טענותיו המקדמיות של יו"ר ועד נמל אשדוד לשעבר אלון חסן, הנאשם בעבירות שוחד ומרמה, בדבר העיוות שנוצר בחקירה הפלילית נגדו נדחו. בית המשפט המחוזי קבע כי דיוני הוכחות בפרשת השחיתות בנמל אשדוד יחלו בשבוע הבא.

במרץ האחרון הגישה פרקליטות מחוז דרום (פלילי) כתב אישום חמור נגד חסן ונגד מעורבים נוספים, בשלל עבירות של לקיחת שוחד, בקשת שוחד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, קבלת דבר במרמה ועוד.

במקביל להגשת כתב האישום הוגש לבית המשפט הסדר טיעון בעניינם של שניים מהמעורבים בפרשה – יניב ואורי בלטר. לאחר שאישר בית המשפט המחוזי בבאר שבע את ההסדר, נמחקו השניים וכתב אישום מתוקן הוגש בעניינם של חסן, מנכ"ל הנמל לשעבר, שוקי סגיס וקרוב משפחתו של חסן, דוד חסן.

הטענות המקדמיות של השלושה הם כי יש לבטל את המשפט  מאחר וחקירת השחיתות נערכה בצורה מוטה - מי שניהל את החקירה היה קצין המשטרה לשעבר ערן מלכה, שהורשע מאז בעבירות של שוחד בתמורה למידע רגיש מחקירות במסגרת פרשת רונאל פישר. וכך כותבים הפרקליטים:

 "ניכר שהחוקרים עשו מאמצים רבים גם באמצעים לא ראויים כדי להשיג ראיות דווקא מהסוג הפלילי בעיקר נגד חסן, אבל יוצא גם נגד הנאשמים האחרים. המקור של אותה חקירה מוטה ייתכן מאוד שנעוץ רובו ככולו באותו קשר פסול שנרקם בין ראש צוות החקירה רפ"ק ערן מלכה, לבין מי שהתחזה להיות סנגורו של חסן, במובן זה שהוא פעל בניגוד לאינטרסים של חסן, חבר לראש צוות החקירה, הזין במידע שקיבל מחסן תוך הפרת חיסיון של יחסי עו"ד-לקוח, הוזן ממנו במטרה להרשים וגם להפחיד את חסן. התכלית של הקשר הפסול הזה היה להוציא כספים מחסן שלא כדין וגם לבנות תיק שבסופו של דבר יכניס כספים רבים מאוד לשני הקושרים הללו. הם משכו בחוטים בנקודה בראשית ביותר, באופן שכל מהלכי החקירה הושפעו מאותו קשר".

"החקירה "התנהלה באופן חריג" כשהמקור לאותו שיבוש הוא הקשר הפסול שבין פישר למלכה".

טענה נוספת שהועלתה על ידי הנאשמים ונדחתה נוגעת לאופן שבו נוסח כתב האישום. "כתב האישום צריך שיכיל עובדות המהוות עבירות ואילו כתב אישום זה כולל עובדות רבות שאינן מהוות עבירה ונועדו כדי לשתול בליבו של הקורא עוד לפני ששמע את הראיות תיאוריה מסוימת.  הובאו עובדות כדי ליצור "אוויר", ולהשחיר את פניו של חסן, וכפועל יוצא מכך, נטען כי יש למחוק את העובדות הללו.

קביעת השופט עדן:

לא ניתן להכריע בטענה זו בשלב זה של המשפט. מדובר בטענה שנטענה באופן כללי וככל שיבקשו הנאשמים להעלותה שוב בשלב מתקדם, לאחר שיובאו ראיות, רשאים הם לעשות זאת.

השופט עדן צידד בעמדת הפרקליטות וקבע כי "אינני מוצא בו אמירות אשר על פניהן יש מקום למחיקתן".

בשבוע הבא צפוי להתחיל משפטם של שלושת הנאשמים. שלב ההוכחות יחל בעדותם של חוקרי להב 433 שהיו מעורבים בחקירת הפרשה.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]