בית הדין האזורי לעבודה באר שבע,  קיבל תביעה של שתי עובדות בנמל אשדוד שהופלו בשכרן לעומת עובד גבר וחייב את נמל אשדוד להשוות את שכרן לשכרו של העובד המקביל אליהן בתפקידו.

העובדות מועסקות בחטיבת הלקוחות בנמל אשדוד, אחת העובדות מנהלת המכירות בנמל והשנייה מנהלת השיווק בנמל, דרשו להשוות את שכרן לשכרו של מנהל מחלקת שירות לקוחות, שדרגתו גבוהה יותר והוא מועסק בהסכם קיבוצי ולא בחוזה אישי. התובעות ביקשו להשוות שכרן לשכרו של העובד, אצל האחת מדובר בהפרש של 7,050 ש"ח בחודש ואילו אצל השניה מדובר בהפרש של 6,738 ש"ח. העובדות דרשו להשוות את שכרן לשכרו של העובד רטרואקטיבית משנת 2013 ו-2011. מדובר בהפרשי שכר של יותר מחצי מיליון ש"ח.

השופט צבי פרנקל ניתח את העיסוק של התובעות ושל מנהל מחלקת שירות לקוחות וקבע שמדובר בעבודות שוות ערך ולכן יש להשוות את שכרן לשכרו. 

בית הדין לא קיבל את טענת הנמל שהתובעות אינן זכאיות לשכר שווה כי בתנאי המכרז נקבע שהן תקבלנה שכר נמוך יותר. השופט קבע שחוק שכר שווה לעובדת ולעובד גובר על הסכמי שכר כולל הסכם קיבוצי וכי כל התניה הפוגעת בשכר השווה פסולה ובטלה.

השופט פרנקל קבע שהזכות לשכר שווה בין עובדת לעובד היא זכות יסוד בדיני עבודה ואין לפגוע בה, המעסיק חייב להשוות את השכר מיוזמתו גם ללא דרישה מצד העובד.

בית הדין קבע שעל הנמל להעביר את התובעות לעבודה בהסכם קיבוצי בתקן של רמ"ח וחייב את הנמל לשלם לתובעות הפרשי שכר ולהשוות את שכרן לשכרו של מנהל מחלקת שירות לקוחות מאז מינויו. כמו כן חייב בית הדין את נמל אשדוד לפצות כל אחת מהתובעות בסך של 15,000 ₪ בגין פגיעה בחוק שכר שווה לעובדת ולעובד וחייב את הנמל בהוצאות משפט בסך של 12,000 ₪ לכל תובעת.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]