קבינט הדיור של הממשלה בראשות שר האוצר יאיר לפיד דן ברשימה מפורטת של מתחמי הדיור הגדולים שישווקו בשנתיים הקרובות (2014–2015).

מהרשימה עולה כי המדינה מתכוונת לשווק קרקעות לבניית כ־65 אלף יחידות במחוזות המרכז, תל אביב, ירושלים וחיפה.

מרבית המתחמים (כ־70% מהדירות) מתוכננים לשיווק ב־2015.

במחוז המרכז ישווקו קרקעות לבניית כ־26 אלף יחידות דיור, כאשר המאסות הגדולות ישווקו במחוז מרכז: ראשון לציון (5,550 דירות בשלושה מתחמים, כולל חלק מצריפין), ראש העין (5,000 דירות בכמה מתחמים), יבנה (2,300 דירות), מערב רמלה (2,300 דירות), מודיעין (3,400 דירות בשני מתחמים), הוד השרון (500), נתניה (700), גדרה (1,350), גן יבנה (1,340 דירות), כפר יונה (1,300 דירות), ושהם (1,000 דירות).

ביישובים פרדסיה, וביישובי עמק חפר ישווקו קרקעות לכ־1,500 יחידות דיור בסך הכל.

במחוז ירושלים (הכולל גם את נפת אשקלון) ישווקו קרקעות לבניית כ־26 אלף יחידות דיור, מתוכן קרקעות ל־4,500 דירות באשקלון, כ־3,800 בקריית גת, וכ־7,600 יחידות דיור בבית שמש.

השאר ישווקו בירושלים, מבוא בית"ר, צור הדסה ומבשרת ציון.

במחוז תל אביב ישווקו קרקעות לכמעט 7,000 יחידות דיור, מתוכן כ־3,000 במתחם גליל ים בהרצליה (שישווקו ב־2015), כ־470 דירות בחוף בת ים, 560 בקרית אונו וכ־2,800 בתל אביב־יפו עצמה.

במחוז חיפה ישווקו קרקעות לבניית 5,228 יחידות דיור בכמה יישובים, אך לא בחיפה עצמה, מתוכן כ־2,900 ביישוב חריש, כ־1,800 בפרדס חנה־כרכור (לרבות שטחי מחנה 80, שמיועדים לשיווק בסוף 2015), ו־600 ביקנעם).

בתגובה לגזרה, יו"ר ארגון הקבלנים במחוז אשדוד והשפלה, עו"ד ורד צרפתי זבולון, שלחה מכתב כועס לשר השיכון והבינוי, אורי אריאל 

"בתחילת השבוע פורסם כי משרדך הגיע להבנות ראשוניות עם רשות מקרקעי ישראל ומשרד האוצר, וכי בקרוב יצאו מכרזים ראשונים להחכרת קרקעות המיועדות לבניית דירות במסגרת "מחיר מטרה", שבהם ייקבע מחירה הסופי של דירה על ידי המדינה.

על פי הפרסום הקרקעות מיועדות לשיווק נמצאות במחוזות המרכז, תל אביב, ירושלים וחיפה. נתון זה מוביל אותי למסקנה כי שוב פעם שכחו את אשדוד. אשדוד מנותקת מהתודעה של אנשי הציבור ברמה הארצית.

כשר בממשלת ישראל ובוודאי כשר השיכון והבינוי מוטלת עליך החובה לדאוג לפתרונות הדיור בכל הערים בארץ ולייצר "יש מאין" במקומות בעלי מצאי קרקע מוגבל.

אם באשדוד מלאי הקרקעות בבעלות המדינה מצומצם, אין זה אומר שיש להזניח ולא לטפל בסוגיית הדיור באשדוד. מיעוט בקרקעות המדינה פירושו שצריך להקדיש משאבים רבים יותר במציאת פתרונות אלטרנטיביים – ויש כאלה.

ביכולתה של המדינה להכריז על רובע שלם כמיועד לפינוי-בינוי, ולהשקיע במשאבי תכנון ובכדאיות היזמים להיכנס לפרויקטים שיגדילו את מצאי הדירות.

בשנים האחרונות מספר הדירות אשר הוצעו לשיווק באשדוד היה מצומצם מאוד, דבר שהגביר את הלחץ לעליית מחירי הקרקעות ומכך גם לעליית מחירי הדירות.

אשדוד, העיר החמישית בגודלה, סובלת ממצוקת דיור ורבים מצעיריה עוזבים אותה. ברחבי העיר ומסביב לה ישנן קרקעות בלתי מנוצלות העשויות להכיל אלפי זוגות צעירים.

ניתן להיעזר במגוון פתרונות החל משינוי יעוד של קרקע וכלה בהשבחת קרקעות קיימות ויצירת תמריץ ליזמות לבנייה למגורים על מנת להוציא את הקרקע לשיווק ולהגדיל את היקפי הבנייה.

אבקש את תשומת לבך לסוגיה זו וטיפולך אל מול קברניטי העיר אשדוד לייזום וקידום תוכניות שיתנו פתרונות הולמים לתושבי העיר".

 

יוזמה של משרד השיכון - דירות במחיר מפוקח

עוד כחודש צפויים לצאת המכרזים הראשונים להחכרת קרקעות המיועדות לבניית דירות במסגרת תכנית "מחיר מטרה", שבהם ייקבע מחירה הסופי של דירה על ־ ידי המדינה.

הכוונה היא שמעתה רוב הקרקעות לבנייה למגורים יוחכרו בדרך זו, כאשר הנוסח המוצע של החוזים במכרזי "מחיר מטרה" כבר מוכן.

הרעיון הוא  לחייב את היזמים למחיר סופי קבוע מראש עבור 80% מהדירות בכל פרויקט שיוקם על קרקע ששיווקה המדינה (בעיקר רשות מקרקעי ישראל).

כך לדוגמה, בפרויקט מגורים בן 100 יחידות דיור, 80 דירות בנות 4 חדרים בשטח של 100 מ"ר יימכרו במיליון שקל לכל היותר, ו־20 דירות, בעיקר מיוחדות כמו דירות גן ופנטהאוזים, יתומחרו על ידי היזם עצמו.

המטרה הסופית היא להוריד את מחירי הדירות החדשות, המהוות כ־23% משוק המגורים בישראל, ולמשוך אליהן קונים. כך ייאלצו מוכרי הדירות יד שנייה, המהוות 77% מכלל העסקאות למגורים בארץ, להוריד את המחירים אף הם.

ממשרד השיכון נמסר בתגובה כי "'מחיר מטרה' הנה שיטה חדשנית לשיווק קרקע שצפויה להשפיע על הורדת מחירי הדירות בצורה משמעותית. זאת, באמצעות פעילות בהיקפים גדולים של מכרזים שיקבעו מראש מחיר סופי מוזל לדירות - מה שישפיע על מחירי דירות חדשות ויד שנייה כאחד בכל רחבי הארץ. הנושא נידון בימים האחרונים בשיתוף פעולה עם משרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל ויש הסכמה עקרונית על השיטה, אך כאשר נגיע להחלטה, נודיע על כך".

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "'מחיר מטרה' הוצגה ברמה העקרונית למשרד האוצר על ידי משרד השיכון. הנושא נמצא בבחינה מקצועית".