לפני שבוע וחצי, המאמצים של העמותת מחמל"י קיבלו עוד הוכחה להצלחה, כשדרומית לחופי אשדוד נצפתה להקה של דולפין מצוי עם שני גורים קטנים שנולדו ממש בימים האחרונים – כלומר בישראל.

"זו עדות משמחת שמצביעה על התרבות וגדילה של האוכלוסייה המקומית שהוגדרה בסכנת הכחדה בים התיכון", מסביר ד"ר שיינין, מנהל מרכז הדולפין והים של העמותה ומנהל תחום טורפי על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים, "זה אולי נשמע טריוויאלי, אבל זה בעצם אומר שהגוף הכי חשוב בעולם אומר שחופי מדינת ישראל חשובים לדולפינים". מעריכים שיש כ-50 דולפינים כאלו בארץ, אז הלידות האלו מאוד חשובות, וכשיש כאלה באזור שלנו אנחנו כמובן עוקבים אחריהם ושומרים כמה שאפשר שהם לא יטרפו בים". 

כמה עובדות על דולפינים:

למרות שהם חיים במים, הדולפינים הם כלל לא דגים, אלא יונקים ימיים הנחשבים לבעלי החיים מהחכמים ביותר בעולם. ביוון העתיקה נחשב הדולפין לבעל חיים קדוש ובכל העולם אנשים מציינים את הדולפין כאחת החיות האהובות ביותר.

הדולפינים הם מבעלי החיים האינטיליגנטים ביותר על פני כדור הארץ. חוקרים שונים תיעדו את הדולפינים משחקים במשחקי ספורט, בהם הם מפריחים בועות טבעתיות, משתפים פעולה בזמן הציד ואף קוראים זה לזה בשמות.

הם חשים את סביבתם על ידי הקרנת קולות בתדר גבוה במיוחד מראשם. הקולות מוחזרים מהעצמים השונים בסביבתם ועל ידי ההדים הם יכולים לבנות תמונה מדוייקת של הסביבה בראשם, ממש כמו סונאר. שיטה זו נקראת "אקולוקציה".

בזמן הלידה של דולפין, דולפינה נוספת מסייעת בדרך כלל לאם הצעירה בלידה המסובכת. זכרי הקבוצה מסתובבים סביב ושומרים על הנקבות והילוד.

רוב בעלי החיים הפראיים נמנעים ממגע עם בני אדם ואף בורחים מהם. דולפינים פראיים ידועים בנטייתם להתקרב ולשחק עם בני אדם, במיוחד ילדים. במקרים רבים דווח על דולפינים שאף הגנו על בני אדם ממתקפות כרישים.

בניגוד לרוב בעלי החיים, דולפינים לא נושמים באופן אוטומטי, אלא באופן מודע. כשהם ישנים הם צפים על פני המים ו"מכבים" רק חצי ממוחם, כדי שיוכלו להישאר מודעים ונושמים.

דולפינים כמעט לעולם אינם נמצאים לבד. הם חיים בקבוצות המונות בין 2 לכמה עשרות פריטים. בתוך הקבוצות שומרים הדולפינים על מבנה חברתי סבוך ומורכב.

למרבה הצער, סיבת המוות הנפוצה ביותר עבור דולפינים המצויים בשבי היא התאבדות. הדולפינים הכלואים משתמשים במגוון שיטות כדי לבצע מעשה איום זה, בין שביתת רעב עד להטחת ראשם בקירות.

הדולפינים נמצאים בראש שרשרת המזון שלהם, כלומר, אין להם טורפים טבעיים. בעלי החיים היחידים המאיימים על חייהם של הדולפינים הם בני האדם, אולי בגלל זה חובת האדם לשמר את היונק המדהים הזה.

מעבר למחקר החשוב, במרכז הדולפין והים שמים דגש על חינוך והחלו בפיילוט של תוכנית סיורים לגני ילדים ״מרגישים את הים״. במסגרת הפעילות התארחו ילדי שלושה גנים באשדוד ליום סיור חווייתי וגדוש פעילויות: גן החוף, גן שקנאי וגן צליל. 
בנוסף, ביקרו גם ארבע כיתות ב׳ במסגרת התוכנית ״אשדוד על המפה״. התלמידים השתתפו בסיור ובפעילות יצירה. 

במרכז הדולפין והים | יח"צ

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]