אסותא באשדודלפני פחות משבוע הזהרנו פה באשדוד נט מפני התפשטות מחלת קדחת הנילוס המערבי ברחבי הארץ, וכעת מתברר כי החולה הראשון שנפטר השנה מהמחלה - נפטר בבית החולים באשדוד. החולה, קשיש בן 76 תושב אשדוד, הגיע לבית החולים עם תסמיני המחלה במצב קשה מאוד.  

כתבת כאן 11, שדיווחה הערב לראשונה על מקרה המוות שאירע לפני שלושה וחצי שבועות באשדוד, ציינה כי החולה היה מאושפז בטיפול נמרץ במשך כשבוע כשהוא מורדם ומונשם.

לא ברור מדוע המקרה, שהוא מקרה המוות הראשון כתוצאה מהמחלה שמתפשטת, לא דווח לציבור. 

היתוש שמעביר את הנגיף - צילום: הגר סבטי רשות הטבע והגנים

על פי נתוני משרד הבריאות, הנכונים לתחילת השבוע, נדבקו בנגיף 57 חולים, מהם 37 אנשים שאובחנו בוודאות כחולים במחלה, ועוד 20 חולים שאין אימות סופי על כך שנדבקו, אך ההערכה הרפואית היא שנדבקו בה. עוד חושפים הנתונים, כי מקרי הדבקה התגלו ב-38 ישובים ברחבי הארץ, החל מסוף חודש יוני. כמו כן, לפחות שבעה חולים עדיין מאושפזים בבתי חולים בארץ, חלקם עם פגיעות מוחיות, ואחד מהם נכון לעכשיו מאושפז במצב קשה בבית החולים איכילוב.

תחלואה בקדחת מערב הנילוס נגרמת על ידי נגיף המצוי בעיקר בעופות, ומועבר לאדם באמצעות עקיצת יתושים. במקרים בהם מתפתחת מחלה היא קלה ומתבטאת בחום ובכאבי ראש ושרירים. בחלק קטן מהחולים, המחלה עלולה אף להסתבך. מאחר ולא קיים חיסון לבני אדם, מניעת מפגעי יתושים היא הדרך העיקרית לשבור את מעגל העברת המחלה לאדם. 

בישראל מופעל מערך בין משרדי לאיתור נגיף קדחת הנילוס המערבי על ידי ניטור הנגיף ביתושים. איסוף היתושים בשדה מתבצע על ידי המשרד להגנת הסביבה, זיהוי היתושים ובדיקות הנגיף מתבצעות  במעבדות משרד הבריאות.

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]