מדובר בעונש חסר תקדים בחומרתו, זאת לנוכח חוות דעת פסיכיאטרית שהוצגה לצדדים במהלך הדיונים בעניינו של הנאשם.

הפרקליטות ניהלה את תיק הרצח במשך שנתיים, נשמעו כל העדים, וכשהתקבלה חוות הדעת הפסיכיאטרית - נערך הסדר טיעון שבמסגרתו הנאשם הודה והורשע ברצח.

בהחלטת בית המשפט פורטו גם אירועי אותו הלילה שבו קיפח חדד את חייו. "מדובר באירוע שהתחיל בוויכוח סתמי בין שני חברים ונגמר בדקירות סכין ושימוש במכשיר 'שוקר'. הנאשם דקר את המנוח באמצעות סכין מספר פעמים, הכה אותו ובעט בו, בכוונה לגרום למותו, תוך כדי שהמנוח מנסה להתגונן, צועק, בוכה ומתחנן שהנאשם יניח לו, קורא לעזרה וצועק 'הצילו. המנוח ניסה להתרומם והנאשם דקר אותו דקירה נוספת בבטן, בכוונה לגרום למותו. המנוח פונה לבית החולים כשהוא במצב אנוש, מחוסר הכרה ומונשם, לאחר שאיבד דם רב כתוצאה מהדקירות שדקר אותו הנאשם. כל נסיונות ההחייאה כשלו".

 מפרקליטותיו של עשור, עורכות הדין רוויטל סוויד ומרב גרינברג, נמסר: "מדובר בתיק רצח מובהק שנסיבותיו חמורות במיוחד. מרשנו נטל שוקר באמצעותו הכריע את המנוח ולאחר מכן דקר המנוח 16 דקירות בכל חלקי גופו. בית המשפט קבע בגזר הדין, לאחר ששמע כל עדי התביעה ואת עדות הנאשם, כי נסיבות האירוע מלמדות כי הנאשם חפץ במותו של המנוח וכי אין ספק שמדובר ברצח בכוונה תחילה".

  "יחד עם זאת", ציינו הפרקליטות, "הצלחנו לשכנע בטיעוננו את בית המשפט, במסגרת הסדר, להסתפק בעונש מופחת של 25 שנות מאסר ולא להטיל מאסר עולם שהוא עונש חובה בתיק רצח.

מדובר בהישג חריג ויוצא דופן בתיק רצח. הפרקליטות טענה במסגרת טיעוניה לעונש כי מבחינתה זהו תיק רצח ומשפחת המנוח אשר ללא ספק חוותה אובדן נוראי של בנם התנגדה אף היא לכל הסדר טיעון ואף הביעה תרעומת על הפרקליטות ודרשה לערער".

 קורין חדד, אימו של דוד חדד שנרצח הפגינה מול בית המשפט המחוזי נגד עסקת הטיעון עם אליהו עשור, שהודה ברצח בנה.  ההפגנה אורגנה על ידי ארגון משפחות נרצחים ונרצחות.  


בשיחה עם אשדוד נט, זועמת קורין חדד על הסדר הטיעון, שלדבריה אינו ראוי. "יום אחד הגיעו ואמרו שעשו עסקת טיעון. אמרו לנו שעשור יקבל מקסימום 25 שנה, אולי אפילו פחות. הבן שלי לא זכה לכזה חסד, למה הרוצח צריך כזה? אני ממש לא מבינה איזה צדק זה. 

עוד מספרת חדד על ההתרסקות לאחר רצח בנה, ועל ההתנצלות של עשור בבית המשפט, שממש לא שיכנעה אותה. "במסגרת הסדר הטיעון התנצל עשור על מעשה הרצח. הוא דיבר כל כך חלש שאפילו לא הצלחתי לשמוע מה אמר. עמדתי מול בית המשפט ושאלתי את עשור ישירות "למה"? אבל הוא רק פרץ בבכי בלי לומר מילה. מאז הרצח פשוט התרסקנו ואת אף אחד לא מעניין מה הם תחושותינו. רק כאשר אמרתי את הדברים בבית המשפט, רק אז התחילו להתעניין בנו. מה שאני רוצה זה שייתיחסו לעשור בדיוק כמו שהתייחסו לרוצח יצחק רבין".

יו"ר ארגון משפחות נרצחים ונרצחות, לרה צינמן: "בישראל, לאחרונה, לא חולף שבוע מבלי שהפרקליטות מקבלת החלטה לחסוך זמן וכסף על חשבון הקורבנות ומשפחותיהם, ולסגור תיק רצח בעסקת טיעון. העסקה שנחתמה עם עשור מוכיחה שמדובר במגמה הולכת וגוברת; על עשור לא נגזר מאסר עולם אף שתקף את חדד בסכין ובשוקר חשמלי וכוונתו להמית את עשור היתה מובהקת, ואף שלא אובחן כלוקה בהפרעה נפשית כלשהי, מקרה שלא הכרנו בעבר. משפטי רצח הם לא מקום ראוי לחסוך בו זמן וכסף, והאופן הציני שבו הם מתנהלים, כאשר שני הצדדים יודעים שאין כוונה לנהל משפט, אלא לחתום על עסקה, מערער את אמון הציבור במערכת המשפט וגובה מחיר יקר, של כסף, ושל חיי אדם".

אנשי זק"א בזירת הרצח של דוד חדד באשדוד:

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]