שופטת בית המשפט למשפחה באשדוד, עפרה גיא, ביטלה אימוץ, חצי שנה לאחר שהתינוק נמסר למשפחה המאמצת.

הסיבה - רשויות הרווחה הביאו לכך שילד הוכרז כבר-אימוץ 25 יום בלבד לאחר לידתו, ובכך נמנע מאביו לדעת על לידתו ועל מסירתו לאימוץ.

האם הייתה בת 19 והאב הוא בן 18, היא נכנסה להריון בלתי מתוכנן והאב לא ידע על כך משום שנפרדו לאחר מספר חודשים. התינוק נולד בינואר השנה, וכאמור כעבור 25 יום הוכרז כבר-אימוץ לאחר שהאם הסכימה למוסרו לאימוץ וסירבה למסור מיהו האב.

לאחר שנודע לאב על שהתרחש, הוא ביקש לבטל את צו האימוץ ובקשתו נענתה.

השופטת עופרה גיא קבעה, כי הרשויות פעלו בחופזה יתרה ולא עשו מאמץ מספיק לאתר את האב, וכי המהירות בה פעלו - לא נתנה לאב אפשרות של ממש להיוודע על הולדת בנו.

לטענת השופטת יש להמתין לפחות 60 יום לפני הכרזה על תינוק כבר-אימוץ כאשר אביו ידוע, וחודש נוסף - כאשר לא ידוע לרשויות מיהו האב.

במקרה הנוכחי לא הוסברו לאם בצורה ממצה ההשלכות של סירובה לחשוף את זהות האב.

לאור יחסיה החמים של האם עם אמה-שלה, הייתה חובה להסביר גם לסבתא את משמעות הדברים. מאחר שכאמור לא כך נעשה, הרי שמדובר בעילה נוספת לביטול האימוץ.

פגם נוסף שעליו מצביעה השופטת היה בהתנהלותה של עו"ד שירה גורדון מטעם רשויות הרווחה, כאשר זו הסתפקה בהנהון של האם לאחר שהסבירה לה את האפשרות לבטל את האימוץ.

השופטת טענה כי על עורך הדין לוודא שהאם מבינה נקודה חשובה זו.

את האב ייצג עו"ד מתן חודורוב, את היועץ המשפטי לממשלה ייצגה עו"ד מרים בראון, והאפוטרופס של התינוק הייתה עו"ד מאיה חונגר.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]