במהלך מבצע עמוד ענן, בהוראת פיקוד העורף, הופסקה הפעילות במוסדות החינוך והפנאי בעיר. בין השאר לא פעלו הצהרונים ולא התקיימו חוגים.

בחברה העירונית לא השיבו כספים להורים, אך קיימו ימי השלמות במהלך השנה לאותם הימים שהיו חסרים. בעקבות אי השבת הכספים הגישה תושבת העיר תובענה להחזר כספי על סך 322 ₪ מהחברה העירונית. בנוסף היא הגישה בקשה להכיר בתביעתה כתביעה ייצוגית על סך 2,200,000 ₪ בשם כ- 10,000 ילדים המקבלים שירותים שונים מהחברה העירונית הכוללים צהרונים, חוגים ואירועי תרבות.

החברה העירונית, בכתב ההגנה שהגישה לבית המשפט, ביקשה שלא לאשר את התביעה כייצוגית. בחברה העירונית השיבו לבית המשפט כי "בעקבות אי פעילות הצהרונים במשך 6 ימים במהלך מבצע "עמוד ענן" נערכה ישיבה משותפת של מנהלי המתנ"סים במשיבה, אשר בה נדונו דרכים ולו לפנים משורת הדין בלבד - להוספת ימים ושעות של פעילות בצהרונים כנגד הימים שהוחסרו כפי הצורך ואכן בעקבות ישיבה משותפת זו, חלק ממנהלי המתנ"סים החליטו על הוספת ימים ושעות של פעילות בצהרונים כבר במהלך חופשת החנוכה בים התאריכים 9/12/12-16/12/12, דהיינו זמן ניכר קודם שהוגשה התובענה דנן".

בנוגע למרכזים קהילתיים שלא החזירו ימים, ציינו בחברה העירונית כי "בכל הנוגע למרכזים קהילתיים שלא החזירו ימים/שעות פעילות של צהרונים, כנגד כל ימי מבצע "עמוד ענן" שבהם לא התקיימה פעילות הצהרונים, המשיבה הודיעה על נכונותה העקרונית - לפנים משורת הדין - לערוך בסוף שנת הלימודים התחשבנות בנוגע למספר הימים החסרים ולתת החזר כספי יחסי".

השופט אריאל ברגנר מבית משפט השלום באשדוד, שדן בבקשה, החליט לדחות את הבקשה להכיר בתביעתה של התושבת כתביעה ייצוגית. בהחלטתו כתב השופט ברגנר: "לעניות דעתי, ראוי היה לאפשר למשיבה להשיב הימים, בימים אחרים, עד לתום השנה ולחילופין היה ולא יושבו הימים, לפנות להשבת הכסף, בטרם הגשת התביעה הנדונה בפני כעת וכל זאת במקביל לטענת המשיבה לפיה השיבה למבקשת את כלל הימים ואינה חייבת לה דבר."

בהמשך החלטתו כותב השופט ברגנר: "היה ואכן יוכח כי הושבו כלל הימים כפי שטוענת המשיבה, אין כל בסיס לתובענה שעה שלא מצאתי כל פגם בהשבת הימים שהוחסרו בימי מבצע "עמוד ענן" בימים חלופיים אחרים דווקא ולא בשווי כספי וזאת במיוחד לאור העובדה כי מדובר בנסיבות שאינן תלויות במשיבה וכי סביר להניח כי עריכת התחשבנות והשבת כספים לכל פרט ופרט תהיה דרישה בלתי סבירה כאשר ניתן לחילופין להשיב בימי פעילות נוספים, וזאת ללא התנגדות הצרכנים."

בסופו של יום מחליט השופט ברגנר לדחות את הבקשה להכיר בתביעה כתביעה ייצוגית.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]