עורך דין אבי טויזרהניסיון להתחמק מפיצויי פיטורין יעלו למעסיק הרבה מאוד כסף - כך עולה מפסק דין שניתן השבוע לאחר שש שנים של התדיינות משפטית בבית הדין לעבודה בבאר שבע.

מכתב התביעה של העובד, אותו הגישו אבי טויזר וסבטלנה ממן ממשרד אבי טויזר ושות' מאשדוד, עולה כי העובד החל עבודתו במעבדה כהנדסאי אלקטרוניקה חסר ניסיון ועבד אצל מעסיקו מעל 7 שנים, זאת לאחר שהוחתם על הסכם סודיות. אלא שלמעסיקו נודע כי העובד החל להתעניין באפשרות לעבור לעבוד בחברה אחרת, ובעקבות זאת פיטר את העובד לאלתר, זאת ללא עריכת שימוע ומתן הודעה מוקדמת וללא תשלום פיצויי פיטורין, זאת בטענה כי העובד גנב ממנו והפר את הסכם הסודיות החתום עימו. חמור מכך, המעסיק לא הסתפק בכך ואף הגיש תלונה כנגד העובד למשטרת ישראל למעשה גניבה, בעטייה הוזמן העובד לחקירה, מסר טביעות אצבעות ונגרמה לו עוגמת נפש. בסופו של דבר קבעו במשטרה שאין ראיות מספיקות להמשיך בחקירה.

בעקבות זאת, הגיש העובד באמצעות עורכי הדין אבי טויזר וסבטלנה ממן ממשרד אבי טויזר ושות' מאשדוד, המתמחה בדיני עבודה ובדיני משפחה, תביעה לתשלום זכויותיו לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע.

עו"ד סבטלנה ממן

אלא שהמעסיק הגיש אף הוא תביעה נגדית לבית הדין כנגד העובד, זאת בטענות להפרת הסכם סודיות, להחזרי בונוס ששולמו לעובד בתקופת העבודה, להפסדים בגין גניבת לקוחות וחומרים מהמחשב, לפיצוי בגין לשון הרע, ולהחזר "שכר לימוד" בגין הלימוד והתקדמותו המקצועית של העובד במהלך שנות עבודתו בשירותיו של המעסיק בסך כולל של לא פחות מ- 817,400 ₪.

לאחר שבית הדין בדק את הראיות ושמע את החקירות הנגדיות, שערכו באי כוח העובד לעדים הרבים שהביא המעסיק, כולל את מומחה המחשבים מטעמו, דחה את כל טענות המעסיק וקבע  שאין פסול בכך שהעובד יתעניין ויקבל הצעות שכר ממעסיקים פוטנציאליים אחרים בזמן עבודתו אצל המעסיק הקיים.

כך גם קבע בית הדין, כי בהסכם הסודיות הספציפי אין כדי למנוע מהעובד להתחרות במעסיקו לשעבר. מעבר לזאת, הידע המקצועי שהעובד צבר בתקופת העסקתו הינו נחלתו האישית בלבד, ובוודאי שהמעסיק, אשר לא השקיע כספים ולא שלח את העובד ללמוד תארים אקדמיים או קורסים מקצועיים מיוחדים וכו', אינו יכול לגבות שכר לימוד מהעובד בגין הידע שצבר זאת בסיום העסקתו בשירותיו.

בית הדין ביקר קשות את המעסיק על חוסר ניקיון הכפיים והעובדה שהגיש תביעת סרק מנופחת ומופרזת כנגד העובד, זאת אך ורק "כמשקל נגד" לתביעתו הצודקת וחייבו לשלם לעובד 137,000 ₪, בין היתר בגין פיצויי פיטורין, 4 משכורות מלאות בגין אי עריכת שימוע, משכורת נוספת בגין אי מתן הודעה מוקדמת, דמי חופשה והבראה ופיצוי בגין עוגמת נפש, וכן הוצאות משפט גבוהות בסך 25,000 ₪. כל הסכומים יישאו ריבית והצמדה משנת 2012, אז הוגשה התביעה.

עו"ד אבי טויזר: "המקרה דנן חמור באופן יוצא דופן. במקום שהמעסיק יעריך את נאמנות העובד שעבד אצלו כ-7.5 שנות עבודה, וישלם לו את זכויותיו הרגילות, הוא פתח במלחמת חורמה של ממש כנגד העובד לשעבר, הכולל הגשת תלונת שווא כנגדו למשטרת ישראל, והכל מטעמי נקמנות, רצון למנוע תחרות לגיטימית ולחסוך את תשלום הכספים המגיעים לעובד. אמנם ההליכים המשפטיים היו ארוכים ומייגעים, ונמשכו לא פחות מ- 6 שנים, אך בית הדין לעבודה בהחלט הוציא את הצדק לאור, והמעסיק יאלץ עתה לשלם לעובד כפליים בגין התנהגותו המבישה".