לפני מספר חודשים חשף אייל בן שמחון, עורך אתר אשדוד נט, את הרובע הנעלם באשדוד, רובע י"ד, שעל פי התוכניות ניתן לבנות בו כ-10,000 יח"ד על שטח של 980 דונם. בנוסף לשטח זה, גם חלק מרובע ט"ז, שטרם פותח, צפוי לכלול עוד 4400 יח"ד על שטח של 1100 דונם.

בנוסף, הרובע מאפשר התחברות נוספת של העיר לכביש 4 (כניסה ויציאה נוספת בדרום העיר). על פי התכנון, צפויה התחברות לכביש 4 משדרות יצחק רבין.

מדובר בתוכניות שכל אנשי המקצוע חשבו כי היא התבטלה ב1996, אך כאמור התחקיר גילה שלביטול אין תוקף חוקי והרובע זמין לבניה .

בעיריית אשדוד נדהמו מהתגלית והחלו לפעול במרץ כדי לקדם את התוכנית שעשויה לשנות את פני העיר.

הגלגלים רצים קדימה:

בחודש מאי 2016, זמן קצר לאחר חשיפת אשדוד נט, התקיימה ישיבה של ועד התכנון והבניה, שדנה בתוכנית להמשך פיתוח רובע ט"ז (החלק שלא פותח) ופיתוח רובע י"ד. בועדה דנו בשתי תוכניות, האחת היא בינוי רובע הנחל (במשולש החקלאי) והשניה היא פיתוח רובע י"ד וט"ז, כאשר העדיפות היא לאופציה השניה. פוטנציאל יחידות הדיור שיבנה ברובע י"ד וט"ז הוא עצום, מעל ל-15,000 יחידות דיור. באשדוד משוועים ליחידות דיור לזוגות צעירים, ובעירייה מתכוונים באמצעות רובעים אלה לתת להם מענה .

מקלות בגלגלים: רשות הטבע והגנים דורשים לשנות את הייעוד משטח למגורים לשמורת טבע


ברשות הטבע והגנים מבקשים כעת לקדם את התוכנית להפוך את שטח רובע י"ד וחלק מרובע ט"ז לשמורת טבע. התוכנית נידונה כבר בעבר, ואף הייתה הסכמה של עיריית אשדוד לתוכנית המוצעת.

ברשות רוצים כי ייעוד השטח יהיה שמורת טבע-
משטח למגורים, תחבורה ומסחר לשטח של שמורת טבע. המשמעות של שינוי הייעוד היא שלא יהיה ניתן לפתח את העיר באזור זה ולא ניתן יהיה להסדיר כניסה נוספת לאשדוד מכביש 4 לשדרות יצחק רבין.

הדיונה ושטח רובע י"ד - מה קורה שם כיום

ברשות הטבע והגנים כאמור מבקשים להחזיר את מעמדו של השטח למעמד של שמורת טבע כפי שחשבו שהצליחו לעשות כן ב1996.

מטרת שמורת טבע -  שטח מחיה וגידול של מיני חי שונים. מדובר בהמשך לשמורת ניצנים מדרום לאשדוד. השטח כיום מהווה בעיקר את רוכבי השטח ונהגי הטרקטורונים, ועד לאחרונה אף התקיימה במקום תחרות "מלך הדיונה", בו התחרו רוכבי שטח על טיפוס עם רכביהם על הדיונה הגדולה. מעת לעת מפרסמת המשטרה מבצעים נגד נהגי שטח, שנתפסו נוהגים בשטח, תוך שהם רומסים את מיני החי.

בעיריית אשדוד מתנגדים לתוכנית להחזיר את רובע י"ד וחלק מרובע ט"ז למעמד של שמורת טבע

כאמור, עד חודש אפריל 2016 היו משוכנעים בעיריית אשדוד כי שטחים אלה אבודים לבניה, וכי שינוי ייעוד הקרקע כבר נעשה ואושר בעבר. אך בעקבות חשיפת אשדוד נט, בעיריית אשדוד החליטו להתנגד, בכל האמצעים העומדים לרשותם, בתוכנית להפוך את השטח לשמורת טבע.

בעירייה מציינים כי התוכנית מבקשת לבטל פוטנציאל לבניית 15,000 יח"ד שכל כך נחוצות להתפתחותה של העיר, וכי מדובר בעתודת הקרקע האחרונה של אשדוד.

גם במחלקת התשתיות של העירייה מתנגדים לתוכנית, שמבקשת בין השאר לבטל את הכניסה הרביעית המתוכננת לעיר. על פי מחלקת התשתיות, שתי הכניסות הקיימות כעת עמוסות ביותר, בנוסף מתוכננת גישה ישירה מכביש 4 לנמל החדש. במחלקת התשתיות מציינים כי ישנה חשיבות רבה בתכנון כניסה ויציאה נוספת בדרום העיר. "כביש כניסה חדש יפתור בעיות אקולוגיות של זיהום אוויר וגם בעיות בטיחותיות", אומרים במחלקת התשתיות.

בחוות הדעת של מהנדס העיר לועדה המחוזית, הוא ממליץ לדחות את התוכנית של רשות הטבע והגנים:

"התוכנית המוצעת מצמצת את עתודות הקרקע בעיר, ונוגדת את המדיניות העירונית", נכתב בחוות הדעת. עוד מציין מהנדס העיר כי השטח המדובר מיועד להגדלת יח"ד בעיר ומתן מענה לזוגות צעירים, שמחפשים כעת פתרונות מגורים מחוץ לאשדוד.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]