בעקבות תלונה של הורים בגן באשדוד ללשכת הבריאות אשקלון על מספר מקרים של תחלואה  בקרב ילדי גן שמנוהל ע"י עיריית אשדוד, יצא צוות לביקור בגן.

מהבדיקה עולה כי בשלב זה-  ל 2 ילדים נמצאו חיוביים לשיגלה בבדיקת צואה - טרם התקבלו תוצאות של ילדים אחרים.

לאור התוצאות -  הרופאה של משרד הבריאות המליצה על סגירת הגן על מנת למנוע המשך התפשטות המחלה בקרב ילדי הגן.

המלצה הועברה למנהלת מחלקת גני ילדים בעירית אשדוד בצירוף דו"ח ביקורת תברואית והנחיות משרד הבריאות לשמירת כללים בסיסיים למניעת התפשטות מחלות מעיים במוסדות חינוך.

מחר וביום ראשון הקרוב מפקחת מחוזית תבצע ביקורות נוספות בגן.

לשכת הבריאות תמשיך במעקב לגבי מקרים חדשים.

הגן נסגר באופן זמני על מנת להפסיק את שרשרת ההדבקה ולמנוע הידבקות ילדים בריאים במחלה, כיוון שהמחלה מאוד מידבקת.

מהו חיידק השיגלה -

מדובר בחיידק מדבק ביותר ומספיק מגע קל כדי שיעבור בין ילדים או מבוגרים. 

החיידק יכול להגיע דרך מזון שעומד בחוץ ומשמש כמצע לחיידקים.

החיידק נמצא בעיקר במים או במזון שזוהם בצואה ועלול לגרום למגיפה.

החיידק נפוץ במדינות עניות או  עם היגיינה לקויה.

מהן הסכנות בהידבקות בחיידק שיגלה?

הסכנה השכיחה ביותר היא סכנת התייבשות הנגרמת בשל איבוד נוזלים ומלחים. ילדים קטנים ותינוקות נמצאים בסיכון יתר. המאפיינים של ההתייבשות הן מתן שתן מועט וכהה, בכי נטול דמעות, עור וריריות יבשים, מרפס שקוע, אפאתיה וישנוניות.

במקרים קיצוניים, החיידק עלול לפגוע במערכת העצבים. אם מתרחשת פגיעה במערכת העצבים, התסמינים שלה הם כאבי ראש, תחושת בלבול, קישיון עורף ואף הזיות ופרכוסים.

מה עושים כאשר מתחילים התסמינים ומהו הטיפול?

במקרים של סימני התייבשות קשה (ישנוניות)  יש להביא את הילד בדחיפות למרפאה או למוקד חירום לקבלת טיפול. כאשר ההתייבשות קלה עד בינונית, ניתן להשקות בתמיסה של מלחים דרך הפה (לדוגמה מינירלי או הידרן).

במידה ורואים דם בצואה, או שיש שלשול מרובה, מומלץ לגשת לרופא. עדיף להגיע עם טיטול לדוגמא. יתכן שהרופא ישלח אתכם לבצע תרבית צואה, ועל פי בדיקתו יוחלט אם להתחיל במתן טיפול אנטיביוטי או להמתין לתוצאות התרבית.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]