כאבי שיניים בעקבות חריקה שלהן

בהרבה מקרים שחיקה של השיניים עלולה לגרום לנסיגת חניכיים עקב הכוח הרב שמופעל בזמן השחיקה שמועבר דרך שורשי השיניים לסיבים שאוחזים את השן לחניכיים. להלן הסבר על הגורמים לשחיקה וחריקה של השיניים ובנוסף איך מטפלים במצבים של חריקת שיניים.

סטרס – אחד הגורמים הוא מתח נפשי ולאו דווקא בעיה פיזיולוגית, מגוון של חרדות שמוצאות פורקן בלילה. השחיקה מתבצעת בזמן השינה בתת מודע באמצעות סגירה מוגברת של הלסת העליונה או הלסת התחתונה קדימה ואחורה. את זה ניתן לאבחן במידה והשיניים כואבות ללא סיבה ברורה או שמתעוררים עם כאב שיניים לא ברור.

תגובה הגוף להפרעות בסגר של השיניים – במידה וקיימת שן שמסיבה מסוימת היא גבוהה יותר משאר השיניים או בעקבות שחזור של שיניים, הגוף ללא מודע יהיה מעוניין להעלים את המגבלה על ידי שחיקה של השן.  

השפעה שלילית של תרופות ואלכוהול – יש השפעה ניכרת לתרופות שמיועדות למחלות כמו פרקינסון, תרופות לדיכאון ועוד שגם להם נטייה לגרום לברוקסיזם. כמו כן גם בצריכה מוגברת של שתיית אלכוהול יש נטייה לחריקת שיניים בלילה.

שיניים חורקות

איך מזהים שחיקה?                                                                                                

אם אתם ישנים לצד משהו אתם יכולים לשאול אותו לגבי הרעש. שידווח לכם במידה ויש רעשים כאלה מצדכם בזמן השינה המשותפת. עוד ניתן לראות כי המשטחים הלעיסים של השיניים שחוקים והתלוליות הקיימות באופן נורמאלי נשחקו ונראות משופשפות. גם הדנטין, שהוא החומר הפנימי של השן יכול להיחשף במצבים אלה, יכולים להיווצר קליקים של מפרק הלסת בזמן פתיחה או סגירה וגם כאבים שחשים בבוקר כשמתעוררים משינה. הכאבים הם בעיקר באזורי שרירי הלעיסה או במפרק הלסת. זיהוי נוסף ניתן לראות בקן לבן שנוצר בחלק הפנימי של הלחי, דרך נוספת לזהות שחיקה היא על ידי שבירה של שחזורים של כתרים מחרסינה או זירקוניה שנושרים לפתע או סתימות שנופלות בלי הסבר. 

אז איך מטפלים?                                                                                                       

 כל טיפול שתפנו אליו במצב של שחיקה של שיניים ידרוש מכם שינוי של הרגלים. לדוגמא הימנעות מהפעלה של עומס יתר על המפרק, לא ללעוס מסטיקים, לפהק חלש או כל פעולה אחרת שגורמת לפתיחה של הפה מוגזמת. רצוי להתחיל להניח את הלשון בין השיניים בעת מנוחה ועל ידי כך מונעים אפשרות למגע שן בשן. טיפול שהוא נחשב לאקטיבי יותר הוא באמצעות סדי לילה ובאמצעות אביזרים נוספים אחרים שמונעים שחיקה וחריקת שיניים בלילה.

 סד לילה – זה מנגנון שנועד להניח אותו על השיניים העליונות בזמן שישנים יש לו עובי של כמה מ"מ שמונע את המגע שלשן בשן. הסד הפשוט יותר עשוי  מאקריל שזה חומר פלסטיק קשיח שאותו בנו במעבדה והוא מחקה את הסגר הרגיל של השיניים, אך רק את החוצץ. הוא מוצע על ידי רופא שיניים.

 NTI זה מנגנון חדש מאוד שפועל על הרפלקס העצבי ובכך מונע מגע בין השיניים

המאמר נכתב באדיבות ד"ר רוני אמיד, http://www.roniamid.com/

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]