התינוק  רק בן שנתיים, אך לטענת אמו ודודתו הוא כבר נפל קורבן לאפליה מכוערת רק בשל היותם יוצאי העדה האתיופית. בתביעה שהוגשה לאחרונה מטעמם נגד רשת המעונות "נאות מרגלית" וגננת מאשדוד, עיר מגוריו, טוענות התובעות כי הגננת סירבה לרשום את התינוק למעון - רק בשל מוצאו, ועל כן הם דורשים כמעט רבע מיליון ש'.

לפי כתב התביעה: האם ביקשה לרשום את א' למעון לפעוטות כדי שתוכל לצאת לעבוד. לשם כך היא נעזרה באחותה, שיצרה קשר עם מנהלת המעון בעיר, ושם, לטענת הדודה, נאמר לה כי יש מקום עבור אחיינה. לפי בני המשפחה, הגננת ביקשה כי השלושה יגיעו כבר ביום שלמחרת, מכיוון שבגן נותר מקום אחד בלבד. בהתאם לכך, ביום שלאחר השיחה עשה התינוק עם אמו ודודתו את דרכו אל המעון לצורך הרישום. מכתב התביעה עולה כי באותו הבוקר, בעודם בדרך למעון, התקשרה הגננת מיוזמתה כדי לוודא שהם אכן מגיעים, והיא אף העניקה הסברים כיצד למצוא את המקום.

כאשר לבסוף הגיעו התובעים אל המעון ונפגשו לראשונה פנים אל פנים עם הגננת, ניכרת הייתה ההפתעה בפניה. היא הבינה שהתובעים הם כהי עור, ממוצא אתיופי, מה שלא יכולה הייתה לדעת בשיחות הטלפוניות. לטענת האם ואחותה, ברגעים אלה שינתה הגננת את דעתה וטענה כי נפלה טעות וכי למעשה אין מקום פנוי במעון - ומשכך היא נאלצת לדחות אותן. השתיים ניסו להזכיר לה שהיא טענה כי יש מקום, אך הגננת סירבה בעקשנות לרשום את הילד לגן והן עזבו את המעון בבושת פנים.

כתב התביעה הוגש באמצעות מרכז תמורה - המרכז לקידום השוויון, המרכז הקליני משנה, ביה"ס למשפטים, המכללה למנהל, על ידי סטודנטיות .

מרשת מעונות "נאות מרגלית" נמסר בתגובה:

"טענה בדבר אי קבלת ילד בשל מוצאו הינה שקרית ביסודה. בכל מסגרות הרשת שוהים מאות ילדים אתיופים ללא הבדל. המקרה המתואר נבדק בהתאם להנחיית מנכ"ל הרשת ונמצא כי במעון הנוכחי שהו באותה עת כ־10 ילדים אתיופים וכי הטענה בדבר סירוב לקבלת הילד לוקה בחוסר אמינות. בנוסף נמצא כי הסירוב לקבלת הילד נבע מחוסר מקום בהתאם להנחיות מכסת הילדים המאושרת על ידי משרד הכלכלה".

היום עתיד להתפרסם דו"ח חריף של מבקר המדינה ובו התייחסות לגזענות ושנאה במערכת החינוך: "ההיסטוריה של העם היהודי מצווה עלינו לזכור מדי יום ביומו את התוצאות הנוראות של גזענות ושנאת האחר. עלינו לשנן את לקחי העבר ואת הסכנות הטמונות בזרעי הגזענות, שעלולים להתפשט בכל חברה אנושית, להכות שורש ולהצמיח גידולי פרא המתפשטים ומכלים כל חלקה טובה".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]