המוזיקלית שלי מאוד מגוונת."

כיום אתה מופיע?
"נכון להיום אני עובד בשני מישורים - הפקת האלבום והופעות עתידיות" אומר מסוארי כמוזיקאי בתחילת דרכו ומוסיף: "השאיפה להופיע בחתונות בע"ה ולשלב זאת כעבודה יום יומית."

תופיע בפני קהל חילוני?
"אני אדם חרדי למהדרין, מה שאומר שהשאיפה להופיע במקומות שתואמים את אורח החיים שלי. אולם המוזיקה בפני עצמה פתוחה ונגישה לכולם."

מה השאיפה שלך כמוזיקאי?
"להגיש מוזיקה עם תכנים מהמקורות היהודיים שתיגע גם בקהילות אחרות ושבע"ה אזכה שהמוזיקה שלי תיצור אחדות בעם ישראל" אומר מסוארי ברוח רעננה של תקווה ומוסיף: "באחד משיריי כתבתי: 'בואו כולם נבנה את הגשר, בוא יחדיו נוריד את המסכות. הרי הטוב קיים, הוא מעבר למה שתמיד יכולנו לראות.' – אני חושב שזה אומר הכל."

מה המסר שתרצה להעביר לקוראים?
"היו לי המון חלומות ותמיד גם אני צפיתי על אחרים מהצד" אומר מסוארי ומסביר: "איך שאימא שלי תמיד אומרת: 'כשיש לך מתנה אף אחד לא יכול לקחת לך אותה'. עם קצת אמונה, ביטחון עצמי ועבודה נכונה, השמיים הם הגבול."

המון בהצלחה!