צילום: אהרון לוי

במשך 18 יום, עד ל-10 ביוני, צפויים להתכנס על בסיס יומיומי הנציגים הבכירים מטעם המדינה וההסתדרות בניסיון להגיע להסכמות שיבטיחו את יכולת ההתחרות של הנמלים הוותיקים. במידה והמו"מ לא יביא לכדי הסכמות – הודיע יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, כי הוא בעצמו מתכוון לדרוש את זכות השביתה לעובדי הנמלים.

סגן נשיאת בית הדין הארצי לעבודה, השופט אילן איטח אמר כי הוא מצפה שלכל דיון יגיעו מטעם הצדדים – הפקידים הבכירים המוסמכים לקבלת ההחלטות בנושאים שיידונו.

מלבד יו"ר ההסתדרות, שהבהיר כי בכוונתו להיות נוכח במו"מ, צפויים להשתתף גם יו"ר איגוד עובדי התחבורה, אבי אדרי, נציגות העובדים בסקטורים השונים בשני הנמלים, אנשי משרד האוצר ואגף התקציבים, רשות החברות הממשלתיות, משרד התחבורה, חברת נמלי ישראל והנהלות הנמלים.  הצדדים יצטרכו לדווח לבית הדין על התקדמות המו"מ ב-28 במאי בשעה 17:00.

בשבוע שעבר דווחו הנמלים על חזרה לשגרה עם תפוקות תקינות, הנמשכת גם בשבוע זה, זאת לאחר חודשים ארוכים של מתיחות שבסופם פתחו העובדים בשביתה לא חוקית שנמשכה ארבעה ימים. האווירה בקרב העובדים חיובית, והם מקווים להתפתחויות חיוביות בעניינם. עם זאת, ברור שלאחר חמש שנים בהן הם צופים בנמלים החדשים נבנים לנגד עיניהם, בשעה שהמדינה מורחת את הזמן ונסוגה מהסכמות – האשראי שהם נותנים למהלך מוגבל, והאמון שלהם, בכל הגורמים, שביר. לעת עתה הבהיר בית הדין אף הוא כי הוא מצפה ש"במהלך ימי המו״מ התפוקות התפעוליות בנמלים יישמרו ואף יעלו".

לפני כשבוע וחצי נקטו ועדי העובדים בנמלים שביתה בלתי חוקית, בגינה נקבע כי ראשי הוועדים ביזו את בית המשפט. בית הדין קבע כי במידה ונמלי הים ישבתו פעם נוספת באורח לא חוקי, יקנסו כל אחד מראשי הוועדים ב-1,500 ש"ח בגין כל שעת שביתה עד 24 השעות הראשונות, וב-3,000 ש"ח בגין כל שעת שביתה נוספת. כמו כן הוטלו על ראשי הוועדים סכומים כבדים של הוצאות משפט בגין דיונים אליהם סירבו להתייצב, אולם השופט איטח נעתר לבקשת ההסתדרות לדון בסכומים אלו מחדש במהלך חודש יוני.

בהתאחדות התעשיינים קוראים לצדדים להגיע להסכמות: "הנמלים הם צינור החיים שלנו, ואי אפשר להמשיך ולהתנהל באופן חסר אחריות – חייבים לסיים את הסאגה הזו אחת ולתמיד. אנחנו מזכירים כי לא נסבול מצב בו הנמלים מושבתים או חצי מושבתים. הסבלנות שלנו הולכת ופוקעת ולא נהסס להשתמש בכל הכלים שיש בידינו, כולל תביעות אישיות".

אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתים בפרסומינו צילום שיש לכם זכויות בו, אתם רשאים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש באמצעות כתובת המייל: [email protected]