קבינט הדיור אישר היום בנייה למגורים באזורי תעסוקה ומסחר.

בבחינה שנערכה מול ועדות התכנון עלה כי קיים עודף תכנוני משמעותי לא ממומש בשטחי תעשיה ומסחר. עודף זה נשען על תוכניות גדולות למסחר ותעסוקה ברשויות המקומיות, מה שמקשה על הגדלת היצע הדיור ומונע עירוב שימושים.

הוחלט כי ועדות מקומיות עצמאיות יוסמכו לבצע שינוי ייעוד מתעסוקה למגורים כך שזכויות הבנייה שיינתנו למגורים לא יעלו על 20% מהשטח שניתן לבנייה בתוכנית המקורית.

במצב הנוכחי לרשויות המקומיות אין סמכות לבצע שינויי ייעוד במתחמים המיועדים לתעסוקה ומסחר גם אם הוסמכה כוועדה מקומית עצמאית.

שינויי ייעוד הוא לרוב הליך ארוך ומתמשך ולא מתאים לדינמיות הנדרשת בהליכים לחידוש המרחב העירוני. לפיכך מוצע גם להסמיך ועדה מקומית עצמאית וועדה עצמאית מיוחדת לאשר שינוי ייעוד בהליך תכנוני בתכניות בייעוד תעסוקה, מלאכה או מסחר בבניינים שהושלמה בנייתם, כאשר זה נועד להמרת הייעוד לייעוד למגורים בשכירות.

מקשים על העירעורים:

פעולה נוספת שנועדה לייעל הנפקת היתרי הבנייה ומימושם מתייחסת לוועדות הערר שהפכו בשנים האחרונות לחסם משמעותי בנושא.

על פי ההצעה החדשה, מגיש הערר יחויב לשלם לצד שכנגד את הוצאותיו בהליך אם נמצא שהערר שהוגש לא היה בתום לב או שערר מוצדק לפי העניין וכי חיוב בהוצאות יהיה ניתן לביצוע בהליכי הוצאה לפועל. בכך מצפים באוצר כי מגישי הערר ישקלו פעם נוספת האם כדאי להם להגיש ערר, מה שיביא לצמצום במספר הבקשות.

בנוסף, בשנים האחרונות הפכו ועדות הערר לחסם משמעותי המביא לעיכוב של מימוש היתרי בנייה, ומקשה על הגדלת היצע הדיור. במטרה לייעל את פעילות וועדות הערר מוצע להעניק להן סמכות לחייב את מגיש הערר או את המשיב לשלם לצד שכנגד את הוצאותיו בהליך אם מצא שהערר שהוגש לא היה בתום לב או שהערר מוצדק לפי העניין וכי חיוב בהוצאות כאמור יהיה ניתן לביצוע בהליכי הוצאה לפועל.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]