בשנת 2007 הגיש המשרד להגנת הסביבה כתב אישום נגד חברת פטרוכים על הזרמת שפכים לא מטופלים למערכת הביוב העירונית. על פי כתב האישום, במספר הזדמנויות בשנת 2005 נצפו באזור המפעל זרימות לכיוון מערכת הביוב העירונית, שבבדיקות שבוצעו התגלו כי הם מכילות חומרי הדברה ושאריות תרופות.

מדובר לכאורה בחומרים שהוזרמו לביוב ע"י מפעל פטרוכים שעיקר עיסוקו בהשבת חומרים המגיעים אליו ממפעל אסיא לצורך זיקוק. מפעל פטרוכים חשוד לכאורה שבמקום לפנות פסולת החומרים המזוקקים לאתר רמת חובב הוא אחראי להגעת הפסולת באורח פלא למערכת הביוב של גן יבנה ומשם למכון טיהור השפכים.

בשנת 2009, אחרי ש-25 עובדי המפעל,  זכו העובדים למכתב פיטורין שבו נכתב שעקב בעיות בנושאי איכות הסביבה, הוחלט לסגור את המפעל. אחד העובדים במפעל פטרוכים הוא א', בן 50 פלוס שעד אותו היום התפרנס בכבוד. לאחר קבלת מכתב הפיטורין, לפני שלוש שנים, הוא שאל את כתב אשדוד נט: "מה אני יעשה בגילי? מי יקבל אותי לעבודה?" א' עבד במפעל מעל ל- 10 שנים והוא לא ידע כיצד יתפרנס לאחר פיטוריו.

מפעל פטרוכים פעל באזור התעשיה הצפוני של אשדוד מעל ל- 25 שנה ומרבית העובדים הם תושבי אשדוד המועסקים בו כבר שנים רבות. בעקבות הגשת כתב האישום וכן הליכים שננקטו על ידי איגוד ערים לאיכות הסביבה ועיריית אשדוד לשלילת היתר הרעלים של המפעל, ספק גדול שעבד אותה העת עם המפעל הפסיק את פעילותו עם המפעל, מה שהוביל לסגירת המפעל.

לפני ימים אחדים, ארבע שנים לאחר סגירת המפעל, מזכה בית המשפט את מפעל פטרוכים מכל האישומים נגדו. בית המשפט מקבל את טענות המפעל ובא כוחו, עו"ד תומר צידון, שנפלו ליקויים קשים בלקיחת הדוגמאות עליהם מתבסס כתב האישום. כך לדוגמא, אחת הדוגמאות שנלקחה, הגיעה רק לאחר 11 יום לבדיקת מעבדה. בנוסף, הדוגמים שביצעו את הדיגומים, שעל פי תוצאותיהם הוגש כתב האישום, לא ידעו לתאר את בור הניקוז ממנו נלקחו הדיגומים, היכן היה ממוקם ואת הקשר למפעל.

במהלך המשפט טען עו"ד צידון, שייצג את מפעל פטרוכים, כי אל בור הניקוז העירוני הוזרמו רק שפכים סניטרים מהמשרדים של המפעל, בעוד הצינור שהוביל בעבר שפכים מהפעל לבור הניקוז נסתם בבטון לאחר אירועי חקירה קודמים, כל זאת על מנת למנוע משפכים לא מטופלים להגיע לבור הניקוז העירוני. עוד נטען על ידי המפעל, כי בסמוך לבור הניקוז שנדגם ישנם מפעלים כימיים נוספים, וכי תוצאות הדיגום יכולות להצביע על הזרמת השפכים דווקא ממפעלים אלה.

שופט בית המשפט בקרית גת, פבל אקסלרוד, החליט בהכרעת הדין המפורטת, לזכות את מפעל פטרוכים ואת הבעלים מכל האישומים נגדם, תוך שהוא מקבל את טענות הסניגור של המפעל, לליקויים בהליך הדיגום, שהובילו לטענתו לאישום מפעל פטרוכים בהזרמת שפכים כימיים למערכת הביוב העירונית.

כאן המקום להזכיר כי נגד המפעל הוגשו שני כתבי אישום על ידי המשרד להגנת הסביבה, ובשניהם זוכה המפעל על ידי בית המשפט.

עו"ד תומר צידון, סניגורם של מפעל פטרוכים: "מדובר בחברה שהמשרד להגנת הסביבה הגיש נגדה שני כתבי אישום, לכאורה לא קלים, אבל בשניהם זוכתה החברה מכל האישומים נגדה.   אלא שהעובדה שהמפעל באשדוד נסגר ועובדיו נאלצו ללכת הביתה לפני כארבע שנים – למרבה הצער זו כבר עובדה בלתי הפיכה".

לקריאת הכרעת הדין המלאה לחצו כאן.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]