לפני כשנה, ביולי 2015, הטיסה האם, ללא ידיעת האב, את ביתם המשותפת לבית הוריה לעיירה שאמברי שבצרפת. האב פנה למשרד עורכי הדין שחף ושות' המומחים לגירושין במטרה להכיר בבת כחטופה. עו"ד גיל שחף ועוזרת המנכ"ל עו"ד מורן שחור טסו עם האב לצרפת לצורך הדיון בבית המשפט.

בדיון הראשון, בחודש אפריל השנה, השופטת אישרה את בקשת האב לפגוש את ביתו וכך נפגש עמה לאחר 9 חודשים בהם רק התכתבו באפליקציית הודעות. בחודש יוני, בדיון השני בבית המשפט בעיירה שאמברי, החליטה השופטת כי הבת נחטפה על ידי האם וכי עליה להחזיר את הבת לישראל. בפסק דין המתפרס על פני 12 עמודים מנמק בית המשפט את נסיבות חטיפתה של הילדה ומכווין ליישום אמנת האג הבינלאומית להחזרת ילדים חטופים.

עו"ד גיל שחף סיפר: בפסק הדין מתייחס בית המשפט למציאות הביטחונית בישראל, עת בדיון שנערך בעניין חטיפת הילדה האם העלתה טענות כי קיים חוסר יציבות ביטחונית בישראל וכי המדינה נתונה להתקפות טילים וכן כי מקום מגורי הילדה בדרום נמצא בקרבת הגבול עם עזה. בית המשפט שלל טענה זו תוך ציון כי 'על אף שניתן להבחין בעימותים ובמהומות בתחומים הגאוגרפיים, אין בהם כדי לשבש את מהלך החיים התקין, ובסופו של דבר מצב זה היה קיים כבר בעת התמקמות הזוג בישראל הוא לא מנע את הישארותם שם בהמשך אף לאחר לידת הילדה'. בית המשפט קיבל את כל הטענות שהעלינו ולבסוף פסק לטובת האב".

עוד נכתב בפסק הדין: "החזקת הילדה מיכּה בצרפת אינה חוקית על פי אמנת האג, כי אין מקום להחיל את המקרים החריגים של אי ההחזרה, יש להחזיר לאלתר את הילדה מיכּה למקום מגוריה הרגיל בישראל, האם תישא בעלויות כרטיס הטיסה ובנוסף תשלם לאב את הוצאות המשפט. במידה שהאם לא תקיים את ההחלטה תוך 15 יום, האב יהא רשאי להגיע לאסוף את הילדה מיכּה כדי להחזירה לישראל ובמקרה הצורך יהא רשאי לסיוע של כוחות הסדר והביטחון".

לאחר קבלת פסק הדין, האם לא החזירה את הילדה לישראל והאב, מלווה בעורכת דינו, מורן שחור, הגיעו לצרפת לקחת את הבת, בהתאם לפסק הדין. כאשר הגיעו הופתעו לגלות כי האם נעלמה שוב והמשטרה המקומית, התובע הכללי, ואף מדינת ישראל, אינם מעוניינים לעזור להם לקיים את פסק הדין שנקבע על פי אמנת האג עליה חתומות שתי המדינות.

"השניים ניסו לאתר את הילדה אך האם נעלמה ממקום מגוריהן וניסתה להתחמק מכוחות הסדר והביטחון" סיפר עו"ד שחף. "הפעלנו גורמים רבים על מנת לסייע באיתור הילדה והבאתה ארצה, בין היתר נשכרה עורכת דין מקומית נוספת על מנת להשיג יתרון משפטי לוקאלי נוסף, הופעלו התובע המשפטי, מגשר מתחום דיני המשפחה, תחנות משטרה, בית המשפט המוסמך, הרשות המרכזית מטעם משרד המשפטים, חוקרים פרטיים שניסו לאתר את הילדה וכו'. לאחר לחץ שהופעל על הגורמים השונים אותרה הילדה".

לאחר שאותרה הילדה עם האם, החליטו במשרד שחף ושות' להמשיך ולפעול במטרה להחזיר את הילדה לישראל במהרה. כעת, שוקלים במשרד עורכי הדין לפנות אף לבג"ץ כנגד הרשויות השונות בישראל אשר, לטענתם, לא פעלו מספיק על מנת להביא לאכיפה של פסק הדין שהתקבל בצרפת.

"אמנת האג להחזרת ילדים חטופים הנה אמנה בינלאומית עליה חתומות מספר מדינות,  ביניהן ישראל וצרפת. הרשויות בישראל מחויבות מכוח האמנה לעשות את מיטב יכולתם ולפעול במלוא המרץ על מנת להשיב את הילד שנחטף ממדינתם למדינה זרה. כך גם צרפת כמדינה נחטפת מחויבת מכוח האמנה לפעול על מנת להשיב את הילד שנחטף לתחומה" מסר עו"ד שחף וסיכם "מדובר במקרה שאינו מקרה אישי בין אב-אם- ילדה מדובר בעניין המתנהל בין מדינות ומדינת ישראל על גופיה מחויבת כלפי אזרחיה".  

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]