שתי אחיות תבעו את אחותן בבית המשפט לענייני משפחה באשדוד בטענה כי השלישית הסתירה את היקף העיזבון של דודתן המנוחה ואף מכרה את הדירה שהייתה שייכת לדודה ללא אישור ומבלי להתחלק בכספי הנכס עם אחיה.

לאחר פטירת הדודה, הודיעה האחות הנתבעת כי לדודה לא הותירו רכוש כלל ואף לא ידוע לה כי ערכה צוואה. עורכי הדין גיל שחף וניצן שיקלי, ממשרד עורכי הדין שחף ושות', המייצגים את האחיות התובעות, טענו מנגד כי הדירה בה התגוררה הדודה הייתה חלק מהעיזבון שהותירה ולכן צריכה להתחלק בין התובעות ולא רק לאחות הנתבעת.

השבוע, לאחר כשנתיים, הגיעה לסיומה התביעה. השופטת עפרה גיא שניהלה את התיק פסקה לטובת האחיות בטענה כי אכן אחותן השתלטה שלא כדין על הדירה על סמך חוזה שנחתם בינה לבין הדודה. השופטת קבעה כי מדובר בחוזה למראית עין, כלומר חוזה פיקטיבי שלא נועד להתממש. כך לדוגמא הוכיחו עורכי הדין גיל שחף וניצן שיקלי כי למרות שנחתם החוזה בין האחות לדודה בעבר, שנים לאחר מכן בעת כתיבת צוואתה, התייחסה הדודה לדירה כנכס שלה. בנוסף, ביקשה הדודה בצוואתה לא למכור את הדירה אלא רק שנה לאחר פטירתה, שעה שלכאורה הדירה נמכרה לנתבעת 16 שנים בטרם מותה כחלק מההסכם הפיקטיבי.

עוה"ד גיל שחף, שטיפל בתיק, הסביר: "למרות שנחתם חוזה בין המנוחה לנתבעת, הצלחנו להוכיח מעבר לכל ספק כי מדובר בחוזה למראית עין. אין המנוחה או הנתבעת התכוונו לכבד את החוזה וסעיפיו. כמו-כן השופטת ראתה כי לא היה מעבר כספים בין הנתבעת למנוחה על הדירה ואף סעיפי התשלום כמו שכר טרחת עורך דין לא כובדו. לכן החליטה השופטת כי מדובר בחוזה למראית עין שהוא בטל ומבוטל".

עוה"ד שחף התייחס גם להתנהגות הנתבעת למשפחתה: "בריאותה וצלילותה של המנוחה התדרדרו במהלך השנים. הנתבעת, אשר השגיחה וטיפלה במנוחה, מעלה באמון שניתן בה וניצלה את מצבה הבריאותי הרעוע של המנוחה על מנת להבריח רכוש וכספים השייכים לה. קודם, ולאחר מתן צו קיום הצוואה, הבריחה הנתבעת רכוש וכספים של המנוחה ובין היתר, אף מכרה את בית המנוחה מבלי לחלוק את התמורה והרכוש עם יתר האחים".

משרד עורכי הדין שחף ושות' יצאו לאחרונה בקמפיין הסברתי פעיל על חשיבות עריכת צוואות כדי למנוע ריבים משפחתיים ואף כחלק משירות לציבור מציעים לערוך צוואה ללא עלות לתושבי ב"ש והסביבה בני קהילת הגיל השלישי : "הצוואה היא רצון חזק וממשי של המוריש ובית המשפט נותן משקל רב לקיומה ככתבה וכלשונה. הציבור הרחב אינו מודע לחשיבות עריכת הצוואה ולאפשרות למנוע סכסוכים עתידיים בין יורשים שאינם תמימי לב. אנו במשרד פועלים להסביר לציבור את חשיבות הצוואה כדי שמקרים כמו אלו, של ריבים בין אחים, לא יתרחשו עוד".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]