קשה קשה לרכוש דירה בישראל ופתרון למצוקה הקשה עדיין לא נראה באופק. בינתיים, אלפי צעירים אשדודים עוזבים את העיר ורוכשים דירות בעיר הסמוכה אשקלון, שם מחירי הדירות גבוהים, אבל עדיין ברמה שזוגות צעירים יכולים לרכוש קורת גג. 

רק כדי לסבר את האוזן לאוזלת היד של ממשלת ישראל בשנים האחרונות, נזכיר את תוכניתו המהפכנית של ראש העיר אשדוד, ד"ר יחיאל לסרי. מיד עם בחירתו בקדנציה הראשונה הקים לסרי ועדה מיוחדת שתבנה תוכנית להצפת השוק במאות ואף אלפי דירות קטנות במחירים שפויים. אחרי עבודה לא קלה, הועדה המליצה על תוכנית, תוך קביעת מחירי דירות וגודל דירות בכל פרויקט שירצה להגדיל את זכויותיו. אלא שהתוכנית מעולם לא יצאה אל הפועל, היועץ המשפטי ומשרד הפנים הבהירו כי לא ניתן לבצע את התוכנית ללא שינוי חקיקה, שינוי שכבר שנים איש לא יוזם אותו, אולי כי אין לאיש ממש אינטרס להוריד את מחירי הדירות, לעולם לא נדע.

באשדוד בינתיים ממתינים, יוצרים מאגר דירות קטנות, ממתינים לשינויים בחקיקה, מחכים שמישהו יחשוב על הזוגות הצעירים, על חסרי הדיור ובאלה שלא נולדו לאבות ואמהות מיליונרים.

דוח מבקר המדינה, שבדק את מחדל טיפול הממשלה בבעיית הדיור בישראל, קבע כי מחירי הדירות עלו משנת 2009 בכ-55% בממוצע ארצי.

אתר אשדוד נט ביצע השוואת מחירי הדירות, ההשוואה נעשתה באתר מדלן – שמנתח את שוק הנדל"ן עבור רוכשי דירות, ונתוניו מבוססים על עיבוד נתוני רשות המיסים. הממצאים, איך לומר בעדינות, מאוד לא פשוטים.

השינוי במחירי הדירות באשדוד מתחילת שנת 2008:

דירות שני חדרים, מחיר ממוצע בתחילת שנת 2008 עמד על 308 אלף שקל. בסוף שנת 2014 עמד מחיר דירת שני חדרים על 616 אלף שקל! מחיר הדירה עלה ביותר מ-100% בתוך שבע שנים.


דירות שלושה חדרים, מחיר ממוצע עמד בתחילת שנת 2008 על 500 אלף שקל בממוצע. בסוף שנת 2014 עמד מחיר דירת שלושה חדרים על 970 אלף שקל בממוצע (מחיר דירה חדשה 1.172 מיליון שקל). מחיר הדירה כמעט והכפיל את עצמו בשבע שנים, גם כן עליה של כמעט 100%.

דירות ארבעה חדרים, מחיר ממוצע עמד בתחילת שנת 2008 על 755 אלף שקל. בסוף שנת 2014 עמד מחיר דירת ארבעה חדרים על 1.33 מיליון שקל בממוצע (מחיר דירה חדשה 1.617 מיליון שקל). גם כאן מדובר כמעט בהכפלת מחיר הדירה.

דירות חמישה חדרים, מחיר ממוצע עמד בתחילת שנת 2008 על 967 אלף שקל. בסוף שנת 2014 עמד מחיר דירת חמישה חדרים על 1.796 מיליון שקל בממוצע (מחיר דירה חדשה 1.998 מיליון שקל). מחיר הדירה כמעט והכפיל עצמו.

צילומי מסך: אתר מדלן המנתח את שוק הנדל"ן עבור רוכשי דירות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]