לבית המשפט המחוזי בבאר שבע הוגשה בתחילת חודש פברואר תביעה של שבעה תושבי העיר, שמבקשים לפצותם בגין נזקיהם לכאורה, עקב העבודות על פרויקט הגל הירוק באשדוד. תביעה הוגשה באמצעות משרד עורכי הדין דניאל כהן ושות', שביקש להכיר בתביעה כייצוגית והנפגעים מהתוכנית הם כל תושבי אשדוד הבגירים, כ-140 אלף איש.

הנתבעים בכתב התביעה הם עיריית אשדוד, ראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, מהנדס העיר לשעבר שלמה נער, אייל דוידוביץ – חבר בועדת ההיגוי של הפרויקט, אילן בן עדי מנכ"ל העירייה, בוריס גיטרמן – ממ"ק ראש העיר ויו"ר ועדת בניין ערים ומשרד התחבורה.

סכום התביעה המוערך על ידי התובעים עומד על כ-350 מיליון ₪.

אחרי שראש העיר ד"ר יחיאל לסרי, ממ"ק ראש העיר בוריס גיטרמן ושאר פקידי העירייה שנתבעים בתביעה, הגישו בקשה לקבלת חסינות מבית המשפט, הפרקליטות מגישה בקשה לסילוק הבקשה על הסף.

מהבקשה למחיקה על הסף של התובענה הייצוגית, שהוגשה באמצעות עו"ד אביחי כהנא מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי) עולה כי ניסוחה של התובענה כמו הבקשה לאשרה כייצוגית, אינו ראוי בניסוחו (המשיבים מוגדרים כ"המחריבים", תכנית הגל הירוק מוגדרת כ"תוכנית הניסוי האפלה", ועוד) אך מעבר לכך התובענה רצופה כשלים משפטיים בסיסיים, בדיני המשפט בכלל ובדיני התובענות הייצוגיות בפרט, ואינה עומדת בתנאים הקבועים בחוק התובענות הציבוריות. עוד נטען כי התביעה מבוססת על עילות שבגינן כלל לא ניתן להגיש תובענה ייצוגית, דורשת סעדים שלא ניתן לקבלם, ולמעשה היא עומדת בסתירה להוראות החוק.

כך למשל, כעולה מהבקשה, לא ניתן לתבוע רשות ציבורית על נזקים כמו אלה הנטענים בתובענה. בנוסף, התובעים אינם עומדים בשלושה מתוך ארבעת התנאים הנדרשים להגשת תובענה ייצוגית.

עוד עולה כי משרד התחבורה, שהינו אחד הנתבעים, הוא רק הגוף המממן ולא הגוף המבצע בפרוייקט המדובר, ובהתאם לחוק התובענות הייצוגיות לא ניתן לתבוע (ייצוגית) רשות ממשלתית בעילה של הפעלה או אי הפעלה של סמכויות פיקוח.  

לאור זאת ולאור כל המפורט בהרחבה בבקשה מבוקש מבית המשפט להורות על מחיקת הבקשה לאישור התובענה הייצוגית על הסף.

עו"ד דניאל כהן, מי שהגיש את התביעה בשם תושבי העיר, מגיב על הבקשה של הפרקליטות: "עדיין לא עברתי על הבקשה, אך גם מבלי לעיין בבקשה, אני יכול לומר לך שספק רב אם מישהו יקבל את הבקשה. הבקשה עומדת על עמודי תווך איתנים. אני רגוע וסמוך ובטוח שהבקשה לא תתקבל. אני לא לחוץ מהגישה של הפרקליטות, זו בקשה שמגישים באופן אוטומטי. אם התביעה הייצוגית לא הייתה כל כך איתנה, ראש העיר, ממ"ק ראש העיר בוריס והמנכ"ל אילן לא היו מבקשים חסינות מפני התביעה. אם הם ביקשו חסינות הם כנראה יודעים בדיוק למה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]